Abandom- отказ, изтриване. Отказ за работа с документ, изображение без запазване на резултатите от работата на твърдия диск.
Изоставено обаждане
Съкратено набиране - Съкратено набиране. Потребителят набира няколко цифри вместо пълния телефонен номер.
Съкращение е съкращение. Съкращенията се използват широко в изчислителната техника. Например имената на операционните системи: DOS или OS, имената на командите и програмите: Mkdir, Dir и други: CD-ROM, AT и др.
Abend - срив. Преждевременно прекратяване на програмата поради грешки в нея (произлизащи от думите ABnormal END - необичаен край).
ABI - вижте двоичния интерфейс на приложението.
ABIOS - вижте Advanced BIOS.
Прекратяване- прекратяване. Аварийно прекратяване на програмата. В допълнение към програмния метод за аварийно прекратяване на програмата, при който на екрана се появява прозорец с молба да прекратите програмите, прекратяването на работата може да се извърши с помощта на специални команди, тоест едновременно натискане на клавишитеEsc,Ctrl+Break Време на изпълнение на програмата.
ABS - абсолютна стойност, която е равна на стойността на числото, взето със стойност плюс, например ABS(5)=5, ABS(0)=0 .
Абсолютен адрес - абсолютен адрес. Директен адрес. Например, ако данните са на диска, тогава се посочва номерът на главата, цилиндъра, сектора, където се намират (за разлика от логическия адрес, когато се посочва номерът на записа в конкретен файл).Вижте Директен адрес.
Абсолютно кодиране - абсолютно кодиране. Програмиране в машинни кодове без използване на мнемоника на инструкции.
Абсолютна команда - абсолютна команда. Команда, която не съдържа връзки, т.е. съдържа числа, включително абсолютни координати на елементи, като клетки на таблица.
Абсолютни координати - абсолютни координати. Координати на точката спрямо фиксираното начало на координатната система. За дисплей това са координати, които определят позицията на курсора на екрана спрямо началото в пиксели. За целта се използва декартова координатна система с пресечна точка на координати (стойности на куршуми) в долния ляв ъгъл на дисплея, като стъпката е размерът на пиксела. И така, стойността (2,3) ще означава третия пиксел хоризонтално, четвъртия отдолу вертикално (първият пиксел има стойност "нула" , вторият - "едно" , третият - "две" и т.н. ).
Абсолютно четене на диска - абсолютно четене на диска. Четене на множество сектори от диск към дисков буфер.
Абсолютен запис на диск - абсолютен запис на диск. Записване на диск от данни на дисковия буфер на няколко сектора.
Абсолютен израз - абсолютен израз. Дефинира неизменна стойност, като константа, число и не съдържа име на променлива, като 25/SQRT( 10).
Абсолютен зареждач - абсолютен зареждащ. Товарач, който зарежда програма на фиксирани адреси в RAM и се използва, като правило, когато компютърът е включен. Други типове зареждащи програми зареждат програми на изчислен адрес в свободна област от паметта.
Абсолютни максимални оценки - абсолютни максимални оценки. Ограничаващи параметри за работа на електронни устройства.
Абсолютен път - абсолютен път. Пълното име на директорията, започвайки от главната директория до търсената.
Абсолютно посочващо устройство - абсолютно посочващо устройство.Устройство (като графичен таблет), което извежда абсолютната позиция на светлинната писалка, а не относителната (като мишка). Тоест, когато поставите светлинната писалка в долния ляв ъгъл на таблета, показалецът на екрана също ще се показва в долния ляв ъгъл.
Абсолютен символ - абсолютен символ. Символ, който не е в името на променливата.
Абсолютна стойност - абсолютна стойност. Вижте ABS.
Абсолютен вектор - абсолютен вектор. Вектор, чиито координати са определени в абсолютни координати.
Злоупотреба - Злоупотреба. Неправилна операция.
AC - вижте Променлив ток.
