В този урок отново ще подобрим уменията си с Photoshop - ще се научим как да създаваме „пиксел модел“ чрез „мозайка“. Вероятно знаете какво е „мозайка“. Да започваме!
Както винаги, първо трябва да изберем изображение, с което да работим. Ние, в редакцията, много обичаме колите, затова ще изберем подходящата снимка. Освен това, колкото по-добро е изображението, толкова по-приятно е да се работи с него:
За да приложите мозаечен филтър, просто отидете в менюто„Филтър“ - „Декорация“ - „Мозайка“ и след като изберете подходящите параметри, приложете ефекта.
Ще се окаже бърз, но твърде лесен вариант:
Ние не търсим лесни пътища.
Нека се опитаме да създадем пикселизирано изображение с фин преход от една мозайка към друга.
Съдържание
- Работа с филтъра Mosaic
- Направете плавен преход между слоевете
- Резултат
Работа с филтъра Mosaic във Photoshop
- Първо трябва да направите 2 дубликата (копия) на фоновия слой (ние го наричаме „MyPhotoshop.ru“). За да направите това, щракнете двукратно върху комбинацията от бързи клавишиCTRL+J.
- Сега щракнете върху най-горния слой за копиране и след това в менюто„Филтър“-„Външен вид“изберете“Мозайка”(Вече го избрахме в самото начало).
Ще се отвори прозорецът с настройки за този филтър, в който трябва да изберете размера на клетката. Нека да изберем малко по-голям размер за начало.
Така нашият пиксел ще се окаже доста голям: - С най-горния слой, това е всичко за сега. Изберете средния слой (първото копие) и приложете същия филтър Mosaic, но този път задайте размера на клетката на около половината от размера на предишната.
Направете плавен преход между слоевете
- Сега нека да преминем към създаването на слой маска за всеки слой, с изключение на основния. За да направите това, изберете желания слой в палитрата със слоеве и щракнете върху бутона, към който води стрелката, както е показано на екранната снимка по-долу:
- След това изберете маската на най-горния слой, като щракнете върху белия квадрат:
- Както обикновено, изберете обичайната „Четка“ от лентата с инструменти.
Под главното меню ще се появи панел с настройки на четката. Според стандарта се избира мека и кръгла четка, а останалите параметри се настройват според нуждите ви, защото във всеки случай и с всяко изображение всичко е индивидуално.И в цветовата палитра черното е избрано като основен цвят:
Задали сме размера на четката на 200 пиксела, но е най-добре да го промените както искате, докато работите върху платното. За да направите това, използвайте квадратни скоби, където[- намалява размера и]- го увеличава.
- Сега рисувайте върху маската на слоя с тази четка. Как трябва да се направи? Боядисайте с черно всичко, което искате да скриете от този слой. Така частта от изображението, където маската ще бъде бяла и ще се състои от големи пиксели.
Червената рамка на изображението подчертава частта от слоя, където остава "мозаечният" ефект.
- „Продължете“ и направете същото със средния слой, състоящ се от малки пиксели (клетки).
Резултат
В резултат след всички действия, описани по-горе, получихме следния резултат:
Ако създадете не 3 копия на слоя, а например 5, резултатът ще бъде още по-гладък. Но този урок е само пример, а след това зависи от вас.
Сега знаете, че дори с такъв прост филтър като„Мозайка (пикселизация)“, можете да създадете доста зрелищни произведения.