В тази статия ще разгледаме параметрите и опциите на стила на слоя „Щамповане“ (Bevel and Emboss), както и под-елементите на този стил „Контури“ (Contour) и „Текстури“ ( Текстура) и как могат да се използват.

Ето пример за щамповане:

Забележка. Можете да изтеглите тези стилове от връзките в долната част на страницата

Обхват

„Релефен“ заслужено се смята за най-мощния и адаптивен стил на слой във Photoshop.

Традиционната употреба е да се трансформира плосък обект в триизмерен, триизмерен, но това е само малка част от възможностите на този стил. В допълнение, Emboss може да се използва за създаване на метални ефекти, хромирани и златни повърхности, симулирани отражения, стъкло и др.

Диалогов прозорец

По-долу са диалоговите прозорци на този стил на руски и английски Adobe Photoshop CS6:

Стил

Тази опция ви позволява да изберете позиция на фаска:

  1. Външен скос- обектът, към който се прилага стилът, има скосяванеизвън него
  2. Inner Bevel- фаската е създаденаinside object
  3. Релеф- фаската се създава едновременноотвътре и отвънна обекта и тези фаски саеднопосочни
  4. Pillow Emboss- скосяването се създава едновременноотвътре и отвънна обекта, но в този случай скосовете отиватв различни посоки, т.е. скосяванията отвътре и отвън образуват вид изпъкнала или вдлъбната рамка
  5. Stroke Emboss- този стил на щамповане се прилага само към стила на слоя Stroke и създава скосяване само върхусамия щрихоколо обекта .

Пример:

Метод (Техника)

Това е метод за избор на формата на лицата и скосените ръбове.

  1. Smooth - задава гладки, заоблени лица и скосени ръбове
  2. Chisel Hard - поставя твърди, прави, остри ръбове и ръбове
  3. Chisel Soft - прави ръбове, но омекотени ръбове

Пример:

Дълбочина

Както подсказва името, тази опция увеличава или намалява дълбочината на щамповане:

Колкото по-голяма е дълбочината, толкова по-силен е 3D релефният ефект. Фигурата показва пример за стандартен стил на слой Photoshop с различни дълбочини на релеф:

Посока

Използвайки радио бутоните на опцията "Указания" , можете да изберете посоката на екструзия на релеф, т.е. ще бъде или изпъкнал, или вдлъбнат:

В следния пример текстът отляво стърчи нагоре, докато текстът отдясно изглежда притиснат в страницата:

Размер

Тази опция задава общия размер на релефния ефект. По-малката стойност на опцията създава по-малък ефект, а релефът е разположен в краищата на формата, докато по-голямата стойност увеличава покритието на формата:

Пример за ефект с различни стойности на опцията "Размер" :

Омекотяване

Тази настройка омекотява всякакви остри ръбове, създадени от щамповане:

В примера по-долу, в горния текст стойността на "Easing" е равна на нула, вдясно - три:

Ъгъл и надморска височина

С тези настройки можете да зададете позицията и височината на източника на светлина спрямо обекта, към който се прилага ефектът. „Ъгъл“ задава хоризонталната позиция на източника на светлина, а височината задава вертикалната позиция. Можете да промените стойностите на тези параметри, като въведете числови стойности в полетата или като плъзнете кръста вътре в кръга с мишката.

Поставянето на отметка в квадратчето Използване на глобална светлина синхронизира релефното осветление с осветление в други стилове на слоеве, където се прилага осветление (сенки, гланц) в този и други слоеве на документа:

Примерът по-долу показва релефен ефект с различни височини и позиции на светлината:

Гланц Контур

Тази опция е необходима при създаване на стъклени и метални ефекти.
Gloss Outline задава избледняването на сенките и светлите части в релефа. Линейната пътека създава естествен спад, докато „синусоидалната“ пътека създава отразяващи ефекти. Също така квадратчето за отметка Anti-aliased ще изглади всички назъбени ръбове в блясъка, създаден от блясъка:

Примерът показва гланц с линеен и синусоидален контур:

Режим на осветяване и непрозрачност

Осветлението на нашия релефен ефект се състои от отблясъци и сенки.

Като щракнете върху белия правоъгълник, можете да изберете цвета за осветяване. Опцията Highlight Mode контролира режима на смесване на осветлението на акцентите, подобно на нормалните режими на смесване на слоевете. Режимът на екрана е зададен по подразбиране, но в допълнение към него се прилагат режимите Linear Dodge и Color Dodge. Параметърът Opacity контролира прозрачността на акцентите:

Пример за акценти с различен цвят, прозрачност и наслагване:

Режим на сянка и непрозрачност

Тази опция контролира сенките на нашия релефен ефект.
Режимът на смесване по подразбиране за сянката е настроен на Умножение, но в допълнение към него се прилагат режимите на смесване Линейно изгаряне и Потъмняване Основи "( Color Burn)Параметърът Opacity контролира прозрачността на сянката:

Пример за сенки с различен цвят, прозрачност и наслагване:

Подраздели за стил: "Контур" (Contour) и "Текстура" (Texture)

" Контур" (Контур)

Този подраздел на стила на слоя Emboss ви позволява да зададете формата на скосения ръб (фаска), тази форма може да бъде зададена с помощта на графика. Квадратчето за отметка в квадратчето „Anti-aliased“ ви позволява да изгладите ръба (ръбовете) на скосяването, а настройката „Размер“ (диапазон) задава степента на покритие на скосения ръб от параметъра „Контур“:

Примерът показва използването на "Очертания" с различни параметри:

" Текстура" (текстура)

Използването на опцията "Текстура" ви позволява да добавите карта на изпъкналост към стила, по-специално към скосената повърхност. Bump map, както подсказва името, придава на повърхността известен релеф.

Щракването върху прозореца "Шаблон" отваря прозореца за избор на шаблон, можете да заредите свой собствен шаблон или да използвате предварително зададения във Photoshop. Бутонът "Прилепване към произхода" прихваща шаблона горе вляво ъгъл на слоя или документа.

Плъзгачът за мащабиране ви позволява да увеличавате или намалявате размера на вашия шаблон спрямо размера на вашия слой или документ.

Плъзгачът за дълбочина променя видимата дълбочина на вашата неравност.

Можете да поставите отметка в квадратчето „Инвертиране“, за да обърнете падините и неравностите.

Накрая квадратчето за отметка „Връзка със слой“ свързва шаблона със слоя, така че ако по-късно преместите слоя, картата на неравностите ще се премести със слоя, дори след затваряне на диалоговия прозорец за стил на слоя.

Още един интересен нюанс. С отворен подраздел „Текстура“ диалогов прозорец можете да позиционирате шаблона за карта на неравности директно в прозореца на работния документ върху платното ръчно с помощта на мишката:

Пример за прилагане на различни bump карти:

Изтеглете стилове на слоеве, използвани в тази статия:Изтеглете от Depositfiles.com

Категория: