В този урок ще говоря за основните разлики между типовете на двата типа обекти, които можем да рисуваме в графичния редактор на Photoshop - векторна форма и пикселна форма.

Adobe Photoshop е известен главно като растерен (т.е. работещ с базирани на пиксели изображения) графичен редактор. Използва се от професионалисти за ретуширане, възстановяване и композиране на снимки. Но освен това Photoshop е и мощен векторен редактор, който се използва например от уеб дизайнери и дизайнери за създаване на оформления на страници, плакати и уеб страници, дизайн на потребителски интерфейс и други векторни реклами.

Какво означава терминът "векторно изображение" ? За разлика от растерните (пикселни) изображения, които са съставени от милиони малки точки, наречени пиксели, векторните форми се създават с помощта на математически алгоритми, които определят формата на свързаните криви, които са границите на областите, и цветовото запълване на тези области.

Тъй като се основават на математика, а не на просто запълване на пиксели, векторните форми са изключително гъвкави и не страдат от същите ограничения като пикселните форми. Можем да рисуваме векторни фигури с всякакъв размер и без значение колко пъти ги редактираме и мащабираме, те винаги остават ясни и отчетливи! Нека да разгледаме практически как векторните форми се различават от формите, базирани на пиксели. И защо, когато има избор между двете, векторните фигури обикновено са най-добрият избор.

Сравнение на два вида фигури

Тъй като ще говоря за изграждането на векторни форми в следващия урок, тук ще използвам готов чертеж.На пръв поглед това е прост документ, който показва два напълно еднакви кръга. Но въпреки факта, че кръговете изглеждат еднакви, те всъщност са напълно различни обекти. Формата отляво е векторна форма, докато кръгът отдясно е съставен от пиксели:

Векторна форма отляво и пикселно изображение отдясно.

Ако погледнем панела със слоеве, ще видим всяка форма, разположена на свой собствен слой. Базираната на пиксели форма е на горния слой (преименувах този слой на „пиксел“ за яснота), под него е слоят с векторна форма (преименувах слоя на „вектор“)

Векторни и пикселни слоеве с форма в панела със слоеве

Вижте миниатюри на фигури в панела със слоеве

Дори и да не преименувах слоевете, определянето кой слой е векторна форма и кой слой е пикселно изображение не е никак трудно.

Наличието на векторна форма в даден слой се обозначава с малка икона на фигура, разположена в долния десен ъгъл на миниатюрата на слоя. Тази икона ни казва, че слоят не е пикселен слой, а векторна форма.

Слой с векторна форма може лесно да бъде идентифициран чрез малка икона в долния десен ъгъл на миниатюрата на слоя.

Мащабиране на векторна фигура

Както споменах, и двата кръга изглеждат еднакво в момента, но нека видим какво ще се случи, ако ги мащабираме. Ще започна с векторна форма. Първо, трябва да избера този слой, така че ще щракна върху него в панела със слоеве.
След това натискам клавишната комбинация Ctrl + T, която стартира командата Free Transform (Free Transform), след което рамка се появява около трансформиращия се обект.

Кутия за свободна трансформация около векторна фигура

За да сравните точно резултатите от мащабирането, трябва да увеличите / намалите цифрите с абсолютно същия мащаб, така че за трансформацията няма да използвам маркери върху рамката, но въвеждам зададената стойност в ширината и височината полета за въвеждане в панела с опции.Ще въведа 10%:

Задайте ширината и височината на векторната фигура на 10%.

Ще натисна Enter на клавиатурата си, за да приема новия размер и сега кръгът отляво е много по-малък:

Векторната форма вече има размер 10% от оригинала.

Да видим какво ще се случи, ако мащабирам тази форма обратно до първоначалния й размер. Натиснете отново Ctrl + T. Около кръга се появи поле за мащабиране.

Тъй като за първи път намалих кръга i до 10%, за да го увелича обратно до оригиналния му размер, задайте стойността на ширината и височината в лентата с опции на 1000%:

Задайте ширината и височината на векторната фигура на 1000%.

Натиснете Enter отново, за да приемете мащаба и векторната форма вече се връща към оригиналния си размер. Обърнете внимание, че въпреки факта, че първо значително намалих и след това увеличих кръга, векторната форма все още изглежда добре, точно както преди мащабирането.Ръбовете му остават чисти и остри, точно както са били първоначално:

Векторната форма отляво запазва своите отчетливи, остри ръбове дори след силно мащабиране.

Мащабиране на формата на пиксела

Нека се опитаме да направим същото с кръга - формата на пиксела вдясно. Първо, ще го избера, като щракна върху слоя "пиксел" в панела със слоеве. Натиснете Ctrl+T, за да активирате Free Transform.
Точно както направих по-рано с векторната форма, ще намаля кръга до 10% от първоначалния му размер:

Формата на пиксела след мащабирането й до 10%.

Дори след мащабиране на пикселния кръг до 10%, той изглежда също толкова остър, както беше преди мащабирането, така че все още не виждаме разлика между векторните и пикселните форми.

Но сега нека направим по-сериозен тест.Какво се случва, ако мащабирам пикселния кръг обратно до оригиналния му размер? Да опитаме. Натискам отново Ctrl+T на клавиатурата си, за да стартирам командата Free Transform и въвеждам 1000% в полетата за въвеждане на ширина и височина в лентата с опции, след което натискам Enter, за да приема промените.

Сега разликата между векторно базираните и базираните на пиксели форми става очевидна, погледнете снимката по-долу. Мащабирах и двете фигури с точно същите условия, но векторната форма запази свойствата си, но формата на пиксела не. Ръбовете на пикселния кръг, които преди бяха остри, сега са замъглени, докато векторната форма не е претърпяла никакви видими промени:

Векторната форма се запазва след мащабиране, но формата на пиксела не изглежда много добре.

Нека увеличим получената снимка за по-отблизо.

Причината за ниското качество на ръба на пикселизирания кръг е, че когато го намалих до 10% от оригиналния му размер, Photoshop изхвърли 90% от пикселите, съставляващи оригиналното изображение.
Би било чудесно, ако не трябваше да мащабирам изображението обратно до оригиналния му размер. Photoshop не може магически да пресъздаде липсващите пиксели, така че когато мащабирам изображение, всичко, което Photoshop може да направи, е да вземе съществуващите пиксели и да създаде липсващите. Ето защо има ефект на размазана стълба по ръба на формата на пиксела. Колкото повече увеличаваме изображението, толкова по-голям ще бъде ефектът.
Векторните фигури нямат този недостатък. Те се състоят от математически криви, които образуват области, изпълнени с цвят. И без значение как увеличаваме/намаляваме изображението, кривата винаги си остава крива с ясни ръбове.

Близък план на ръбове на векторни и пикселни форми.

Както научихме в този урок, векторните форми и фигурите на пикселите могат да изглеждат идентични, когато са първоначални и намалени.

Но когато стане необходимо да ги увеличите, векторните форми имат неоспоримо предимство. Това е вярно не само когато ги гледате на монитора, но и когато ги отпечатвате.

Векторните форми имат други предимства, които ги правят много по-гъвкави от пикселните форми, но първо, нека се научим как да рисуваме правилно векторни форми във Photoshop CS6.

Категория: