В статията Коригиране на тона и цвета с инструмента Levels разгледахме как да използваме инструмента Levels, за да коригираме два проблема със снимката - тон и нюанс.
Но най-често в процесът на редактиране на снимки все още решава първия проблем - коригиране на тонални дефекти, включително корекция на светлини, сенки и средни тонове. Както ще видим по-долу, инструментът Levels прави тоналните корекции бързи и лесни и може да коригира безжизнени изображения за минути. И за разлика от инструмента Brightness/Contrast, който не ни дава много информация и ни принуждава да разчитаме основно на собственото си субективно мнение за вида на изображението, Levels ни дава тази информация, която ни позволява да постигнем корекции с професионално качество. и коригиране на снимката.Направете например следната снимка:
Снимката изглежда малко плоска и скучна, така че ще погледна хистограмата на изображението, за да видя дали има някакви проблеми. Най-бързият начин да видите хистограма във Photoshop е да отворите палитрата със същото име (Прозорец ->Хистограма или Прозорец ->Хистограма), която ще намерите в раздела, където е групирана с палитрата Информация и Навигатор. По подразбиране хистограмата в тази палитра е настроена на компактен режим на изглед, който показва само 100 стойности на яркост, което не е достатъчно за сериозно редактиране на изображения. За разширен преглед щракнете върху иконата в горния десен ъгъл на палитрата и изберете елемента „Разширен изглед“ от менюто, което се отваря, след което 256 стойности на яркост ще бъдат показани в хистограмата. Освен това в опцията "Канали" (Channel) изберете RGB стойността.
Хистограмата показва защо изображението изглежда доста скучно. Обърнете внимание, че краищата на хистограмата не се простират изцяло наляво или надясно. Това ни казва, че в момента на изображението липсват чисти черни и бели нюанси, което означава, че сенчестите зони не са толкова тъмни, колкото би трябвало, и същото важи и за ярките, които не са достатъчно светли. Всичко това прави снимката да изглежда плоска и скучна (за по-добро разбиране на това как работи хистограмата, вижте Как да разчетете хистограма на изображение във Photoshop). Ето тази хистограма, с червени стрелки показах началото на празни области:
За щастие, можем да разрешим този проблем доста лесно с настройката "Нива" . За да активирате работата на този инструмент, щракнете върху иконата „Създаване на нов коригиращ слой“ (Нов коригиращ слой), разположен в долната част на палитрата със слоеве и от списъка, който се отваря, изберете елемента „Нива“ (Нива) .Използвам коригиращия слой, а не избора на стандартни корекции на ниво чрез менюто Изображение ->Корекция ->Нива (чрез Изображение ->Корекция ->Нива), тъй като коригиращите слоеве ни позволяват да правим промени под формата на наслагвания (маски ), оставяйки самото оригинално изображение:
Това действие е диалоговият прозорец Нива, който има хистограмата в центъра. Хистограмата, намерена в прозореца Нива, е същата, която видяхме в палитрата на хистограмата. Разликата е, че всичко, което можем да направим в палитрата на хистограмата, е просто да я погледнем, за да видим възможни проблеми, докато в прозореца Нива можем не само да видим, но и да коригираме тези проблеми. Забележка: Във версия Adobe Photoshop CS5 по подразбиране прозорецът на коригиращия слой се появява в режим на компактен изглед, за да изберете разширения дисплей, щракнете върху съответния бутон в долната част на прозореца(Име на бутон на английски - Превключване на панела към разширен изглед).
Първо, нека разгледаме по-отблизо проблемите, тъй като те са по-лесни за разбиране в диалоговия прозорец Нива, отколкото в палитрата на хистограмата. Под хистограмата има хоризонтална градиентна лента от чисто черно отляво до чисто бяло отдясно. Нивата на яркост в хистограмата съвпадат точно с нивата на яркост в градиента по-долу. Ако начертаем линии от левия и десния край на хистограмата до краищата на градиентната лента, можем да видим по-ясно къде пада тоналния диапазон на нашето изображение.
Забележете, че има място между левия край на хистограмата и чисто черното от лявата страна на градиента, както и десния край на хистограмата и чисто бялото от дясната страна на градиента. Това означава, че най-тъмните тонове в изображението в момента не са чисто черни, а само тъмни нюанси на сивото, а най-светлите цветове не са чисто бели, а всъщност са по-светли нюанси на сивото.На чертежите съм показал това със стрелки, върху градиентната лента те показват действителния цвят на екстремните светли и тъмни тонове на изображението:
Директно под хистограмата са плъзгачите, отдясно, отляво и в центъра. Левият плъзгач е отговорен за черните точки, това е лесно за запомняне, защото. самият този плъзгач е черен. Позволява ви да потъмните тъмните области в изображението, като зададете нови черни точки. Плъзгачът вдясно е за регулиране на белите точки. Отново, това е лесно за запомняне, защото самият той е бял. С него можем да зададем нов бял праг. Плъзгачът в средата е контролът на средните тонове. Позволява ви да потъмнявате или изсветлявате нивата на яркост между изключително черно и бяло:
Нека първо коригираме тъмните области, като добавим нови черни точки. Ако на пръв поглед това изглежда сложно, не е така. Всичко, което трябва да направите, е да преместите черния плъзгач надясно до мястото, където започва левият ляв край на хистограмата:
След като преместите плъзгача надясно, ще видите, че тъмните области на изображението стават забележимо по-тъмни. Чрез преместване на черния плъзгач по този начин, тези пиксели в изображението, които имат само тъмни сиви скали, стават чисто черни, което кара всички сенчести области на изображението да станат по-тъмни. Ето как се промени снимката след коригиране на черните точки. Вече виждаме подобрение в контраста на изображението:
Ако погледнем хистограмата в палитрата на хистограмата, можем да видим как се е променило изображението (трябва да щракнете върху малката икона "Опресняване" в горния десен ъгъл на прозореца на палитрата, това трябва да се направи всеки път, за да актуализирате хистограмата след редактиране на изображението) :
Левият ръб на хистограмата сега се простира докрай наляво, което прави ясно, че изображението ни вече има дълбоки, тъмни сенки благодарение на новата черна точка.Но също така трябва да се отбележи, че сега няма фрагменти в хистограмата, това може да се види от тънките празни ленти на графиката. Това е така, защото имаме само определено количество информация за изображението в снимката и като работим със затъмняването на сенките, по същество просто сме разтеглили тази информация. Наличието на тези празни ленти, с други думи, липсващи секции, означава, че вече нямаме детайли на изображението при тези нива на яркост, но няма нужда да се притеснявате, защото. загубихме доста информация, за да бъде забележима тази загуба. За съжаление, реалността при редактирането на снимки е, че с всяка промяна, която правим в изображение, ние го увреждаме по някакъв начин. Всичко, което можем да направим, е да се надяваме, че ще получим „повредената“ версия. ще изглежда по-добре от оригиналната "непокътната" версия.
12Следваща страница