Карта за ускоряване - карта за ускоряване. Същото като дъската Accelerator.
Ускорен графичен порт (AGP)r- ускорен графичен порт. Нова спецификация на видео шина за графичен изход при скорости на данни до 2 гигабита в секунда.
Ускорен заразител - ускорен вирус. Вид вирус, който заразява файл при отварянето му.
Време за ускорение - ускорение или време на ускорение. Времето, необходимо на устройството да започне да функционира, като например достигане на определена скорост на въртене на диска във флопи устройство.
Accelerator - ускорител. 1. Устройство (микрочип или набор от тях), което ви позволява да ускорите работата на определени видове изчисления, например за изчисляване и показване на видео изображение на екрана на дисплея. 2. Бърз клавиш - един или комбинация от няколко клавиша, който се използва за извикване на команди на приложението. Всяко приложение може да има свои собствени преки пътища (или клавишни комбинации).
Ускорителна платка - ускорителна платка. Ускорител, тоест устройство за извършване на всякакви операции, направено под формата на платка (карта), където има чипсет. Например видео карта за обработка на видео изображения на платката.
Ключ за ускорение - клавиш за ускорение. Набор от клавиши, след натискането на които ще се изпълни определена команда. Всяко приложение има свой собствен набор от ключове за различни команди.
Акцент - ударение. В допълнение към общоприетото понятие за ударение (за подчертаване на ударението на дума в изречение), има специални знаци над знаците на френски, немски и други езици, като A, a и т.н.
Тестване за приемане - тестване за приемане. Същото като теста за приемане.
Тест за приемане - тест за приемане. Тестване при доставка на ново оборудване (устройства или програми) за неговата производителност.
Достъп - имам достъп. Възможността да се използва (често да се получават данни) нещо, като например твърд или флопи диск, мрежа и др.
Рамо за достъп - лост за достъп. Лост с глави в дисковото устройство.
Код за достъп - код за достъп. Код за достъп до отдалечения компютър; често съдържа потребителско име и парола.
Списък за контрол на достъпа (ACL) - списък за контрол на достъпа. Списък, съдържащ потребителски имена, техните пароли и опциите, които имат.
Цикъл на достъп- цикъл на достъп. Минимален интервал от време между два достъпа до паметта.1
Достъпът отказан - отказан достъп. Невъзможността за достъп до нещо, като например дискета, когато не е в устройството; опит за четене на криптиран файл; опит за запис във файл със зададен атрибут само за четене и т.н.
Ниво на достъп - ниво на достъп. Същото като нивото на привилегия.
Светлина за достъп - индикатор за достъп. Индикатор на предния панел на системния модул, който светва при достъп до твърдия диск.
Механизъм за достъп - механизъм за достъп. Механизъм за преместване на главата в твърди и флопи устройства.
Метод за достъп - метод за достъп. Метод за достъп до данни (сериен, директен, индексен и т.н.) или метод за достъп при работа в мрежа за право на прехвърляне на данни.
Номер за достъп - номер за достъп. Телефонен номер, чрез който компютърът комуникира.
Път за достъп - път за достъп. Същото като абсолютния път.
Привилегии за достъп - права за достъп. Разрешение за потребител в мрежата да чете/записва информация, която се намира на други компютри.
Доставчик на достъп - доставчик на достъп. Фирма, която осигурява връзка с компютърна мрежа.
Право на достъп - право на достъп. Право на потребителя на достъп до данни. Потребителят може да има достъп до определени типове данни, в някои случаи само да чете информация, без да записва във файл, в някои случаи да чете и пише.
Сървър за достъп - сървър за достъп. Компютърът, чрез който отдалеченият потребител има достъп до мрежата.
Време за достъп - време за достъп. Времевият интервал от началото на заявката до получаване на данните.
Аксесоар е аксесоар по избор. Аксесоар на компютър (мишка, модем) или програма, която идва с основната система (за Windows 3.11 - текстов редактор, бележник, калкулатор и други).
