Растеризирането е една от най-често извършваните процедури в графичните редактори. Нека видим как можем да се справим с тази задача във Photoshop.

Дефиниция на растерно изображение

Първо, нека ви напомним, че има два вида цифрови изображения:

  • вектор - състои се от прости геометрични елементи (прави и криви линии, кръгове, квадрати, правоъгълници, триъгълници и др.). Безспорното предимство на такива изображения е, че когато се мащабират / увеличават, качеството на изображението не се губи.
  • raster - състоящ се от точки-пиксели. Такива изображения имат определена резолюция. С увеличаването на размера качеството им ще се влоши (колкото по-голям е мащабът, толкова по-лошо е качеството).

Въпреки очевидното предимство на векторните изображения, те също имат ясен недостатък: филтри и много други инструменти не могат да бъдат приложени към тях. И ако възникне такава необходимост, слой с такава графична информация трябва първо да бъдерастеризиран - това означава конвертирането му в растерно изображение. Между другото, тази операция във Photoshop е приложима и за текстови слоеве.

Растеризиране на слоя

Процедурата за растеризиране е доста проста и бърза. Като пример ще използваме слой с диамантена форма.

И така, ето какво правим:

  1. Избиране на желания слой вPaletteщракнете с десния бутон върху него (но не върху неговата миниатюра). В контекстното меню, което се отваря, изберете командата“Rasterize Layer”.
  2. Обърнете внимание на миниатюрата на слоя - тя трябва да се промени на по-позната, съответстваща на растерното изображение.
  3. Сега можем да продължим да работим с резултата. В нашия случай решихме да приложим филтъра“Grain”от групата“Texture”към него (вFilter Gallery).

Забележка: Между другото, ако се опитате да приложите някакъв вид филтър към нерастеризиран слой, ще се появи съобщение, което ви подканва да извършите подходящата операция или да го конвертирате в умен обект.

Ако растеризирате слоя по този начин, тогава вPalette резултатът ще бъде различен - ще бъде добавена векторна маска и оригиналният слой също ще бъде модифициран.

С оглед на това този метод е доста специфичен и се използва по-рядко от описаното по-горе.

Растеризиране на текст

За текстовия слой се извършват подобни действия - щракнете с десния бутон върху него (но не върху миниатюрата) и изберете желания елемент от появилото се меню -" Растеризиране на текст" .

Променената миниатюра на слоя показва, че сме направили всичко както трябва. Текстът ще се пренесе като изображение на прозрачен фон.

Също така вместо това можете да изберете желания слой вPalette, след което натиснете комбинациятаCtrl+A, за да изберете текста. След това в менюто“Редактиране”първо изберете командата“Копиране”, след това -“Поставяне”Или за копиране или поставяне, можете да използвате клавишните комбинацииCtrl+CиCtrl+V, съответно.

За разлика от първата опция, растеризираният текст ще бъде добавен като отделен слой, запазвайки оригиналния.

Заключение

Така че не е трудно да растеризирате слой с картина/форма или текст във Photoshop. Операцията се извършва само с няколко кликвания и ще отнеме няколко секунди. В същото време практическите ползи от това действие, разбира се, са големи, т.к. след изпълнението му, възможностите за обработка на полученото изображение са почти неограничени.

Категория: