В този урок ще научим как да настройваме, управляваме и организираме оптимално най-важния елемент на интерфейса във Photoshop CS6 -панелиМежду другото, "панели" се наричаше "палети" . По-голямата част от работата, която вършим във Photoshop, е използването на контролите в панелите, например, дори не мога да си представя да работя с изображения без да използвам панела със слоеве. Само с помощта на този панел можем да добавяме маски на слоеве, стилове на слоеве, коригиращи слоеве, режими на смесване и много други.
Възстановяване на работното пространство по подразбиранеПреди да започнем да разглеждаме управляващите панели, нека първо да ги възстановим по подразбиране.
Photoshop идва с няколко предварително инсталирани работни пространства (работните пространства се наричат още работни пространства, вижте как да създавате и запазвате работни пространства тук) и можем да изберем едно от тези работни пространства и дори да създадем и запазим собствено работно пространство. В горния десен ъгъл на интерфейса на Photoshop има бутон за избор. По подразбиране този бутон трябва да е настроен на Essentials. Ако вашата стойност е различна от тази, щракнете върху бутона и изберете тази стойност от падащия списък:
Но, повтарям, по подразбиране Photoshop е настроен на "Essentials" , така че ако не сте променили тази настройка сами, тогава стойността на бутона първоначално трябва да е такава.
Панел колона
Първоначално панелите на Photoshop са подредени в колона от дясната страна на прозореца на програмата. По подразбиране има две колони на панела - главната колона вдясно и вторичната, която е тясна колона вляво от главната колона:
Нека разгледаме по-отблизо главната (дясна) колона на панела. По подразбиране Photoshop отваря три панела - Цвят (Цвят) в горната част, Корекция (Корекции) в средата и отдолу - Слоеве (Слоеве). Всеки панел има свое уникално име, показано в горния ляв ъгъл:
Панелни групи
Може би сте забелязали, че въпреки че в момента се виждат само три панела, всъщност има много повече от три в колоната. Освен тези три, виждаме и други раздели с имена.Например в горната част, до раздела "Цвят" , има раздел "Мостри" , разположен малко вдясно от него. Панелът Adjustments има раздел Styles вдясно, а до раздела Layers има други два - Channels и Paths. Както виждаме, панелите са комбинирани в групи и това е направено така, че голям брой палетни панели да не претрупват екрана и всички да могат да се поберат в едно пространство на обща колона.
Много е лесен за използване. За да отворите панел, скрит в група, трябва само да кликнете върху заглавния раздел:
Промяна на реда на панелите в група
Обърнете внимание, че цветният панел се показва първи в групата, а панелът Swatches се показва втори. Няма конкретна причина за това конкретно разположение на панелите и можем лесно да променим този ред. Всичко, което трябва да направим, е да щракнем върху раздела със заглавието на панела в горната част на групата, след това да задържим левия бутон на мишката и да плъзнем раздела наляво или надясно.В този пример щракнах върху раздела Цвят и го плъзнах надясно, след което след като панелите бяха разменени, пуснах бутона на мишката. „Проби“ вече се показват първо:
Преместване на панели между групи
Какво ще стане, ако вместо просто да променя реда на разделите в една конкретна група, искам да преместя панел от една група в друга? Например, какво ще стане, ако искам да преместя панела „Стилове“ в група, съдържаща „Цветове“ и „Мостри“? За да направите това, просто щракнете върху раздела "Стилове" и като задържите левия бутон на мишката, плъзнете раздела нагоре, докато другата група бъде маркирана със синя рамка, а самият панел със стилове стане почти прозрачен.
Синята рамка ме уведомява, че мога да пусна ключа. След като пуснем ключа, в тази група ще се появи "Стилове" .Имайте предвид, че панелът за корекции вече е сам в собствената си група, но групата все още се счита за група, въпреки че има само един панел:
Създаване на нова панелна група
Както току-що отбелязахме, панелът за корекции в момента е в собствена група панели. При желание можем да сформираме нова група от всеки панел. Да речем, че искам да поставя панела с цветове, който в момента е в същата група като стилове и мостри, в негова собствена независима група и също така искам тази нова група да бъде поставена над групата за коригиране.
За да направя това, ще щракна върху раздела Цвят и ще плъзна панела надолу до раздела Корекции, докато синята лента за подчертаване е между двата съществуващи панела.
Подчертавам, че този път е необходимо границата да е осветена в синьо:
След като рамката е маркирана в синьо, пускам бутона на мишката:
Минимизиране на група панели
Можем временно да намалим групата, за да направим повече място за панели в други групи. За да направите това, щракнете двукратно върху всеки раздел в групата. Въпреки че групата е сведена до минимум, всичко, което ще видите, е нейният ред от раздели в горната част. Тук щракнах два пъти, за да свия групата в горната част с „Мостри“ и „Стилове“. Сега се показват само заглавни раздели:
За да дадете нормален размер на минимализирана група, просто щракнете двукратно върху някой от разделите й.
Затваряне на панел и група
Ако вече не се нуждаете отедин панел в група и го затворите напълно, щракнете върху раздела в горната част на групата, за да го направите активен, и след това щракнете върху менюто с икони в горния десен ъгъл на панела.Тук щракнах върху иконата на менюто на цветния панел и щракнах върху елемента от падащия списък Затваряне:
Това действие затваря цветния панел, но оставя всички останали панели в групата отворени:
Ако искате дацялатагрупа панели, щракнете върху същата икона на менюто в горния десен ъгъл, но този път изберете не „Затваряне“ от падащия списък , и елемента „Затваряне на група раздели“ (Затваряне на група раздели). Това действие ще изтрие цялата група:
Продължението на урока е на тази страница.