Акаунт - акаунт. Информация от доставчика за потребителя, която включва датата и часа на сесията при работа в мрежата за последващо плащане за работа по свързване.
Заключване на акаунт - блокиране на абонати. Блокиране, което възниква при няколко неуспешни опита за проникване в системата за определен период от време.
Име на акаунта - име на акаунта. Потребителското име, под което потребителят е регистриран при доставчика или в многопотребителската система.
Име на акаунта - име на акаунта. Потребителско име за вход.
Account policy - счетоводна политика. Набор от правила в локалните мрежи за определяне на нивото на привилегии за потребителите, правила за работа в мрежа и използване на пароли в системата.
Управление на счетоводството - счетоводство. Услуга на доставчика на мрежова връзка за изчисляване на цената на предоставените услуги.
Счетоводен пакет - счетоводен пакет. Счетоводен софтуерен пакет за предприятие или малка фирма.
Акумулатор - батерия. 1. Регистърът на централния процесор, използван за съхраняване на междинни стойности на изчисления върху числа. 2. Устройство, което съхранява електрическа енергия и когато е разредено, може да захранва други устройства с нея. След като батерията се изтощи, тя може да се зареди и използва отново.
Accuracy - точност, задълбоченост. Точност, грешка при измерване.
ACK (ACKnowIedge) - потвърждение. Сигнал за потвърждение за получените данни и готовност за получаване на следващата порция данни. Има код 6 в ASCII таблицата.
ACKnowIedge - потвърждение. Вижте ACK.
ACL - вижте списъка за контрол на достъпа.
ACM- вижте Association for Computer Machinery.
Акустичен шкаф - шумопоглъщащ контейнер. Калъф за печатащи устройства.
Акустичен съединител - акустичен съединител. Стар тип устройство, в което се поставя телефонна слушалка за работа с компютър по телефонна линия.
Акустичен модем - акустичен модем. Модем, който преобразува цифров сигнал в акустичен и обратно.
Акустична звукоизолация - звукоизолираща ограда. Същото като акустичния шкаф.
ACPI - вижте Разширена конфигурация и интерфейс за захранване.
Акроним е акроним. Съкращение за първите значими знаци на думата, например DOS - Disk Operation System.
Точка на действие - точка на движение. Абсолютни координати на показалеца на екрана.
Active - активен, т.е. готов за работа. Например, програмата се зарежда, получава управление и чака въвеждане на команди или данни. Активна клетка - клетка, в която се въвеждат данни: активен индексен файл в базите данни, с които се работи; активният документ, с който работи потребителят и т.н.
Активна клетка - активна клетка. Текущата клетка в електронната таблица, където се въвеждат или коригират данните. Като правило има акцент в цвят, различен от цвета на другите клетки.
Коефициент на активност - коефициент на активност. Съотношението на съотношението на използваните записи към общия им брой в базата данни.
Actuator - задвижване. Механизъм в задвижването, който премества главата към правилния цилиндър.
ACU - вижте Устройство за автоматично повикване.
Акут - остър. Акцент или специален знак върху знак, изразен с диакритичен знак (и?, s).
Ада - Ада. Език за програмиране, който използва принципите на структурираното програмиране и е базиран на езика Pascal.
Адаптер - адаптер. Устройство за управление, което ви позволява да координирате сигналите на различни подсистеми. Има адаптери за видео изход, сериен и паралелен порт, CD-ROM устройство и др. Устройството за взаимодействие между основните устройства на дънната платка и дисплея се нарича видео адаптер.
Адаптерна платка - адаптерна платка. Платката, на която е адаптерът. Не всички адаптери изискват отделна платка. Например, адаптери за серийни и паралелни портове могат да бъдат разположени на дънната платка.
Адаптерна карта - адаптерна карта. Същото като адаптерната платка.
