"Selections" във Photoshop е, без ни най-малко преувеличение, един от най-важните инструменти на тази програма. Без теоретични и практически познания и умения за работа с "Selection" е невъзможно да се създаде прилична работа във Photoshop.
За да създадете селекция във Photoshop, има много различни инструменти. Това са инструментите на групата Lasso, групата Areas, "Magic Wand" и "Quick Selection" , "Quick Mask" . Освен това можете да конвертирате очертанията в селекция и да я получите по цвят и тон, като използвате "Цветова гама" . И освен горното, има много други начини за създаване на селекция.Но в тази статия няма да разглеждамекак и с каквода създадем селекция, това ще бъде обсъдено в следващите статии. Тук ще разгледамекога, в какви случаи и защо трябва да се създаде. Ще разгледаме защо изобщо е необходимо подчертаването.
За практически пример ще използваме снимка с ябълки:
Очевидно основната тема на снимката по-горе са ябълките. Но защо е очевидно? Защото знаем какво е ябълка и можем да разпознаем всяка ябълка на изображението поотделно.
Всичко е ясно, как се справя Photoshop с този проблем? Може ли Photoshop да вижда ябълки? Може ли да разпознае ябълка като отделен обект, да различи ябълка от околния фон от клони и листа?
Отговорът е прост: разбира се, че не може, Photoshop не може да знае какво представляват ябълките или как изглеждат. Причината е, че всичко, което Photoshop вижда, са само пиксели. Изобщо няма значение какви предмети има на снимката, дали са ябълки, портокали или маймуни, които ядат банани. За Photoshop всичко е едно и също, това са само пиксели, малките квадратчета, които съставят цифровите снимки:
Горното, за съжаление за нас, означава, че не можем просто да щракнем върху която и да е област от снимката и да очакваме Photoshop да я избере. В края на краищата ние виждаме изображението като колекция от отделни независими обекти, а Photoshop не вижда нищо друго освен многоцветни пиксели.
И така, как да заобиколим този малък проблем? Е, тъй като Photoshop не може да мисли като нас, нека се опитаме да мислим като Photoshop. Трябва да намерим начин да кажем на Photoshop с кои пиксели искаме да работим. Не можем да кажем на програмата да промени например цвета на ябълка, но можем да посочим пикселите, чийто цвят искаме да променим. Ето защо създаваме селекция!
Да предположим, че искам да променя цвета на голямата ябълка на снимката от червена на зелена. Въз основа на това, което току-що казах, не мога да направя това, без първо да избера всички пиксели, които съставят ябълката.Но за забавление нека се опитаме да направим това, без да използваме селекция, например с помощта на четка (Brush Tool):
Нека му дадем светлозелен цвят bced10 и се опитаме да рисуваме върху ябълката:
Не се получи много добре. И все пак е трудно да удряш с четка само вътре в ябълката, без да се катериш по краищата й!
Сега нека приложим селекция. Първо, ще отменя четката, като натисна Ctrl+Z и направя селекция около ябълката. Както споменах в началото на този урок, ще публикувам информация за това как и с каква помощ да създадете селекция в следващите уроци. Засега ще пропусна тази точка и просто ще създам селекция около ябълката. Очевидно на статичната екранна снимка не можем да видим тези мравки, които "маршируват" , но можем поне да видим очертанията на селекцията около ябълката:
За нас потребителите е ясно, че е избрана ябълка, но имайте предвид, че Photoshop е наясно с избирането на някои от пикселите от изображението и тези пиксели виждаме като ябълка. И така, сега пикселите, които са попаднали в границите на селекцията, са избрани, което означава, че всички промени в изображението, които сега мога да направя, ще засегнат само пикселите в границите на контура, всички останали пиксели не могат да бъдат променяни (нарисувани , изтрити, каквото и да е) , те изглеждат замразени.
