От време на време всички се нуждаем от нови снимки за самоличност. Можете да ги направите както в специални студия, така и сами, като обработите подходяща снимка, предварително направена с графичен редактор, например Photoshop. Нека да видим как става това в тази програма.
Забележка: ще ни трябва принтер и специална хартия, за да отпечатаме резултата, в противен случай пак трябва да отидете във фотостудио, за да получите снимки на хартия.
Снимки за самоличност
Нека разгледаме целия процес, като използваме снимката по-долу като пример.
Да се снимаме за паспорт, който има следните основни изисквания:
- Размер: 34×45mm;
- Черно-бяло или цветно;
- Плътен фон: от изцяло бяло до светло сиво.
- Отстъп от горния край на снимката до главата - около 5 mm;
- Размер на главата - поне 80% от общия размер на снимката.
- Други условия: лицето трябва да е строго в анфас, обработката му не е разрешена (промяна на формата на главата, чертите на лицето и т.н.).
Нашата снимка отговаря на горните условия, така че нека продължим.
Забележка: Следните стъпки (с подходящи корекции) са приложими за всеки друг тип снимка: за паспорт, виза и др.
Предварителна обработка
Много снимки могат да бъдат направени по-добри, като си поиграете малко с извивките. Нека се опитаме да го направим с нашата снимка.
- Първо натиснете клавишната комбинацияCtrl+J, за да създадете копие на оригиналния слой. Това е необходимо, за да запазите оригинала в оригиналния му вид, което винаги ще ви позволи да се върнете към него и да започнете отначало, ако нещо се обърка по време на обработката.
- Създайте коригиращ слой за дубликата„Криви“.
- Леко изсветлете снимката, за да се отървете от тъмните участъци. Това става като огънем кривата леко нагоре и наляво (закачаме я с натиснат ляв бутон на мишката).
Създаване на шаблон
- Първо трябва да създадем нов документ. Можете да направите това чрез менюто“Файл”или като използвате клавишната комбинацияCtrl+N.
- В прозореца, който се отваря, посочете необходимите размери (35×45 мм), резолюция (300 пиксела/инч) и натиснете бутона„Създаване“.
- Ако линийките не са активирани в работното пространство, включете ги чрез менюто„Изглед“или чрез горещи клавишиCtrl+R .
- След това щракнете с десния бутон върху линийката (хоризонтална или вертикална) и изберете опцията от падащия списък -милиметри.
- Нека започнем да създаваме оформлението на платното с помощта на хоризонталните водачи. Разгледахме този инструмент подробно в нашата публикация - „Ръководства във Photoshop: как да активирате, скриете, премахнете“.
- Нека поставим първия на разстояние 5 mm от горния ръб (допуска се грешка плюс или минус 1 mm).
- Въз основа на факта, че главата трябва да заема приблизително 80% от общата снимка, нейните размери са приблизително следните: 32-36 mm (вертикално). Взимаме средната стойност - 34 мм и ги измерваме от първия водач, т.е. от горния ръб се оказва 39 мм.
- Също така маркирайте средата на платното.
- За да направите това, първо в менюто„Изглед“ активирайте прилепването към границите на документа.
- Сега задайте вертикалния водач на 17,5 мм.
- За да направите това, първо в менюто„Изглед“ активирайте прилепването към границите на документа.
- Върнете се в раздела с оригиналната снимка.
- Щракнете с десния бутон върху слоя с криви (но не върху неговата миниатюра) и изберете командата“Сливане с предишния”.
- В резултат на това получаваме обединен слой (дубликат на оригиналния плюс криви), който трябва да бъде избран по подразбиране. Сега натиснете клавишната комбинацияCtrl+С, за да го копирате.
- Превключете към документа, който създадохме по-рано, и натиснете комбинациятаCtrl+V, за да поставите копирания слой.
- Преминаване към платното. Коригирайте размерите на вмъкнатото изображение, за да пасне на нашето маркиране с водачи. Това може да стане по различни начини (функция" Свободна трансформация"," Мащабиране"или инструмент" Преместване" ) - те са описани подробно в нашата публикация - “Как да преоразмерите избран обект във Photoshop”.
Забележка: Ако снимката е твърде голяма и не се побира в работната зона на програмата, можете да намалите мащаба и след това, когато всичко е готово, да се върнете на 100% или друго стойност.
Последен етап
Сега получената снимка трябва да бъде дублирана. Ето какво правим:
- Нека създадем друг нов документ със следните настройки:
- Размер - A6;
- Резолюция - 300 пиксела/инч;
- Формат - печат (или международен размер хартия).
- Върнете се отново в раздела с обработеното изображение.
- Натиснете клавишната комбинацияCtrl+A, за да изберете съдържанието на платното, след това -Ctrl+C, за да го копирате в клипборда.
- Отидете до новосъздадения раздел и поставете копираното изображение(Ctrl+V). След това го преместете в горния ляв ъгъл на платното (използвайкиинструмента „Преместване“ ), оставяйки малки празнини от краищата.
- Отидете в менюто„Изглед“ и включете интелигентните водачи.
- Тъй като нашата снимка все още е в клипборда, натиснетеCtrl+V отново, за да поставите друго копие (или го копирайте отново, както е описано по-горе) . Поставете го до първия и използвайте бързите ръководства, за да ги подравните на същото ниво.
- Повторете това действие необходимия брой пъти (да кажем 6), като поставите следващите снимки на 2-ри-3-ти ред.
Заключение
Това завършва нашата работа по създаване на снимки за самоличност във Photoshop. Остава да запазите резултата (във форматJPEG.webpилиPNG) и да го отпечатате на специална фотохартия.