Adapter ROM - пасивна адаптерна памет. Памет, разположена на адаптерната платка, която след включване на компютъра се комбинира с BIOS, разположен на дънната платка.
Адаптер слот - адаптер слот. Конекторът на дънната платка, където е поставена платката с адаптера.
Адаптивна делта импулсна кодова модулация (ADPCM) - адаптивна импулсна кодова делта модулация. Алгоритъм за представяне на аудио сигнали, който съхранява разликите в сигнала, а не самите стойности.
Адаптивна диференциална импулсна кодова модулация - адаптивна диференциална импулсна кодова модулация. Алгоритъм за компресиране на аудио сигнал, който съхранява разликата от текущия сигнал и линейна комбинация от предишни сигнали. Използва се в стандартите CD-ROM XA CD-1, както и при кодиране в безжични телефони.
Адаптивно маршрутизиране - адаптивно маршрутизиране. Маршрутизиране, при което пътят на съобщенията през мрежата може да се променя в зависимост от натоварването на възлите.
Адаптивна система - адаптивна система. Система, която ще ви позволи да променяте параметрите на вашата работа в зависимост от външните условия, тоест тя може да се адаптира към тях.
ADC - вижте аналогово-цифров преобразувател.
Add-in - допълнение, разширение. Разширение под формата на подпрограма за основната програма или устройство, което разширява основната програма (например допълнителна памет).
Add-on - разширение, префикс. Устройство, което е допълнително към основното. Може да бъде програма или устройство. Например програми с нови филтри за графичния пакет.
Add-on card - допълнителна карта. Адаптер, разширителна платка.
Добавени слотове - допълнителни слотове. Конектори за разширителни карти на дънната платка.
Adder - суматор. Централен процесор, който събира две числа, или интегрална схема, която добавя два сигнала.
Address - адрес. Местоположението на конкретен елемент. Може да бъде различен в зависимост от това какво определя. Например адрес на клетка в RAM, адрес за имейл съобщения, адрес на порт, физически адрес на сектора на диска и др.
Address alignment - подравняване на адреси. Задаване на елемента на адреса, чиято стойност е кратна на 2,4. 8 и така нататък. Подравняването на адрес по дума, когато една дума има 4 байта, означава, че адресът трябва да се дели на 4. Може да има двойно подравняване на дума и т.н.
Address book - адресна книга. Списък с абонатите на потребителя на компютъра, съдържащ фамилни имена, имейл адреси и други подробности.
Address bus - адресна шина. Множество линии на системна шина, по които се предават адресни стойности. Броят на редовете зависи от количеството адресируема памет и може да бъде от 20 (PC XT) до 64 (Pentium).
Адресен ред - адресен ред. Същото като адресната шина.
Маркер за адрес - маркер за адрес. Етикет на диска, който служи за маркиране, разположен в началото на всеки сектор.
Адресна маска - адресна маска. Игнориране на част от мрежовия адрес при работа в локалната мрежа.
Режим на адрес - режим на адрес. Вид на посочване на адреса, например неговата директна настройка, в която има основа и отместване (събиране на два адреса), относителен, страница и др.
Address overflow - адрес препълване. Получаване на стойност на адреса, по-голяма от разрешената. Програмата, която се изпълнява след това, излиза. В този случай е препоръчително да рестартирате компютъра с изключено захранване.
Address register - адресен регистър. Регистър, който се използва за съхраняване на адреса на данните. Характеристика е възможността за извеждане на стойността на адреса директно към системната шина.
Резолюция на адрес - резолюция на адрес. Определяне на адреса на компютър в локалната мрежа за работа в Интернет и др.
Протокол за разрешаване на адреси (ARP) - протокол за разрешаване на адреси. Метод в Интернет за намиране на желаните адреси на работни станции, работещи в локалната мрежа.
Адресно пространство - адресно пространство. Максималното количество памет, до което процесорът има достъп. В първите компютри (PC XT) той беше равен на 1024 килобайта, за процесори от серия 486 - 4 гигабайта. Това количество не отговаря на наличната RAM.
