- Какво е смесване "Наслагване ако" (Blend If)
- Плъзгач" Този слой"
- Плъзгачдолен слой (Долен слой)
- Промяна на непрозрачността на текстурата
Концепцията за непрозрачност или прозрачност на слой обикновено се разглежда като вид свойство, което засяга целия слой като цяло - целият слой може да бъде напълно непрозрачен, напълно прозрачен или някъде по средата. Но знаете ли, че можете да контролирате прозрачността на отделни части от слой, без да ги избирате ръчно, като промените опциите за смесване? Това умение може да бъде незаменимо, когато прилагате текстура върху снимка и променяте цветове и нюанси от фалшива повърхност. Интересувате ли се?
Опциите за смесване (да не се бъркат с режимите на смесване!) могат да бъдат отворени чрез двукратно щракване върху слой в панела със слоеве. Те са в най-горната част на диалоговия прозорец за стилове на слоеве и обикновено се игнорират от потребителите.Но напразно! В тази статия ще се опитам да говоря за мощните функции на опциите за смесване. Прост пример е замяна на небето в снимка - замяна на фото елемент без използване на маска, селекция и изрязване. И в този материал ще копая много по-дълбоко.
Какво е смесване "Наслагване ако" (Blend If)
За да представите работата по смесване "Наслагване, ако" , трябва да имате два елемента: горен и долен слой. Да приемем, че имаме тази зелена топка (долния слой):
И аз искам да го смеся с този черно-бял преливащ кръг (горен слой):
Щракнете два пъти върху горния слой в панела със слоеве и ще видите диалоговия прозорец с опции за наслагване.
В средата в долната част на прозореца има два плъзгача под формата на черни и бели градиенти. След като се научите как да ги използвате, можете да правите чудеса!
Всеки от плъзгачите има два маркера: черен (вляво) и бял (вдясно).
Какво се случва, ако преместим маркерите? Всички нюанси отляво на черния маркер ще станат прозрачни, всички нюанси отдясно на белия маркер също ще станат прозрачни. Прочетете още:
- Сенките в този раздел са прозрачни, защото са отляво на черния маркер.
- Сенките в този раздел са непрозрачни, защото саневляво от черния маркер ине вдясно от белия
- Сенките в този раздел са прозрачни, защото са вдясно от белия маркер
Докато маркерите остават на местата си, те не създават никакъв ефект. За да видят работата си, трябва да се трогнат. Да видим какво могат
Плъзгач" Този слой"
Първо, нека да разгледаме плъзгача "Този слой" . Нека плъзнем черния маркер надясно и да видим какво ще се случи, ако плъзнем маркера надясно, от черно на бяло:
Същото ще се случи, когато плъзнете белия маркер наляво, само сивата топка ще стане прозрачна отгоре надолу, т.к. бели тонове отгоре:
Потребителят може да разменя маркерите, на пръв поглед това ще създаде неразбираема ситуация - бял маркер показва, че областта е непрозрачна, а черен показва, че е прозрачна. Всъщност Photoshop решава тази ситуация много просто -когато маркерите са разменени, те работят точно обратното . Тоест, прозрачната област отива отляво на белия маркер и отдясно на черния маркер:
Маркер за разделяне
Казах ви по-горе, че всеки плъзгач има два маркера, но това твърдение не е напълно вярно. Факт е, че всеки от маркерите може да бъде разделен на две части. За да разделите, задръжте Alt и плъзнете маркера. По този начин можете да направите прехода от непрозрачност към прозрачност плавен:
Плъзгачдолен слой (Долен слой)
Долният плъзгач работи точно по същия начин, но контролира непрозрачността на горния слой въз основа на тона надолния слой.
На снимката по-долу този ефект се получава, защото отблясъкът върху топката е кръгъл и сенките растат в кръг, а не в права линия, както в първата анимация:
Общо правило за наслагване за долния плъзгач:
- Областта на слоя, разположенаотгоре тъмните нюанси от лявата страна на черния маркер е прозрачна
- Площта на слоя, разположенаотгоре по-светлите нюанси от дясната страна на белия маркер е прозрачна
Можете също да разделите всеки маркер, за да направите плавни промени в непрозрачността:
Промяна на непрозрачността на текстурата
Показах как работят опциите за смесване чрез промяна на нюансите на сивото в градиент. Много по-интересен ефект ще се получи чрез смесване на по-сложна повърхност.
Ето няколко примера за наслагване на текстура на ръжда, можете да постигнете различни и неочаквани резултати:
Освен това, заедно с промяната на опциите за смесване, можете също да промените режимите на смесване:
По-горе говорих за теоретичния аспект на работата с опциите за смесване. В следващите материали ще покажа приложението на опциите за смесване на практика.