- Стъпка 1: Премахнете големите пъпки
- Стъпка 2: Изгладете кожата
- Стъпка 3: Възстановете текстурата
- Заключение
Кожните дефекти под една или друга форма се срещат при много хора. Може би най-честата от тях е акнето. Нека видим как можете да ги премахнете във Photoshop.
Стъпка 1: Премахнете големите пъпки
Ние ще обработим тази снимка.
Първо, трябва да премахнем всички големи дефекти, които лесно се идентифицират визуално.
- Натиснете клавишната комбинацияCtrl+J, за да създадете копие на оригиналния слой.
- От лявата лента с инструменти изберете“Healing Brush”.
- Задайте параметрите на четката въз основа на екранната снимка по-долу. Избираме размера въз основа на резолюцията на изображението и размера на акнето (доста често оптималната стойност е от 10 до 20 пиксела.).
- Задръжте клавишаAlt(показателят на мишката трябва да се промени на кръгъл мерник) щракнете с левия бутон върху „чиста“ област до проблемната зона, за да вземете проба от цвета на кожата. След това, като отпуснете клавишаAlt, щракнете върху пъпката, до която е взета пробата.
- По същия начин премахваме всички останали големи пъпки и други дефекти (черни точки, уен и др.). В същото време размерът на четката може да се промени, ако е необходимо.
Забележка: Когато извършвате тази процедура, изобщо не е необходимо да доведете всичко до идеалния резултат. Основното нещо е да премахнете очевидните дефекти и по-късно ще изгладим петната. Най-малките несъвършенства не трябва да се премахват, за да се запази естествената текстура на кожата.
Стъпка 2: Изгладете кожата
Сега нека започнем да изглаждаме. За да направите това, изпълнете следните действия:
- Направете две копия на слоя, който току-що обработихме, след което превключете към горното копие.
- От лентата с инструменти изберете“Четка за смесване”.
- Въз основа на изображението по-долу задайте параметрите на инструмента. Задаваме голям размер (по наша преценка, в нашия случай - 70 пиксела), т.к четката трябва да "обхване" съседните области, за да смеси тоновете.
- Най-добре е да правите малки кръгови удари, като избягвате дълги и прави удари, които могат да доведат до подобен резултат, както е показано на екранната снимка по-долу.
- Изгладете с четка всички проблемни зони с петна, които се различават от съседните зони по цвят/тон. Този процес е доста трудоемък и изисква известно умение, така че не се обезсърчавайте, ако желаният резултат не се постигне веднага, а опитайте отново, докато успеете.
Както при Healing Brush, размерът на инструмента може да се променя в зависимост от зоната, която се третира. Не забравяйте също, че лицето има обем и трябва да бъде запазено.
- В менюто„Филтър“изберете елемент“Surface Blur“.
- Задайте параметрите на филтъра (можете да се обърнете към изображението по-долу), като визуално оцените резултата.
- Трябва да получите равен тон. Ако някъде се видят дефекти, те трябва да бъдат отстранени с помощта на инструментите и процедурите, описани по-горе.
- В редактора на слоевете задръжте натиснат клавишаAlt и щракнете върху иконата на маска, за да създадете черна маска на слоя.
- След това изображението на най-горния слой, за който създадохме маската, ще бъде напълно покрито от съдържанието на долния слой. За да го „покажете“ (или отделни зони), вземете лентата с инструменти„Четка“ .
- Задайте следните параметри: форма - мека кръгла, режим - нормален, непрозрачност - 30%, натиск - 30%. Цвят - бял.
- В палитрата със слоеве щракнете върху миниатюрата на маската, за да се уверите, че е избрана.
- Прекарайте четката върху лицето (където сме я обработили по-рано), докато постигнем желания резултат.
Стъпка 3: Възстановете текстурата
Лесно се вижда, че в резултат на извършените процедури кожата стана невероятно гладка. За да коригирате това, добавете текстура към него.
- Плъзнете слоя, който обработихме в самото начало (Слой 1) до самия връх.
- Създайте негово копие, като натиснетеCtrl+J.
- Щракнете върху иконата на око до най-горния слой, за да изключите видимостта му, след което превключете към слоя по-долу.
- Отидете в менюто“Филтър”, където избираме“Цветов контраст”в групата“Други ” .
- Задайте стойността на радиуса (като използвате плъзгача или въведете стойности в специално поле), така че да могат да се проследяват големи елементи.
- Превключете към най-горния слой, направете го отново видим и приложете същия филтър към него. Само този път, за да покажем по-фини детайли, задаваме по-малка стойност на радиуса.
- Щракнете върху опцията за наслагване на текущия слой.
- От падащия списък изберете „Наслагване“.
- Направете същото за слоя по-долу, върху който също е приложен филтърът“Цветов контраст”.
- На платното получаваме този резултат.
- Можете да промените процента на непрозрачност на тези слоеве, ако искате да регулирате силата на получения ефект.
- Освен това, ако е необходимо за някои области, можете да почистите ефекта. За да направите това, създайте слой маска за горните два слоя, изберете всеки един от тях и щракнете върху съответната икона (този път без да държите клавиша Alt).
- Изберете обичайната“Четка” (черен цвят). Задаваме параметрите същите като тези, дадени по-горе, когато извършваме подобно действие.
- Изберете последователно всяка маска на слоя (само с бял фон) и преминете през зоните, където искаме да заглушим ефекта (например линията на брадичката и зоните до косата). Когато работите върху един слой, видимостта на другия трябва да бъде премахната.
- И така, работата е завършена и можем да оценим нашата работа:
- оригинално изображение
- краен резултат.
- оригинално изображение
Заключение
Акнето и други кожни несъвършенства могат да развалят цялостното впечатление от снимката. За щастие те могат да бъдат премахнати в графичния редактор Photoshop. И като използвате инструкциите стъпка по стъпка, описани в нашата статия, не би трябвало да има проблеми с това.