Превод на адрес - превод на адрес. Изчисляване на адрес, например X+75, където променливата X съдържа адрес или транслация от логически адрес във виртуален.
Адресируем курсор - адресируем курсор. Курсор, който има координати на екрана, т.е. се придвижва до всяка точка на екрана, както се прави в графичните програми с мишката, но не и в текстовите редактори с клавишите на клавиатурата.
Адресиране - адресиране. Присвояване на стойност на адрес към някаква област от паметта.
Addressing unit - адресна единица. Верига в процесора, която изчислява абсолютния адрес.
ADF - вижте Автоматично подаващо устройство.
ADI - вижте интерфейса на устройството на Autodesk.
AdLib - стандарт за име на фирма за звукови карти, разработен от AdLib Multimedia.
Adm (Администратор) - администратор. Вижте Администратор.
Administrator - администратор. Оператор, който управлява мрежа, мейнфрейм, база данни и др.
ADN - вижте Всеки ден сега.
ADPCMвиж Адаптивна делта импулсна кодова модулация.
ADS - вижте Системата за разработка на приложения.
ADSL - Вижте цифровата абонатна линия на Asymentnc.
Advanced BASIC - напреднал BASIC - старо име за съвременните BASIC версии.
Advanced BIOS (ABIOS) - BIOS за персонален компютър с MCA шина, издаден от IBM.
Интерфейс за разширена конфигурация и захранване (ACPI) - интерфейс за разширена конфигурация и захранване. Възможността в компютъра програмно да изключва захранването на отделни устройства.
Advanced Interactive Executive (AIX) - името на една от версиите на операционната система Unix.
Advanced Micro Devices - вижте AMD.
Advanced Power Management (AWP) - подобрено управление на захранването. Стандарт за консумация на енергия и компютърни устройства.
Advanced Processor Architecture - подобрена процесорна архитектура. Обозначението на Intel за произведени процесори.
Advanced Program-to-Program Communication (APPC) - разширен трансфер (на данни) от програма към програма. Протокол за прехвърляне от една програма към
други междуплатформени данни, разработени от IBM.
Агенция за напреднали изследователски проекти (ARPA) - агенция за напреднали изследвания и проекти. Отделът за компютърни изследвания на Министерството на отбраната на САЩ е един от първите разработчици на TCP/IP протокола за Интернет.
Advanced Run-Lenghth Limited (ARLL) Един от старите методи за съхраняване на данни на твърд диск.
Разширени опции за настройка - разширен набор от опции. Настройки в BIOS, които описват състоянието на компютъра.
Разширен кеш за запис - подобрен кеш за запис. Кеш с възможност за организиране на опашка от заявки, която се подрежда в зависимост от адреса на данните.
Приключенска игра - приключенска игра Тип компютърна игра.
AEP - вижте Пакет за асинхронни събития.
AES - вижте спецификацията на средата на приложението.
AES- вижте Автоматично превключване на емулация.
AFAIK - вижте Доколкото знам.
AFAIR - Вижте доколкото си спомням.
Afk - вижте Далеч от клавиатурата.
Aftermarket - вторичен пазар. Продажба на стоки след голяма разпродажба от производител на голям брой продукти
Агрегатна функция - агрегатна функция Команда, която изпълнява функции върху голям брой елементи, като изчисляване на средна стойност, обща сума, намиране на максимума и др.
AGP - вижте Ускорен графичен порт.
AGP - вижте Ускорен графичен порт.
AI - вижте Изкуствен интелект.
AIMS - вижте Автоматично индексиране на масово съхранение.
Air brush - пистолет за пръскане. Устройство, което пръска боя. Разпръсква точки около курсора с посочения цвят в графични програми на екрана.
Въздушна плаваща глава - плаваща глава. Глава в твърд диск, която не докосва магнетизирана повърхност.
