Инструментът Free Transform е една от най-полезните и често използвани функции във Photoshop. Както подсказва името, той е предназначен да преоразмерява, пренарежда, завърта и премества изображения и селекции в документ.
В тази статия ще придобием необходимите умения за работа с този инструмент, включително как да превключваме към други видове режими на трансформация, без да излизаме от Free Transform.
За работа ще взема тази снимка:
Състои се от два слоя, бял фонов слой и диамантен слой на прозрачен фон.
Картината показва панела със слоеве на този документ Обърнете внимание, че слоят с диаманти е активен (маркиран в синьо), това е важно, защототрансформацията се прилага само към активния слой(ове) или към избраната област на активния слой, ако има такъв:
Активирайте инструмента за безплатна трансформация
Официалният начин да активирате този инструмент е да изберете от раздела на главното меню Редактиране ->Свободна трансформация (Редактиране ->Свободна трансформация). Но, както почти всички команди във Photoshop, Free Transform има няколко опции за активиране и, както може би се досещате, за извикване на тази команда има начин по-лесен и по-бърз от официалния, това е натискането на горещите клавиши Ctr+T.
След като активирате инструмента, се появява ограничаваща рамка около пикселите на слоя с маркери в средата на страните и в ъглите. С тези манипулатори можем да трансформираме всичко вътре в ограничителната кутия, като просто ги плъзгаме:
Промяна на формата на избраната област
Нека започнем, като разгледаме най-простите начини за промяна на избраната област, т.е. областта вътре в ограничителната кутия.
За да регулирате ширината на зоната, щракнете с левия бутон върху левия или десния маркер и, като задържите натиснат бутона на мишката, просто плъзнете маркера наляво или надясно. За да регулирате височината, използвайте горния или долния манипулатор и го плъзнете нагоре или надолу. Тук плъзгам дясната дръжка надясно. Моля, имайте предвид, че в този случай ромбовете са опънати хоризонтално:
Преместването на един от тези странични маркери само по себе си ще премести само съответната страна, но ако задържите клавиша Alt преди плъзгане, тогава и двете страни ще се движат, докато плъзгате маркера, и в противоположни посоки спрямо центъра на избраната област .
В примера по-долу задържам Alt и плъзгам дясната манипулатор надясно, карайки лявата страна на зоната да се премести навън наляво.
Същото се случи, ако задържах Alt и плъзнах горния или долния маркер:
За да промените ширината и височината на областедновременно, щракнете и плъзнете някоя от ъгловите манипулатори. Ако задържите клавиша Alt преди това, четирите страни на ограничителната кутия ще се преместят спрямо центъра:
Преоразмеряване
При промяна на формата по описания по-горе начин можем да нарушим пропорциите на изображението. Например, ако плъзнете дясната страна на правоъгълник 4x3 надясно, тогава пропорцията вече ще бъде, да речем, 5x3 или 6x3 или нещо подобно. С други думи, както размерът се променя, така и формата.
Но доста често потребителят е изправен пред задачата да промени размера, но в същото време да запази оригиналната форма непокътната. Например, може да се наложи да намалите снимка, за да пасне на рамката , но все пак Не искате лицето на снимката да стане непропорционално широко или издължено.Просто трябва да го намалите, без да променяте пропорциите.
За да промените размера на нещо чрез Free Transform, като запазите пропорциите, задръжте натиснат клавиша Shift, преди да плъзнете маркерите..
Ако задържите клавиша Alt заедно с Shift, размерът ще се промени от центъра:
Въртене
Методът за завъртане на изображение или селекция чрез Free Transform е малко по-различен от метода за преоформяне и преоразмеряване. Вместо да плъзгате маркерите, трябва да преместите курсора на мишката извън ограничителната кутия и ще видите, че курсорът се е превърнал в извита линия с малки стрелки в двата края. След това натиснете левия бутон на мишката и, без да го пускате, плъзнете курсора, за да го завъртите. Ако задържите клавиша Shift, преди да плъзнете, рамката ще се завърти с фиксиран ъгъл от 15° при всяко движение на мишката:
Ос на въртене (център на трансформация)
Ако се вгледате внимателно в центъра на ограничителната кутия, ще забележите символ на малък кръг. Този символ представлява центъра на трансформацията и затова по подразбиране той е в центъра. Това също обяснява защо изображението в момента се завърта около центъра си - защото центърът на трансформацията е в центъра на изображението.
Можем да променим позицията на този център, като просто го плъзнем с мишката на всяко друго място. Например, ако искам изображението ми да се завърти от долния му десен ъгъл, всичко, което трябва да направя, е да плъзна центъра на трансформацията в този ъгъл:
Преместване
За да преместите изображение или избрана област в рамките на документ, щракнете с левия бутон някъде в рамките на ограничителното поле (но не в центъра на трансформация!) и без да пускате клавиша, плъзнете курсора до желаното място.
Други опции за трансформация
Самата опция Free Transform е малко ограничена в своите възможности. Ето защо Adobe Photoshop включва допълнителни режими на трансформация, които значително подобряват възможностите на програмата. Отидете в раздела Редактиране ->Трансформация (Редактиране ->Трансформация).
Обръщам вниманието ви, не Free Transform, а просто Transform!
След прехода се отваря списък с допълнителни опции:
Допълнителните опции са описани в статията „Трансформация: допълнителни режими“.
Прилагане или отмяна на трансформация
За да приложите трансформацията, натиснете клавиша Enter, за отмяна - Esc. Също така можете да щракнете върху бутоните, разположени от дясната страна на панела с опции. За кандидатстване кликнете върху отметката, за отказ - върху зачертаното кръгче: