- Как работи Background Eraser
- Премахване на небето от снимка с помощта на Background Eraser
- Задаване на опции за изтриване на фона
- Защита на цвета на предния план от изтриване
В този урок ще разгледаме целта, обхвата и тънкостите на използването на инструмента за изтриване на фона на Photoshop.
Основната цел на Background Eraser е да премахне фоновите области на изображението. Изтриването на фона е особено полезно, когато премахвате фона на снимки, които съдържат много малки детайли на преден план, като например клони на дървета срещу небето.
Но не се заблуждавайте, Background Eraser не може лесно да изтрие фона, т.к. Самият Photoshop не знае кое се счита за фон на снимката и кое не. Background Eraser изтрива цвета върху мострите, като оставя останалите цветове недокоснати, защото все още е гумичка.
Така че, ако небето ви е синьо и дърветата са зелени, Background Eraser може лесно да изтрие синьото небе, без да докосва зелените дървета.
Гумичката за фон несъмнено е един от най-добрите инструменти във Photoshop за премахване на нежелани области от снимки, но не е перфектна и има един сериозен недостатък. Подобно на обикновена гума, този инструмент физически премахва пикселите от изображението, което означава, че те ще бъдат загубени завинаги, така че трябва да дублирате фоновия слой, когато работите с инструмента.
По подразбиране Background Eraser се намира зад обикновения Eraser Tool в лентата с инструменти на Photoshop. За да го изберете, натиснете и задръжте левия бутон на мишката, докато се появи меню, или щракнете с десния бутон върху "Гумичка" , както правя аз, когато избирам инструмент:
Когато е избрано "Изтриване на фона" , курсорът на мишката ще се промени на кръг с малък кръст в центъра:
Диаметърът на кръга се регулира по същия начин като диаметъра на инструмента Brush Tool.
Как работи Background Eraser
Преди да разгледаме използването на инструмента на реални примери, нека да видим как работи върху просто изображение, състоящо се от сини и зелени вертикални колони:
Да кажем, че искам да изтрия зелената лента в средата на изображението. Гумичката за изтриване на фона взема проби от цвета, който трябва да бъде премахнат при кръстосаната линия на кръга на курсора, когато плъзгате курсора, докато държите натиснат левия бутон на мишката. Колкото по-голям е диаметърът на кръга, толкова повече пиксели инструментът ще изтрие, всички пиксели в кръга, които съответстват на цвета на взетата проба, ще бъдат премахнати.
За да изтрия зелената колона, ще преместя курсора така, че мерникът да се намира вътре в зелената колона и ще натисна левия бутон на мишката. Когато натисна клавиш, всички зелени пиксели в кръга, които съответстват на цвета на пиксела в мерника, се премахват:
За да премахна още повече зеления цвят, просто трябва да плъзна курсора с натиснат клавиш върху областта на колоната. Забележете, че въпреки че кръгът понякога минава над сините колони, те остават непокътнати, защото тези пиксели не са със същия цвят като тези, които изтривам. Това улеснява достигането точно до краищата на областта, която искам да изтрия. Стига мерникът да е върху зелената зона. Изтривам само зелени пиксели:
Ако случайно преместя курсора върху синята зона, Photoshop ще пробва синия цвят и ще започне да премахва сините пиксели, без да премахва зелените:
Отменете погрешното изтриване, както обикновено, с комбинацията Ctrl+Alt+Z.
Забележка. Ако изтриете с Background Eraser на фоновия слой и тъй като фоновият слой не поддържа прозрачност, Photoshop автоматично ще преобразува фоновия слой в нормален.
Премахване на небето от снимка с помощта на Background Eraser
Да видим как работи инструментът с практически пример. Мога лесно да изтрия синьото небе около клон на дърво, стига кръстът да е върху синьото небе:
"
Ако обаче мерникът удари клон или листо на дърво, т.е. на различен цвят, Photoshop ще започне да изтрива дървото, в който случай трябва да отмените последната стъпка и да опитате отново:
"
И така разбрахме, че Photoshop избира цветните мостри за премахване, разположени точно под мерника в центъра на курсора за изтриване на фона вреално време и изтрива всички пиксели от избрания цвят които попадат в кръга на курсора. Научихме също, че докато премествате гумичката, ако кръстът в центъра на курсора удари друг цвят, тогава Photoshop ще избере този цвят като мостра и ще започне да изтрива този нов цвят.
Но това, което току-що описахме тук, е поведението по подразбиране на Background Eraser и това не е единственият начин, по който се държи инструментът. Можете да промените настройките на инструмента в лентата с опции в горната част на програмата прозорец, ще разгледаме това по-нататък.
Задаване на опции за изтриване на фона
Един от най-важните параметри на инструмента е как инструментът избира цветните мостри за премахване.
От дясната страна на панела с опции има три икони на пипета - това са превключвателите за три различни режима на вземане на проби. Примерни режими за избор отляво надясно:
- Непрекъснато
- Веднъж- Мостра на фона
От тези три режима, първите два са най-често използвани. Току-що разгледахме работата на режима "Непрекъснат" , активиран по подразбиране.Работи добре в този режим, когато има само няколко добре различими цвята в изображението, но когато изображението има плавни преходи от един цвят към друг и цветовете не се различават твърде много един от друг, както в случая с дървото клонове, вторият режим е по-добър - Единичен (Веднъж). Ще го включа, като щракна върху средната икона.
Както подсказва името, в този режим цветна проба се взема веднъж, когато натиснете левия бутон на мишката, и се съхранява, докато не отпуснете клавиша, т.е. образецът на цвета, който трябва да бъде премахнат, не се променя в зависимост от това върху кой цвят се намира мерникът, когато курсорът се премести.
Вижте какво се случва сега, когато "случайно" преместих мерника в синята колона. Този път Background Eraser няма ефект върху цвета, тъй като цветната проба е взета от зелената колона:
Същото се случва на нашата снимка при премахване на небето. Сега Photoshop игнорира клоните на дърветата и листата за изтриване, защото първо щракнах върху синьото небе, този цвят е избран като проба за изтриване и остава непроменен:
"
Ако имате проблем с избора на цветна мостра за премахване (което само по себе си се случва доста рядко), опитайте да изберете третия режим - Фонова мостра. В този режим можете да изберете цвят, който да премахнете в цветова палитра и след това я превключете от преден план към заден план. На снимката избрах синия цвят за премахване:
Ограничения за изтриваеми области
Друг важен параметър за премахване на фона са ограниченията. След като Photoshop знае кой цвят да изтрие, „Ограничения“ задава настройката,къде за избор на пикселите за премахване. Двата основни избора за опцията Ограничения са съседни пиксели (съседни) и всички пиксели (несъседни):
Опцията Adjacent е активирана по подразбиране, което означаваPhotoshop може да изтрие пиксели само в области, които са физически в контакт с пикселите под мерника на курсора.
С други думи, той не може да прескача клони на дървета, стълбове или нещо друго в снимка, което разделя и изолира една област от пиксели от същия цвят от друга от същия цвят. В моя случай това създава проблем, тъй като се опитвам да изтрия небето през клоните на дърветата, т.е. пикселите от един цвят са демаркирани с друг цвят:
"
За да заобиколя този проблем, превключих опцията на Всички пиксели.
„Всички пиксели“ означава, че Photoshop ще изтрие всички пиксели навсякъде в изображението, които съответстват на избрания цвят без ограничения. След като щракна върху мерника върху синьото небе, мога просто да плъзна Изтриване на фона през клоните, докато изтрива небето (режим на вземане на проби, зададен на Веднъж):
"
Въпреки това, ако погледнем по-отблизо областта на изтриването, за съжаление можем да видим по-тъмно сини петна от небе, останали около клоните на някои дървета:
"
Толерантност
Това ни води до третата важна опция за премахване на фона, която ще може да зададе толеранса за разликата в нюансите на премахвания цвят, тази опция се нарича - "Толеранс" (Tolerance):
Последният, трети от трите основни параметъра на Background Eraser е параметърът Tolerance, който определя до каква степен премахнатият цвят може да се различава от пробата.
Стойността по подразбиране "Tolerance" е зададена на 50% и тази стойност обикновено е оптимална, но ако установите, че Background Eraser изтрива областите, които искате да запазите, защото цветът на тези области е подобен на цвят на взетата проба, стойността на "Tolerance" трябва да бъде намалена.Ако цветът на фона е много различен от цвета на елементите, които не трябва да се премахват, стойността на "Tolerance" може да бъде увеличена.
Ще отменя предишните си стъпки за премахване на небе и ще опитам отново, но сега ще увелича толеранса до 70%. небето се различава по цвят от клоните на дърветата. Щракнах, за да опитам зона със синьо небе с целеви символ и този път, с по-високи стойности на толеранс, Background Eraser дава много по-добър резултат:
"
Защита на цвета на предния план от изтриване
Много интересен вариант. Във Photoshop с интерфейс на руски език се нарича "Основен цвят" , на английски - Protect Foreground Color. Значението на опцията е, че задавате основния цвят в цветовата палитра, който ще бъде защитен от изтриване.
За да го активирате, щракнете върху съответното поле за отметка:
Фигурата по-долу показва работата на "Изтриване на фона" с активни опции "Образец на фона" , "Всички пиксели" и "Цвят на преден план" . В цветовата палитра зеленото е цветът на преден план, а синьото е цветът на фона. Съответно "Изтриването на фона" ще премахне синьото и ще остави зеленото. Направих само един клик върху изображението и мерника на курсора върху зеления цвят. Но в резултат на това зеленият цвят остана недокоснат (тъй като в момента е основният), а синият цвят беше премахнат (тъй като това е фоновият цвят и опцията „Вземане на проби“ е в режим „Фонова проба“) , въпреки че повтарям, щракнах върху зеления мерник:
Надявам се, че това е ясно. Сега нека да разгледаме ефекта от опцията "Основен цвят" , използвайки практически пример.
На снимката по-долу цветята са много сходни по цвят с фона, в резултат на което Background Eraser, заедно с фона, частично изтрива тези цветя (опцията „Цветът на предния план е деактивиран“):
"
Нека се опитаме да защитим цветята от изтриване, като активираме тази опция, за да я активирате, поставете отметка в квадратчето.
Първо трябва да извадим цвета, който не искам да защитя от изтриване, за да направим това, натискаме клавиша Alt, който временно ми дава достъп до инструмента за пипетка, и щракваме върху цветето. Този цвят ще стане основен цвят в цветовата палитра, т.е. изтриваем.
А сега да опитаме да изтрием фона, резултатът е много по-добър:
"
Обобщавайки, ще кажа, че компетентната настройка на опциите на инструмента значително ще улесни задачата за премахване на фона от снимката.