AIX - вижте Advanced Interactive Executive.
AKA - вижте още известен като.
Аларма - аларма. Звуков и/или визуален (под формата на съобщение) сигнал за грешка или възможност за възникването й.
Alarm Clock - будилник. Една от програмите, които симулират работата на будилник.
ALB - Вижте Analog Loop Back.
Албум - албум. Комплект CD дискове. В този случай всеки диск се нарича том.
Идентификатор на албума - идентификатор на албума. Област на CD, съдържаща контролна информация за това към кой албум принадлежи този том.
Пореден номер на албума - пореден номер на диска в албума. Число, което указва номера на диска в албума.
Alert - предупреждение. Предупредителен звук или съобщение за потенциално опасна команда или че операция не може да бъде извършена.
Кутия за предупреждение - кутия за предупреждение. Съобщение в кутия на дисплея за грешка или предупреждение.
Звук за предупреждение - аларма. Звуков сигнал за грешка.
Algol (AlGOrithmic Language) - Алгол (алгоритмичен език). Един от старите езици за програмиране, разработен в края на 60-те години. В момента почти не се използва.
Алгоритмичен език - алгоритмичен език. Език за програмиране, който решава проблем с помощта на алгоритъм от действия, такъв е почти всеки език за програмиране (C, Algol, Basic, Pascal и др.).
Алгоритъм - алгоритъм. Схемата на действията за решаване на проблема. Например, алгоритъмът за изчисляване на израза 58+9 се състои от: 1) умножаване на 58, 2) събиране на резултата от първото действие с 9.
Алгоритмична анимация - алгоритмична анимация. Описание на движението на обекти с помощта на математически формули.
Псевдоним - алтернативно име. Алтернативно име за приложение, документ, последователност от команди, сложен имейл адрес.
Aliasing - псевдоним. Извеждането на права диагонална линия на екрана или принтера под формата на стълбище със стъпала поради ниската разделителна способност на устройствата.
Артефакти на псевдонима - изкривяване поради недостатъчна честота на дискретизация. Изкривяване на екрана или принтера поради недостатъчно точно представяне на данните.
Подравнени данни - подравнени данни.
Alignment - подравняване. 1. Подравняване на текст или графика, което може да бъде подравнено вдясно, вляво или центрирано (центрирано). 2. Инсталиране на главния блок в дисковото устройство над необходимата писта.
Всички главни букви(главни букви) - писане на всички знаци с главни букви.
Адресируеми всички точки (APA) - адресиране на всички точки. Режим на адресиране, в който програмата може да препраща към всеки пиксел на екрана.
Компютър All-m-one - компютър всичко в едно. Компютър в комплект готов за работа след покупка.
Allocate - разпределяне. Разпределете компютърни ресурси за програма, като RAM.
Мапа на разпределение - двоична карта на разпределение. Таблица, в която всеки бит определя дали системен ресурс, като например страница от паметта, е свободен (стойност 0) или не (1).
Разпределителна верига - дистрибуторска верига. Списък на клъстери във FAT, които се използват за съхраняване на данни във файлове.
Разпределителна единица (AU) - единица за разпределение. Единицата за разпределение, с която работи системата, като например клъстер.
Алфа - алфа. Семейство процесори DEC.
Алфа тестване - алфа тестване. Първият етап от тестването на нов софтуер преди търговското пускане, с новите версии, наричани алфа-версия.
Alphabetic - азбучен. Отнася се за азбучни знаци (без цифри или препинателни знаци).
Алфагеометричен - азбучно-геометричен. Метод за използване на геометрични примитиви със собствени кодове за създаване на графични изображения, като например използване на псевдографски символи.
Буквено-цифрови (A/N) - буквено-цифрови. Вижте буквено-цифрови данни.
Буквено-цифров знак - буквено-цифрови знаци. Същото като данните от буквен номер.
