Във Photoshop произволните форми се използват главно за получаване на желания обект върху платното възможно най-бързо, без да се харчат ценни часове и минути за рисуването му. Заедно със съществуващите заготовки, можем да добавим допълнителни форми към програмата или да създадем свои собствени. Нека разгледаме по-отблизо последното действие в рамките на тази публикация.
Създаване на форма
За да създадете успешно своя персонализирана форма във Photoshop, трябва да знаете как да работите с инструменти за избор, а не само, например с„Правоъгълник“,„Елипса“,„Перо“и т.н. Но най-често се използва" Перо" , тъй като ви позволява да изберете обект с произволна форма. Обсъдихме подробно работата с този инструмент в отделна публикация.
Нека да разгледаме процеса на рисуване на фигура с помощта на практически пример. Като изходно изображение ще използваме картина с аудио касета.
Етап 1: начертайте контури
- Вземете“Pen” на страничната лента с инструменти.
- В горния ред на настройките, които се показват, се уверете, че„Shape“ е избрано (или го изберете, ако е зададена друга опция).
- Нека почертаем нашия обект, като по този начин, като че ли, нарисуваме нашата фигура. Тъй като Photoshop не знае какво имаме предвид и какво планираме да направим след това, той автоматично наслагва селекцията с цвета, избран в лентата с опции за запълване (в нашия случай черен).
- За да не пречи на завършването на работата, вPaletteза слоя с фигурата намалете“Fragility”(например до 50%), след което продължаваме да работим с“Pen”.
- Когато сте готови, щракнете върху" Перу" отново в лентата с инструменти, за да завършите операцията (това трябва да се прави всеки път след нов избор). Сега трябва да изрежем всички необходими технически отвори в касетата - кръгли, овални и т.н.
- От лентата с инструменти изберете„Елипса“.
- На горния ред на настройките изберете параметъра“Изваждане на предната фигура”.
- Нека започнем с дупки, които са във формата на идеален кръг. За да получите същото, задръжтеShiftна клавиатурата си и нарисувайте фигура с натиснат ляв бутон на мишката.Тук има важен нюанс - натиснетеShiftсамо след като започнем да рисуваме (в противен случай нищо няма да работи). И за да започнете от центъра, заедно сShiftтрябва да задържитеAlt За да завършите успешно процеса, първо отпуснете бутона на мишката, след това задръжте клавиши на клавиатурата.
- За да премахнете останалите ненужни елементи, можете също да използвате" Елипса"или да създадете "изрязани" фигури с" Pen". Основното е, че за тези инструменти трябва да бъде избран параметърът“Изваждане на предната форма”.
- Отидете до централната част на касетата. Изтрийте го напълно, също като използвате„Pen“.
- Оставете избрания инструмент, но променете параметъра му на„Обединяване на фигури“.
- Начертайте вътре в отстранената част нова форма, малко по-малка от току-що изрязаната. Така успяхме да получим прозрачна лента около централната част на касетата (която обаче засега не се вижда много).
- Сега премахнете всички ненужни елементи в създадената форма.
Забележка: важно е да помислите предварително кои части трябва да бъдат премахнати и кои да останат, тъй като например създадените нови фигури могат да припокриват предварително изрязаните в същата област.
- Когато всичко е готово, отидете наPalette, където връщаме пълната непрозрачност на формата. Вече не се нуждаем от оригиналния слой с касетата, така че изключете неговата видимост.
- Получете този резултат върху платното. Разбира се, може да бъде много по-добре, ако работите с инструменти по-точно, но в нашия случай основната задача е да демонстрираме самия процес, така че не се фокусирахме върху точността.
Стъпка 2: запазете формата
Когато се създаде произволната форма, от която се нуждаем, тя все още трябва да бъде запазена. Ето какво правим:
- Уверете се, че вPaletteе избран точно слоят с него, след което в менюто“Edit”изберете елемент „Дефиниране на произволна форма“.
- Пред нас ще се появи прозорец, в който задаваме име и натискамеOK. След това фигурата ще бъде добавена към библиотеката на програмата и винаги ще имаме достъп до нея.
Пример за използване на форма
Нека се опитаме да използваме формата, която създадохме. Всичко се прави много просто:
- В страничната лента вземете“Персонализирана форма”.
- В горния ред с параметри щракнете върху текущата опция и изберете нашата касета в списъка, който се отваря.
- На лентата с инструменти задайте основния цвят (това не е задължително, защото може да бъде променено по-късно), след което нарисувайте фигура с натиснат левия бутон на мишката. За да запазите пропорциите, докато рисувате, задръжте натиснат клавишаShift. Можете допълнително да задържитеAlt, ако искате да започнете да рисувате от центъра.
- С инструмента„Преместване“създаденият обект може да бъде преместен на всяко място на платното. А с помощта на функцията“Free Transform” можете да промените размерите, ако е необходимо. В същото време, ако увеличите цифрата, дори значително, качеството няма да се влоши.
- При желание и необходимост фигурата може да бъде персонализирана. За да направите това, отворете менюто" Прозорец"и изберете елемента" Свойства" .
- В резултат на това ще се отвори прозорец, в който можем да модифицираме обекта (слоят с него трябва да бъде избран).
- В нашия случай добавихме черен щрих и напълнихме касетата с желания цвят.
Заключение
За да създадете своя собствена персонализирана форма във Photoshop и след това да я запазите, трябва да знаете някои инструменти за избор и да знаете как да ги използвате правилно. Ако имате тези умения, тогава не би трябвало да има проблеми със задачата, но нейното изпълнение в някои случаи може да отнеме известно време, така че трябва да сте търпеливи, за да получите наистина висококачествен резултат.