Продължаващи съвети за оптимизиране и намаляване на обема на анимиран GIF файл, вижте началото тук.
1. Избор на оптимален модел за намаляване на цветаВъв Photoshop има общо четири модела:
Perceptual (Perceptual) - за създаване на персонализирана цветна таблица, която е най-хармонична за възприятие
Selective (Селективно) - по подразбиране създава цветна таблица, подобна на perceptual, но въз основа на ключовите цветове на изображението, с предпочитание към уеб цветовете. Тази таблица обикновено дава изображение с най-висока точност на цветовете. Този модел е избран по подразбиране.
Adaptive (Адаптивен) - за създаване на персонализирана цветова таблица на спектъра чрез вземане на проби от онези цветове, които най-често се повтарят в изображението. Например, изображение само с нюанси на зелено и синьо създава таблица с предимно нюанси на синьо и зелено. Повечето цветове в едно изображение са концентрирани в определена област от спектъра
Ограничен (Ограничителен) - използва стандартната палитра от 216 безопасни за мрежата цвята.
Справка: Препоръчват се безопасни уеб цветове за дизайн на екрана. Те винаги са едни и същи от един браузър на друг, от един монитор на друг или от една платформа на друга, с различни разделителни способности и възможности за цветопредаване.
Ако вашето изображение има по-малко от 216 цвята, неизползваните цветове се премахват от таблицата.
Честно казано, винаги избирам тези модели, използвайки научния метод.
2. Замяна на цветовете на анимацията с уеб цветове
По-горе разгледахме модели за намаляване на цветовете, последният от които е „Селективен“, който променя всички цветове на изображението към безопасни за мрежата. Това намалява размера на файла, но почти винаги намалява качеството на изображението.
Има и друг вариант - използвайте един от първите три модела и заменете не всички цветове с Web, а само част. Това се прави с помощта на опцията Web Colors (Web Snap).
Колкото по-голяма е процентната стойност, толкова по-малък е размерът на изходния файл, но толкова по-лошо е качеството. Това зависи от оригиналните цветове и най-важното от преходите между цветовете и акцентите на изображението. И така отново, стойността на опцията се определя емпирично, в зависимост от всяко конкретно изображение.
3. Дитъринг (изглаждане, дитъринг)
В официалните рускоезични версии на Photoshop от незапомнени времена опцията "Dithering" е преведена като "Dithering" , което е, меко казано, неточност.В този контекст „Dithering“ означава „dithering“, изглаждане на преходите от един цвят към друг. Тъй като GIF файловете съдържат ограничен брой цветове, за да подобрите външния вид на картината, може да се наложи да създадете преходи между отделните цветове и за това трябва да симулирате липсващи цветове. За да създадете тези цветове, има опция "Dithering" . Общо има четири алгоритъма за такава имитация на антиалиасинг - "Без дитър" , "Случаен" , "Редовен" и "Шум" :
Нека разгледаме алгоритмите по-подробно (надявам се, че всичко е ясно с режима "No dither" ).
Използвайки алгоритъма" Random"(Diffusion), можем да регулираме количеството дитъринг.
В алгоритмите" Regular" Липсват настройките(модел) и" Шум" (шум), Photoshop прави всичко автоматично.
За някои изображения "Dithering" е просто необходим, но трябва да запомните, че колкото по-голяма е стойността му, толкова по-голям е размерът на файла, т.к. той добавя цветни пиксели в непосредствена близост един до друг, за да симулира вторични цветове или плавни цветови градации.
4. Други настройки
Lossy (Lossy) - контролира нивото на загуба на визуална информация по време на антиалиасинг, което може да намали размера на файла, но също така да влоши качеството на изображението. Налично, когато опцията "Interlaced" е деактивирана.
" Прозрачност" (Прозрачност) - има смисъл да го включите, ако изображението съдържа прозрачни области. Алгоритмите за анти-алиасинг работят на принципа на опцията Dithering и се наричат по същия начин.
5. Сравнение между оригиналната и оптимизираната версия
След като сте добавили вашите настройки към диалоговия прозорец Запазване за уеб, оптимизираната версия се е променила и почти винаги в ущърб на качеството. Внимателно проверете резултата, сравнете го с източника:
Можете да видите анимацията и да зададете опциите за повторение - веднъж, непрекъснато или да зададете свой собствен брой повторения:
Ако сте доволни от резултата, преминете към следващата стъпка - запазване на анимацията.
6. Напасване на оптимизацията на анимацията към зададения размер на файла
Тази опция е налична и при запазване на анимация във Photoshop. Можете да зададете размера на изходния файл и въз основа на това Photoshop ще се оптимизира, коригирайки размера на файла до размера, който сте посочили.
Щракнете върху бутона в горния десен ъгъл и изберете реда "Оптимизиране до размера на файла"
7. Преглед на анимация в браузъра, запазване на настройките за оптимизация
След като изберете желаните настройки, запазете ги в набор. Кликнете върху иконата в горния десен ъгъл на прозореца за запазване за уеб и щракнете върху реда „Запазване на настройките“:
Можем да визуализираме анимацията с нашите настройки в браузъра, като щракнете върху бутона в долния ляв ъгъл на прозореца:
Ще се показва не само анимация, но и всички данни на GIF файла - обем, линейни размери и т.н., както и HTML код. Например взех анимацията от този урок:
Ако всичко ви харесва, запазете файла. За да направите това, щракнете върху бутона "Запазване" в долния десен ъгъл на диалоговия прозорец. Отваря се нов прозорец, където избираме пътя, задаваме настройките, както е показано на фигурата (това са настройките по подразбиране), натискаме бутона "Запазване" :
Анимацията ще бъде запазена. Ако все още не харесвате нещо, можете да оптимизирате отново, като използвате запазения набор от настройки.