Доста често картина, която е добра като композиция, цветове и осветление, разваля така наречения „осеян“ хоризонт - когато всъщност линията на хоризонта не е успоредна на хоризонталните граници на самата картина.

Разбира се, за някои от снимките осеяният хоризонт е артистична техника, специално използвана от фотографа. Но днес ще говорим за случаите, когато такъв дефект е резултат от неточност, злополука или бързане, което означава, че трябва да бъде коригиран.

Всъщност е доста бързо и лесно да направите това с помощта на инструментите на Photoshop, като използвате поне три от най-често срещаните методи, които ще бъдат описани по-долу.

Съдържание

  • Метод 1: работа с рамката
  • Метод 2: Използвайте водеща линия
  • Метод 3: Прилагане на линийка
  • Заключение

Метод 1: работа с рамката

  1. Първо, трябва да изберем снимка с осеян хоризонт, върху която ще работим.
  2. От главната лента с инструменти вляво изберете инструмента „Рамка“. Можете също така да получите достъп до тази група инструменти, като използвате клавиша“С” на вашата клавиатура.
  3. След като изберете инструмента „Рамка“, изображението ще бъде автоматично напълно избрано. За да промените ъгъла на хоризонта:
    • преместете курсора в свободна област над селекцията, докато се появи характерна икона на заоблен ъгъл със стрелки в двете посоки;
    • със задържане на левия бутон на мишката започваме да въртим изображението до постигане на желания резултат - линията на хоризонта да е успоредна на някоя от хоризонталните линии на снимката;
    • можете да проследите ъгъла на въртене на брояча на градуси, който се появява по време на въртене, но това не е необходимо - всичко може да се направи на око.
  4. Както можете да видите, площта на изображението, която трябва да попадне в рамката, е намаляла значително след завъртането. За да коригираме ситуацията, разтягаме границите на селекцията в правилните посоки, увеличавайки площта на снимката в рамката (по наша преценка).
  5. Потвърдете промените, като натиснете клавишаEnter или като щракнете двукратно върху областта за избор. В резултат на това получаваме снимка с равен хоризонт, но с големи бели зони, които не ни позволяват да я използваме по предназначение.
  6. За да премахнете бели зони, използвайте „Magic Wand“, намиращ се също в главната лента с инструменти вляво. Този инструмент ще ни помогне да попълним липсващите фрагменти от снимката с високо качество.За достъп до тази група инструменти можете също да използвате клавишната комбинация „W“ (когато е избрана английската клавиатурна подредба).
  7. Задръжте натиснат клавишаSHIFT на клавиатурата и щракнете с левия бутон, за да изберете незапълнени области.
  8. Сега трябва да разширим границите на получената селекция, така че да навлязат в части от реалното изображение. За целта изберете инструмента “Разширяване”, намиращ се в групата “Модификация” в менюто “Избор ".
  9. В малкия прозорец, който се появява, задайте зоната за разширение - 15 пиксела ще са достатъчни. НатиснетеOK.
  10. Сега трябва да запълним избраните области и като фон за запълване ще използваме фрагменти от самото изображение. Изберете инструмента „Fill“, намиращ се в менюто „Edit“.
  11. В прозореца с настройки на инструмента, в елемента „Content“, изберете реда „Content-aware“ от падащия списък надолу, след което щракнете върхуOK.
  12. В резултат на това избраните области се запълват с фрагменти от реалното изображение.
  13. Остава само да премахнете селекцията с клавишната комбинацияCTRL+D.

Метод 2: Използвайте водеща линия

Описаният по-горе метод е много удобен и подходящ за почти всеки потребител. Но ако ви е трудно да прецените нивото на „пренаселеност“ на хоризонта на око, можете да направите това, като се придържате към алгоритъма по-долу.

  1. Първо проверете дали настройките на Photoshop позволяват показването на хоризонтални и вертикални линийки в главния прозорец на програмата (меню „View“).Ако е отбелязан елементът „Линийки“, тогава всичко е наред - преминете към следващите стъпки. Ако не, щракнете върху този елемент и продължете напред.
  2. Създайте хоризонтален водач. За да направите това, щракнете с левия бутон върху горната линия и задръжте бутона и плъзнете синята линия приблизително до нивото на хоризонта, където трябва да бъде след корекцията.
  3. Както виждаме, тук има ясно отклонение, така че:
    • изберете цялото изображение, като използватеCTRL+A;
    • преведете избраното изображение в режим на свободна трансформация чрез натискане на клавишната комбинацияCTRL+T;
    • преместете курсора в свободна област над селекцията, докато се появи характерна икона със заоблен ъгъл, завършваща със стрелки;
    • натиснете левия бутон на мишката и като го задържите, започнете да въртите изображението, докато постигнете желания резултат;
    • натиснете клавишаEnter на клавиатурата или щракнете два пъти с левия бутон на мишката върху областта за избор.
  4. Отървете се от празните зони, като използвате плана за действие, описан в първия раздел.

Този метод, подобно на описания по-горе, ви позволява бързо и лесно да изравните затрупания хоризонт, като използвате по-ясна и по-стриктно хоризонтална водеща линия.

Метод 3: Прилагане на линийка

За да направите ефекта възможно най-близък до идеалния, можете да изравните осеяния хоризонт с помощта на специални инструменти, които ви позволяват да определите ъгъла на наклон с точност до десети от градуса и да подравните точно хоризонта до този ъгъл в полуавтоматичен режим.

  1. Изберете инструмента „Линийка“, намиращ се в групата „Анализ“ (меню „Изображение“).
  2. Линийката” ще ви позволи да определите точно ъгъла на хоризонта. За да направите това, задръжте левия бутон на мишката и плъзнете показалеца от долната лява точка на хоризонта към горния десен ъгъл. В резултат на това ще получим наклонена линия, стойността на ъгъла на която ще бъде автоматично копирана в клипборда.
  3. За да завъртите изображението с измерения ъгъл, изберете инструмента „Arbitrary“, намиращ се в групата „Завъртане на изображение“ от меню „Изображение“.
  4. В прозореца с настройки, който се отваря, стойността на ъгъла на наклона на осеяния хоризонт вече е зададена. Проверете посоката на въртене - по или обратно на часовниковата стрелка и натиснетеOK.
  5. Снимката автоматично ще се завърти до зададения ъгъл и ще получим идеално равна линия на хоризонта.
  6. Проблемът със затрупания хоризонт отново беше бързо и ефективно решен. Остава само да се отървете от незапълнените области, като използвате вече добре познатия метод, който рисувахме по-рано.

Заключение

Всички горепосочени методи дават приблизително еднакъв резултат, като изборът на конкретен зависи само от предпочитанията на потребителя, както и от изискванията му за точност на манипулациите с хоризонта.

Категория: