Обработката на снимка често се извършва изцяло на ръка, т.к дори едни и същи инструменти и функции могат да бъдат използвани/персонализирани по различни начини в зависимост от изходния материал и визията на крайния резултат. Но в някои случаи, когато няколко изображения изискват едни и същи операции, процесът може да бъде автоматизиран.Нека да видим как се прави във Photoshop.
Извършване на групова обработка
Първо записваме нашите действия в програмата като последователност от операции (действие), след което ги прилагаме към избраните снимки, които ще бъдат обработени автоматично. Това е същността на груповата обработка. Използва се в случаите, когато е препоръчително да се извършват едни и същи операции, например: преоразмеряване/насищане/осветеност, корекция на цветовете, прилагане на някакъв ефект и др.
Нека анализираме стъпка по стъпка алгоритъма на действията, използвайки практически пример.
Подготвителен етап
- Всеки път, когато отворите нова снимка в програмата, ако нейният цветови профил не съответства на текущото работно пространство, ще се появи съответно предупреждение, което може да бъде затворено с натискане на бутонаOK .
- За да деактивирате това предупреждение, отидете в менюто“Редактиране”, където избираме елемента“Настройка на цветовете”.
- В прозореца, който се отваря, премахнете отметките от квадратчетата до опциите, подчертани на фигурата по-долу, и щракнете върхуOK.
- Последната стъпка в подготвителната фаза е копиране/прехвърляне на снимките, които планираме да приложим групова обработка, в отделна папка.
Запис на действие (набор от операции)
Сега да преминем директно към задачата. Първо трябва да запишем и запазим последователността от действия. Ето как се прави:
- Отворете всеки файл от нашата папка в програмата.
- Отидете в меню“Прозорец”и изберете“Операции”.
- В отворенияпанел с действия е представен наборът от действия по подразбиране. Ние ги крием, защото не са ни необходими за тази публикация. След това щракнете върху иконата на папка в долната част на панела.
- Задайте име за новия набор (по избор) и натиснетеOK.
- След това създаденият от нас набор ще се появи вПанел (ще бъде избран автоматично). Сега щракнете върху бутона, за да създадете нова операция.
- Посочете името на операцията и щракнете върху“Запазване”.
- След това да преминем към самите операции. Да приемем, че искате да намалите размера на снимката до 600 пиксела. във височина. За да направите това, в менюто“Изображение”изберете командата“Размер на изображението”.
- В прозореца, който се отваря, посочете необходимата стойност в съответното поле, след което щракнете върхуOK.
- Обърнете внимание наОперационен панел. Тук трябва да се появи съответен запис, който показва, че действието е запазено.
- Сега, например, приложете някакъв ефект към картината. За да направите това, отидете в менюто„Филтър“и изберете„Галерия с филтри“.
- В нашия случай ще се фокусираме върху“Texturizer” с имитация на платно. Задайте параметрите по ваш вкус и щракнете върхуOK.
Забележка: ако стойността на даден параметър може да бъде променена чрез преместване на плъзгача или чрез посочване на точната стойност в съответното поле, трябва да използвате втория метод, в противен случай всички междинни стойности ще се записва при преместване на плъзгача.
- След това можете да промените наситеността на картината, цветовия баланс, нивата и т.н. Всичко зависи от това какъв резултат искате да получите в крайна сметка. Ще се спрем на вече извършените операции, т.к. нашата цел, на първо място, е да демонстрираме как работи груповата обработка.И така, когато всичко е готово, отидете в менюто“Файл”и изберете командата“Запиши като”(или натиснете клавишната комбинацияCtrl +Shift+S).
- Изберете папка за запазване на обработената снимка, посочете файловия формат и натиснете бутона“Запазване”. Ако директорията не е създадена предварително, можете да го направите по време на тази стъпка.
- Задайте параметрите за запазване на изображението (ако е необходимо) и щракнете върхуOK.
- Сега определено трябва да затворите снимката в програмата, в противен случай по време на автоматична групова обработка на други изображения всички те ще останат отворени, което е нежелателно, т.к. Ще трябва да ги затворите всички ръчно. Оригиналният файл не се запазва, ако програмата поиска такова действие.
- ПроверкаPalette of Operationsза правилно записване на цялата последователност от операции, извършени от нас. Ако всичко е правилно, натиснете“Стоп”. Това завършва успешно записа на действието.
Забележка:ако в процеса на извършване на действия, някои от тях трябва да бъдат изтрити отПалети -първо натиснете бутона“ Stop”, след това маркирайте ненужен елемент, натиснетебутона „Изтриване”(под формата на кошница) и след това рестартирайте записа, като щракнете върху съответната икона .
Прилагане на набор от операции
Имаме записаното действие, остава да го приложим към други файлове в нашата папка.
- В менюто" Файл"изберете елемент" Автоматизация", след това -" Пакетна обработка" .
- В прозореца, който се отваря, нашият набор и операция трябва да бъдат избрани по подразбиране (както са създадени последно). Ако не, изберете ги ръчно. След това посочете пътя до папката със снимки, за която искате да приложите действието, и изберете директорията, в която искате да запазите резултатите.При желание и необходимост се задават и други параметри. Когато сте готови, натиснетеOK
- Ще започне процесът на пакетна обработка, който ще отнеме определено време, в зависимост от броя на обработваните файлове и броя/сложността на извършените операции. Когато всичко приключи, отидете в папката с обработените снимки и проверете резултата.
Заключение
По този начин груповата обработка на файлове във Photoshop ви позволява значително да намалите времето за обработка на снимки, т.к. подобни операции ще се извършват автоматично. След като усвоите уменията за извършване на такава обработка, можете да направите работата в програмата по-ефективна и приятна, отделяйки повече време и усилия за наистина важните неща.