Инструментите и функциите във Photoshop са разделени на постоянно използвани, както и на умерено или рядко използвани. Първата категория включва „Криви“, които ви позволяват да изсветлите или потъмните изображението, да извършите корекция на цветовете, да промените контраста и т.н. Нека разгледаме по-отблизо работата с този изключително полезен инструмент.
Криви на стартиране
Има два метода, чрез които можем да отворим прозореца с настройки на инструмента:
Метод 1
Отидете в менюто“Изображение”и в групата“Корекция”изберете елемент“Криви”. Или можем да използваме горещи клавишиCtrl+M.
Метод 2
- ВPalette щракнете върху бутона, за да добавите нов коригиращ слой.
- В списъка, който се отваря, изберете„Криви“.
- Създаденият слой ще бъде насложен върху тези по-долу вPalette.
Предимството на този метод в сравнение с първия е, че оригиналното изображение, съхранявано на отделен слой, няма да бъде променено и винаги можем да се върнем към него, за да започнем обработката отново. А слоят с“Curves” може да бъде изключен (видимост) или напълно премахнат. Затова ние избираме този метод и ще продължим да го прилагаме.
И така, след като добавите коригиращия слой, трябва да се появи прозорец с настройки на инструмента.
Ако не се е случило автоматично, винаги можем да го стартираме ръчно, като щракнем два пъти върху миниатюрата на слоя.
Прозорец със свойства на инструмента
Панел отляво (отгоре надолу):
- Първият инструмент променя кривата на самото платно.
- Следващите три пипети са за вземане на черни, сиви и бели проби.
- Опцията по подразбиране е да се променят криви с помощта на точки (ще го разгледаме по-подробно по-късно).
- Моливът ви позволява да нарисувате крива линия на ръка.
- Изглаждането на крива, начертана с молив, се извършва със следния инструмент.
- Последната икона се използва за изчисляване на по-точна хистограма.
Долен панел (отляво надясно):
- Свързване на коригиращия слой само към долния слой или към всички слоеве под него вPalette.
- Вижте предишното състояние на изображението.
- Върнете кривата линия в първоначалната й позиция.
- Включване/изключване на видимостта на слоя с криви.
- Изтриване на слоя.
Забележка:последните две стъпки могат да бъдат направени и вПалитра със слоеве.
Набор
Като щракнем върху текущата стойност, можем да отворим списъка с предварително зададени настройки и да изберем опцията, от която се нуждаем (ако е налична там).
Веднага щом започнем да променяме кривата, стойността ще се промени на“Custom”.
Канали
Тази опция ви позволява да изберете канала, за който искате да направите настройки. По подразбиране е“RGB”. В допълнение към него, падащият списък включва: червено, зелено и синьо.
Автоматичен бутон
Автоматична настройка на параметрите на кривата. Тази функция обаче рядко дава желания резултат.
Работа с „Криви“
Маска на коригиращия слой
Маската (вдясно от миниатюрата) ви позволява да покажете или, обратно, да скриете ефекта, получен в резултат на съответните настройки на слоя: бялото показва ефекта, черното - скрива. Ето как работи:
- Натиснете комбинациятаCtrl+I на клавиатурата, за да обърнете маската. В резултат на това тя трябва да бъде напълно запълнена с черно. В този случай или целият слой трябва да бъде избран, или неговата маска (но не миниатюрата).
- Изберете инструмента от страничната лента“Четка”.
- В горния ред с параметри правим настройки (размер, форма, твърдост) по наша преценка и в зависимост от обработваното изображение.
- Нарисувайте с бяло върху платното онези области, където искаме да покажем ефекта. Маската на слоя ще се промени.
Черните трябва да останат онези области, върху които ефектът не трябва да се вижда. Ако е необходимо, можете да вземете черна четка и да рисувате върху необходимите зони.
Забележка:за по-точно рисуване, можете първо да изберете желаните зони/обекти по всеки удобен начин (например, като използвате“Pen” ) , след което рисувайте върху тях.
Смяна на реда
Благодарение на настройката на кривата можем да променим параметрите на изображението. Можете да направите това ръчно (преместване на плъзгачите) или по-точно като посочите конкретни стойности (полета „Input“и „Exit“).
Просто закачете кривата на правилното място с левия бутон на мишката и като го задържите, преместете появилата се точка в желаната посока.
Също така имаме възможност да извършваме корекция отделно за различни канали: RGB, червен, зелен и син. За да направите това, щракнете върху текущата опция и изберете тази, от която се нуждаете.
Например, решихме да увеличим синия цвят в изображението.
S крива
Това е една от най-честите корекции при цветово градиране на изображение, което подобрява контраста и прави цветовете по-наситени.
Всяка нова точка от кривата се задава чрез щракване върху нея с левия бутон на мишката. След това го дърпаме в желаната посока.
Черно-бяло подобрение
Този тип обработка често се прилага към черно-бели изображения. Като задържите клавишаAlt на клавиатурата, преместваме плъзгачите, за да постигнем перфектно черно или бяло.
Забележка: тази настройка може да се използва и за осветляване или потъмняване на цветни изображения. Това ще ви предпази от издухване или загуба на детайли в сенките.
Казус
Нека например боядисаме писалката в зелено.
- Създаване на коригиращ слой„Криви“ и боядисване на обекта с бял цвят върху маската, изберете зеления канал в прозореца с настройки на инструмента и го подсилете.
- Сега превключете към синия канал и премахнете този цвят (напълно или частично).
- Получете следния резултат.
Това е много прост пример и едно от многото приложения на кривите във Photoshop.
Заключение
Така че „Криви“ е много мощен инструмент, който ви позволява да изпълнявате голямо разнообразие от задачи във Photoshop по време на обработка на изображения. Затова си струва да отделите малко време и усилия, за да го научите и да „вкарате“ уменията на практика.