Да видим какво ще се случи сега, когато се опитам да рисувам върху ябълката и върху цялото изображение отново:
Тъй като имаме селекция в изображението, Photoshop ми позволи да рисувам само в тази област. Въпреки че изчетках далеч отвъд краищата на пътя, нито един от пикселите извън пътя не беше засегнат.Пикселите извън пътя останаха незасегнати, без значение колко небрежно изчетках.
Заключение - като създам селекция, мога да променя (прерисувам, изтрия, преместя, изрежа и т.н.) част от изображението в селекцията, без да се притеснявам за останалата част от изображението.
Разбира се, само защото сме избрали определена област от изображението, не означава, че трябва да редактираме всеки отделен пиксел в избраната област. Отново ще изтрия зелените си вази, като натисна Ctrl+Z и ще направя четката по-мека и ще намаля нейната непрозрачност до 80%. Въпреки че пикселите в горната половина на ябълката са част от селекцията, те остават същите, защото избрах да не рисувам върху тях. Photoshop всъщност не се интересува дали правим нещо или не с избраните пиксели. Всичко, което го интересува, е пикселите извън границите на селекцията да останат незасегнати. Ето какво получих сега, обърнете внимание на диаметъра на четката:
Забележка. Понякога контурът на селекцията „маршируващи мравки“ пречи на удобния изглед на детайлите на изображението. За да скриете временно контура, натиснете клавишната комбинация Ctrl+H. За да покажете контура отново, натиснете отново тази комбинация.
И сега ще разгледаме друга важна причина за използването на селекция - работата със слоеве.
Избиране и слоеве
До сега направих всички промени директно на фоновия слой, което е лоша форма, т.к. промяната на фоновия слой води до необратими промени в изображението.
В Photoshop е по-добре да прилагаме слоеве и да работим с копия в изображения, оставяйки оригинала непокътнат, и освен това, благодарение на селекцията, можем да копираме дори отделни части от изображението, което прави възможно работата с всяка част поотделно.
Ще премахна зелените щрихи с четка върху ябълката, връщайки се към писалката стъпки назад, за да направите това, натиснете комбинацията Ctrl + Alt + Z необходимия брой пъти. Ябълката отново стана червена:
Сега искам да обезцветя цялото изображение, но да запазя основния му обект, голямата ябълка, в цвят. Очевидно, за да направите това, е необходимо да направите избраната област не пикселите на ябълката, а всички останали пиксели на изображението, с изключение на ябълката, т.е. Трябва по някакъв начин да обвия избраните и неизбраните области, да ги разменя.
Защо във Photoshop има чудесна техника, наречена „обръщане на селекцията“, можете да започнете действието на този инструмент, като използвате клавишната комбинация Ctrl + Shift + I. Потърсете „маршируващи мравки“, след като натиснете тези клавиши:
На пръв поглед нищо не се е променило, мравките също маршируват около ябълката. Но погледнете краищата на изображението - мравките вече маршируват по периметъра на картината. Сега цялото изображение е избрано, с изключение на ябълката.
Натиснете Ctrl+J, за да копирате селекцията в нов слой. Визуално картината в прозореца на работния документ не се е променила, но нека погледнем панела със слоеве:
В панела се появи нов слой, наречен "Layer 1" (в английския интерфейс ще се нарича Layer 1). И ако погледнем внимателно миниатюрата на „Слой 1“, ще видим празна област вместо ябълка, което е това, от което се нуждаем.
Остава само да обезцветите този слой, най-бързо (но не и най-добре!) е да го направите с натискане на комбинацията Ctrl+Shift+U:
И получаваме резултата, от който се нуждаем:
Сега погледнете панела със слоеве. В него имаме немодифициран оригинал и модифицирано копие:
Примерите в тази статия са само няколко стотици начина за използване на селекция във Photoshop.
На тази страница можете да видите друго приложение на селекцията - прехвърляне на част от едно изображение в друго изображение.