Във Photoshop, наред с простите инструменти, има така наречените „умни“, чието усвояване отнема известно време. Един от тях е „Вълшебната пръчка“, използвана за автоматично избиране на пиксели от същия цвят (оттенък) върху изображение. Потребителите често забравят за този инструмент, защото не разбират наистина неговите възможности и настройки. Нека да видим как да работим правилно с него.

Използване на инструмента

“Magic Wand”в съвременните версии на Photoshop се намира на страничната лента с инструменти в същата група като“Quick Selection” последният е избран по подразбиране, щракваме с десния бутон върху него, за да изберем необходимия ни инструмент от падащия списък.

За да научите как да работите с„Magic Wand“ вземете за пример изображението по-долу - фон, изпълнен с градиент и вертикална едноцветна (зелена) лента в средата.

С помощта на пръчка можете автоматично да изберете област, която съдържа същия цвят/сянка.

Да кажем, че трябва да маркираме зелената лента. Можете, разбира се, да използвате инструмента" Правоъгълна област"и да опитате ръчно да изберете желаната област, но много по-бързо и по-удобно е да използвате" Magic wand" Освен това, ако едноцветната/плътна цветна област е със свободна форма, изборът с помощта на правоъгълна област няма да е възможен.

И така, обратно към нашия инструмент (“Magic Wand”). След като сме го избрали, щракнете с левия бутон върху произволна точка от зелената лента.

Програмата ще свърши останалото вместо нас, а именно ще го избере.

Настройка на инструмента

Нека да разгледаме по-подробно параметритена “Magic Wand”, за да овладеем напълно този инструмент.

Толерантност

Избирането на област със същия цвят, който обсъдихме по-горе, е проста задача, която изисква само едно действие за изпълнение, т.к. лентата има различен цвят от фона. Нека сега се опитаме да приложим" Magic Wand" към градиента и, например, щракнете върху областта вляво от ивицата.

Също така автоматично ще бъде избрана област, която съдържа цветове, възможно най-близки до взетата проба (точката, върху която щракнахме).

В същото време избраната област може да бъде персонализирана чрез промяна на параметъра“Tolerance” (в горната част на прозореца). С него можете да зададете допустимото отклонение на цветовете / нюансите, които ще бъдат включени в избраната област от посочената проба.

В нашия случай" 32" означава, че инструментът ще избере всички цветове и нюанси, които са 32 нива по-тъмни/светли от пробата.

Ако, например, посочим стойността“100” в параметъра, ще получим много по-голяма област за избор.

Така заключаваме, че колкото по-голяма е стойността на“Tolerance”, толкова по-малко точен ще бъде резултатът и толкова по-голяма ще бъде маркираната област. Съответно, ако трябва да изберем само цвета, върху който сме кликнали, задайте го на“0”.

Скалата от нива, които могат да бъдат зададени в параметъра“Tolerance” - от 0 до 255. Ако зададете максималната стойност, ще бъде избрано цялото платно.

Съседни пиксели

Когато се запознават с параметъра„Толерантност“, много хора вероятно са забелязали, че програмата е избрала областта, ограничена от градиентните граници. Тези. частта от изображението вдясно от зелената лента остава недокосната. Можете да промените това с помощта на параметъра“Съседни пиксели”

По подразбиране тази опция е активирана, което означава, че селекцията ще бъде извършена изключително в рамките на избраната област (в нашия случай градиентът отляво). Тези. други пиксели, дори и да отговарят на стойността на толеранса, няма да попаднат в селекцията. Това е демонстрирано в нашия пример.

Има същите цветове отдясно на зелената ивица, както пробите отляво, но не са избрани.

Сега нека опитаме да премахнем отметката от опцията" Съседни пиксели"и да приложим" Вълшебна пръчица" .

Този път имаме две огледални селекции.

Така че, ако искаме да изберем всички цветове/нюанси (включително толеранс) в цялото изображение, опцията„Съседни пиксели“ трябва да бъде деактивирана.

Изглаждане

По време на избора на пиксели резултатът може да изглежда доста груб, например визуално могат да се проследят остри ръбове (така наречената „стълба“). Когато работите с четириъгълници (квадрат, правоъгълник), няма такъв проблем, но когато трябва да се справите с неправилни форми (например кръг), всичко се променя.

За да премахнете прекомерните назъбени ръбове, използвайтеинструмента "Smooth" . Благодарение на лекото замъгляване ще бъде възможно да направите селекцията по-плавна.

Проба от всички слоеве

Този параметър отговаря за това как ще бъде взета пробата - само от избрания слой или от всички слоеве (като се вземат предвид настройките: Толеранс и Съседни пиксели). По подразбиране опцията е деактивирана.

Пример за използване на „Вълшебната пръчка“

Сега, след като разбрахме за какво служи инструментът и как да го използваме, нека се опитаме да го приложим на практика.

Имаме оригиналната снимка.

Изисква се замяна на обикновено синьото небе с по-наситено, с облаци.

В този случай“Magic Wand”е идеален за решаване на задачата, т.к. нашето небе е градиент, чийто избор може да се регулира с помощта на стойността, зададена в параметъра“Tolerance”.

И така, нека започнем да обработваме изображението:

  1. Създайте копие на слоя, като натиснете клавишната комбинацияCtrl+J.
  2. Изберете магическа пръчка и посочете стойносттаTolerance(в нашия случай - 60, вашето число може да е различно), включете“Изглаждане”и“Съседни пиксели”, проверете дали опцията“Извадка от всички слоеве”. е изключена
  3. Щракнете върху небето навсякъде, за да го изберете. В този случай трябва да сме върху копирания слой. Понякога някои области остават неизбрани (например, ако сме избрали“Толерантност”- 40).Това може да се поправи или чрез увеличаване настойността „Tolerance”, или чрез добавяне на нови към избраната област. За да направите това, задръжте натиснат клавишаShift и щракнете една по една върху областите, които искате да добавите към селекцията.
  4. В резултат на това получаваме напълно маркирана област от небето.
  5. НатиснетеDel (Изтриване), за да го изтриете. След това натиснете комбинациятаCtrl+D, за да премахнете избора. Нищо няма да се промени на платното, но в палитрата със слоеве можем да забележим, че в миниатюрата небето е премахнато и заменено с прозрачен фон.
  6. Отворете в програмата предварително подготвено изображение, което искаме да добавим към нашата снимка и го копирайте, като натиснете комбинациятаCtrl+C.
  7. След това превключете към основния раздел на изображението и натиснетеCtrl+V. Копираното изображение ще бъде поставено като отделен слой. Поставете го в средата.
  8. От страничната лента с инструменти изберете„Преместване“, след това коригирайте размера и позицията на поставеното небе, постигайки желания резултат.
  9. Всичко е готово, справихме се успешно със задачата.

Заключение

Инструментът Magic Wand е незаменим помощник при работа във Photoshop и често с негова помощ можете да реализирате плановете си. Следователно времето, прекарано в изучаването му, ще се отплати многократно в бъдеще и ще направи процеса на обработка на изображения по-удобен и ефективен.

Категория: