При обработка на снимки по различни причини може да е необходимо да се отдели текстурата от нюанса/тона. Този метод се нарича честотна декомпозиция, доста често се използва, например, при ретуширане на кожата на лицето и не само. Нека да видим как това може да стане във Photoshop.
Забележка:Има и други, по-прости методи, но алгоритъмът, показан по-долу, дава един от най-качествените резултати.Ако в процеса на обработка на снимка нещо се обърка, всичко е наред, защото. винаги можете да отмените последното действие, като използвате клавишната комбинацияCtrl+Zили чрез инструмента“История”(намиращ се в менюто„Прозорец“ ), което ви позволява да се върнете повече от една стъпка назад.
Метод на честотно разлагане
По принцип процедурата е следната: копирайте оригиналния слой два пъти, като първото копие ще съдържа графична информация за тона, второто - за текстурата. След това обработваме всеки дубликат отделно.
Нека стъпка по стъпка демонстрираме алгоритъма на действията на примера на снимката по-долу. Нашата задача е да премахнем всички видими дефекти по кожата на лицето.
Стъпка 1: Подготовка на снимка
- Отваряйки нашето изображение във Photoshop, създайте две копия на оригиналния слой, като използвате горещите клавишиCtrl+J (едно щракване - едно копие).Моля, обърнете внимание, че дубликатът се прави от слоя, който е избран в момента, в който се натисне определената клавишна комбинация (но в този случай това няма значение).
- За допълнително удобство коригираме имената на слоевете за копиране: долният ще бъде наречен -" ton", горният -" texture „. Режимът за редактиране се стартира чрез двойно щракване върху текущото име. След като завършите въвеждането на желаните знаци, натиснетеEnter.
- Премахнете видимостта на слоя с име“texture”и превключете на“tone”.
- Отидете в менюто„Филтър“, където имаме нужда от елемента„Gaussian Blur“.
- В прозореца, който се отваря, задайте радиуса на замъгляване, при който всички очевидни дефекти на лицето ще изчезнат. В нашия случай6.5 px. ще бъде достатъчно. Ние помним тази стойност, т.к ще се изисква допълнително.
- Върнете се към слой“texture” и активирайте видимостта му отново.
- Отидете в менюто„Филтър“, където избираме елемента„Цветов контраст“в групата„Друго“. В някои версии на програмата може да се нарича“Цветов баланс”.
- В прозореца, който се показва, задайте точно същия радиус като за филтъра“Gaussian Blur”.
- Обърнете внимание на миниатюрата на слоя - тя се е променила. Сега щракнете върху текущия режим на смесване (по подразбиране е“Normal”).
- В падащия списък с предложените опции спираме на„Линейна светлина“.
- След това можете да забележите прекомерни детайли върху платното, които трябва да бъдат намалени.
- В долната част наPalettesщракнете върху иконата, за да създадете нов коригиращ слой и изберете“Curves”.
- Ще се появи прозорец с настройки на инструмента. Тук кликваме върху долната лява точка на диагоналната линия на кривата, след което в полето“Изход”ръчно записваме стойността“64” .
- Сега щракнете върху горната дясна точка на кривата и за нея посочете стойността“192”в полето“Изход”Накрая щракнете върхубутон за котва, за да приложите настройките само за слоя по-долу (бутонът е активиран, освен ако квадратната стрелка надолу не е зачеркната).
- Така успяхме да намалим "присъствието" на текстурния слой върху слоевете под него с 2 пъти.
- В палитрата в същото време виждаме следната картина. На този подготвителен етап може да се счита за завършен.
Етап 2: ретуширане на текстурата
Нека да продължим директно към ретуширането на текстурата. Планът за действие е следният:
- Превключете към слой“texture” и щракнете върху иконата за създаване на слой. Така над него ще бъде добавен нов чист слой.
- Деактивиране на видимостта на оригиналния (фонов) слой и тон.
- От страничната лента с инструменти изберете„Лечебна четка“.
- В горния ред с настройките за параметър„Проба“трябва да се настрои на„Активен и по-долу“.
Останалите параметри се настройват приблизително, както е показано на фигурата по-долу: размерът трябва приблизително да съответства на размера на дефектите, които се обработват, ъгълът на гледане и формата се задават в зависимост от материала, който се обработва.
- Оставайки върху създадения празен слой, задръжте натиснат клавишаAltи щракнете върху „чистата“ област на кожата до дефекта, за да вземете проба. Показалецът на мишката, докато държите натиснатAlt, трябва да приеме формата, наподобяваща мерник.
- Освободетеклавиша Alt, след което щракнете върху дефекта, който трябва да бъде заменен от взетата проба.
- По същия начин премахваме останалите основни недостатъци, след което можем да продължим към следващия етап.
Етап 3: лечение на цвета на кожата
Сега остава само да работим с тена на кожата. За да направите това:
- Активирайте отново видимостта на долните слоеве, които преди са били деактивирани.
- След това можем да оценим междинния резултат от нашата работа. Понякога, след включване на всички слоеве, могат да бъдат открити повече дефекти. В този случай отново изключете видимостта на двата долни слоя и отстранете недостатъците с помощта на“Healing Brush”, както е описано по-горе. В нашия случай резултатът е задоволителен, така че продължаваме.
- Превключете към фоновия слой, натиснете комбинацияCtrl+J, за да го копирате. След това поставете дубликат на фона над слоя“tone”.
- Изберете“Gaussian Blur”от менюто“Filter”. Задаваме му такъв радиус, при който кожата ще изглежда възможно най-гладка (размазана).
- Задържайки клавишаAltщракнете в долната част наPalettes върху иконата за добавяне на слой маска. Резултатът ще бъде маска, пълна с черно.
- От страничната лента с инструменти изберете обичайния„Четка“.
- Задайте непрозрачността му на50%, натиск - от50%до100%.
Изберете мека кръгла форма, твърдост -0% (може леко да я увеличите, ако желаете), размерът зависи от размера на обработените дефекти (задайте малко повече).
Цветът на четката (основната) трябва да е бял.
- Уверете се, че маската на слоя е избрана (ако не е, просто щракнете върху нейната миниатюра).
- След това минаваме през проблемните зони. Тук си струва да действате много внимателно, да не преминавате към границите между области с различни цветове / тонове, в противен случай те ще се смесят, което е изключително нежелателно и може да развали резултата. Изчетканите области на миниатюрата на маската на слоя ще бъдат боядисани в бяло.
- В тази връзка можем да кажем, че нашата работа по ретуширане на лицето чрез метода на честотно разлагане приключи успешно. Нека сравним оригиналната и получената снимка. Не премахнахме всички недостатъци, за да запазим естествения вид на кожата.
Заключение
Честотна декомпозиция е фраза, която вероятно може да изплаши начинаещите, решили да овладеят Photoshop. Въпреки това практическите ползи от използването на този метод при обработка на снимки, по-специално при ретуширане на лица, са огромни.Ето защо си струва да отделите време и усилия за изучаване на този метод, защото. това е висококачествено професионално умение, което ще помогне повече от веднъж.