Буквено-цифрови данни - буквено-цифрови данни. Данни, съдържащи букви, както малки, така и главни, цифри и в някои случаи препинателни знаци и специални знаци.
Буквено-цифров дисплей - буквено-цифров дисплей. Показване на знаци. Този дисплей работи със символи, но не и с графични възможности, но псевдографичните символи могат да се използват за емулиране на графики за показване на рамки и таблици.
Буквено-цифрова клавиатура - буквено-цифрова клавиатура. Клавиатура за въвеждане на символи, тоест стандартната клавиатура, която се използва на всеки компютър.
Буквено-цифров режим - буквено-цифров режим. Режим на показване, който показва символи вместо графики.
Буквено-цифрово сортиране - буквено-цифрово сортиране. Сортиране, което разглежда всички знаци, включително препинателни знаци, главни и малки букви, като първо препинателните знаци са цифрите и след това символите.
Буквено-цифров терминал - буквено-цифров терминал. Същото като дисплея с буквени цифри.
Известен още като (AKA) - известен също като. Съкращение в имейл.
Altair е един от първите видове персонални компютри, пуснати в средата на 70-те години. Altair 8800 имаше процесор Intel 8080.
AltaVista е една от интернет търсачките, намираща се на: www.digital[/mask_link]. altawista.com.
Алтернативен ключ - алтернативен ключ. Непървичният ключ, който се търси в базата данни. Първо, търсенето се извършва по главния ключ, например по името на улицата, след това по алтернативния, например по номера на къщата.
Променлив ток(AC) - променлив ток. У нас променливият ток е с честота 50 херца, тоест се променя 50 цикъла в секунда.
Алтернативен драйвер - алтернативен драйвер. Нов драйвер, който заменя предишния зареден.
Алтернативен маршрут - алтернативен маршрут. Друг маршрут при прехвърляне на данни по мрежата, когато основният маршрут не е наличен.
Алтернативна песен - резервна песен. Песента на твърдия диск, която се използва, когато една от основните песни е дефектна.
ALU - вижте Аритметика и логика.
Американски стандартен код за обмен на информация - вижте ASCII.
AMI BIOS - BIOS, разработен от Atensap Megatrands, Inc, един от лидерите в тази област.
Ампер -усилвател. Текуща единица.
Амперсанд - амперсанд. Символ "&" . Вижте &.
Амплитуда - амплитуда. Разликата между горната и долната стойност на периодичния сигнал.
Амплитудна модулация - амплитудна модулация. Метод за кодиране на предаван сигнал, при който декодираният сигнал е равен на крива, която обикаля горните (долните) стойности на изпращания сигнал.
Аналогов - аналогов. Вижте аналогови данни.
Аналогов канал - аналогов канал. Канал, по който се предават аналогови сигнали, като например телефонен канал, където сигналите могат да варират в определен диапазон.
Аналогов контролен чип - аналогов контролен чип. Микросхема, която преобразува аналогов сигнал в цифров и обратно, например, разположена на звукова карта.
Аналогови данни - аналогови данни. Непрекъснато променящ се сигнал, като скорост на превозното средство, поток на гориво към двигателя, момент на запалване и т.н.’
Аналогово устройство - аналогово устройство. Устройство, което работи с аналогови (непрекъснати) данни, като например грамофон през седемдесетте години.
Аналогов дисплей - аналогов дисплей. Дисплей, който работи с аналогов сигнал, следователно може да представя милиони цветови градации.
Аналогова входна карта - аналогова входна карта. Входна карта (за сигнали въведете-
mux към компютър), който преобразува аналоговия сигнал в цифрова форма.
tiiiilog Loop Back (ALB) - аналогов обръснат контур. Диагностичен режим, при който аналоговият изход на устройството е свързан към аналоговия вход на Cool устройството.
Anulog meter е аналогов измервателен уред. Параметри за измерване на инструмента
искров ток.
Аналогов модем - аналогов модем. Модем, предаващ данни чрез аналогова линия