В този теоретичен преглед на инструментите на Adobe Photoshop ще разгледаме приликите и разликите между два от най-важните инструменти за редактиране на изображения на Adobe Photoshop, Levels и Curves.
На пръв поглед Curves може да изглежда като по-малко важен инструмент за редактиране на изображения, отколкото, да речем, Levels, но абсолютно не е. Кривите могат да бъдат изключително мощни, далеч над това, което може да се постигне с Нива, инструмент, но само ако разбирате как работят много добре. За по-добро разбиране ще го сравним с нивата, за да видим колко сходни са двата инструмента. Това ще ни даде добра отправна точка да разгледаме по-задълбочено функциите и предимствата на този инструмент, включително как се е подобрил в по-късните версии на Photoshop (CS3 и по-нови). Ако не сте запознати с инструмента Levels, можете да прочетете за него в статията Фиксиране на тон и цвят с инструмента Levels и Подобряване на тона на изображение с инструмента Levels. Освен това статията „Как да четем хистограмата на изображение във Photoshop“ може да ви помогне

Например, помислете за изображение:

Дори след бърз преглед на хистограмата във Photoshop (Отворете хистограмата: Прозорец ->Хистограма или Прозорец ->Хистограма) можем да видим, че има място за подобрение в изображението. По-голямата част от хистограмата не се простира нито до левия ръб (чисто черно), нито до десния ръб (чисто бяло), което ни казва, че снимката, която имаме в момента, няма никакви реални сенки или акценти в снимката.Всички пиксели са центрирани в сивата скала в резултат на липсата на общ контраст на изображението:

Нека бързо да подобрим тоналния диапазон на изображение, като коригираме нивата на Photoshop. Когато приключим, ще разгледаме как да направим същите, плюс по-големи промени и подобрения, с инструмента Curves. Първо ще създам коригиращ слой с нива.

За да го създадете, щракнете върху съответната икона в долната част на палитрата със слоеве и изберете желания елемент от менюто. Както винаги, ние използваме коригиращи слоеве, а не стандартните корекции на изображения на Photoshop, защото коригиращите слоеве ни позволяват да работим по-гъвкаво и не променят първоначалното състояние на изображението.

Това действие ще отвори диалоговия прозорец Нива. Както беше обсъдено по-рано в ресурсите на този инструмент (връзки в горната част на тази страница), нивата на корекция ви позволяват да направите три основни корекции, за да подобрите общия тон на изображението.Можем да изсветлим светлите точки, като зададем нови бели точки, можем да потъмним сенките, като зададем нови черни точки, и можем да изсветлим или потъмним средните тонове в изображението. Диалоговият прозорец Нива улеснява извършването на тези промени, като съдържа същата хистограма, която видяхме преди няколко минути в палитрата с хистограми, и всичко, което трябва да направите, е да преместите черната и бялата точка и плъзгачите за средни тонове непосредствено под хистограмата:

В допълнение, диалоговият прозорец за нива съдържа удобен черно-бял градиент под хистограмата, който може да се използва, за да се определи къде точно попада тоналният диапазон на изображението. Колкото по-висок е пикът в хистограмата, толкова повече точки в изображението с точно тази яркост е на този градиент точно под този пик и обратно. Ако част от хистограмата е празна, тогава знаем, че в изображението няма пиксели с яркостта на градиентната област, разположена под тази празнота.

Директно под лентовата графика има три полета за въвеждане. Числата в тях ни показват текущата стойност на нивото на черното, бялото и средните тонове. Полето отляво, което има стойност по подразбиране 0, показва текущото ниво на черни точки. Полето отдясно, стойност по подразбиране 255, показва текущото ниво на белите точки:

Photoshop разделя тоналния диапазон на изображение на 256 различни нива на яркост, започвайки от чисто черно при стойност 0 и постепенно увеличавайки яркостта, докато достигне чисто бяло при стойност 255. Чрез преместване на черното и бялото плъзгачи под хистограмата към центъра, можем да променим стойностите на екстремните диапазони на яркост. Това разширява текущия тонален диапазон на изображението, издърпвайки тъмните области до чисто черни и светлите области до чисто бели, подобрявайки външния вид на снимката, някак си оживявайки я. Ще задам новите черни точки, като преместя черния плъзгач вляво от хистограмата, по същия начин съм задал новите бели точки, като плъзна белия плъзгач вдясно от хистограмата.Ако погледнем отново полетата за въвеждане под хистограмата, можем да видим, че стойностите за черните и белите точки са се променили, черните точки са се увеличили от 0 на 20, а белите точки са намалели от 255 на 232:

Това означава, че всички области от изображението, чиито пиксели първоначално са били на ниво на яркост 28 (тъмно сиво), са променени на чисто черно със стойност 0. Всички области, които първоначално са били на ниво на яркост 232 (светло сиви ) бяха превърнати в чисто бели. Останалите стойности на яркостта в изображението също са изместени, така че целият тонален диапазон на изображението е разширен до пълния диапазон 0-255 от диапазона 28-232.

Ако отворим прозореца на палитрата на хистограмата, можем да видим какво се е случило с хистограмата след тези манипулации. Сега той е разположен върху цялото пространство от левия до десния край на прозореца, което означава, че вече имаме пълна гама от тонове от чисто черно до чисто бяло.Единственият недостатък е, че чрез разтягане на информацията сме загубили някои детайли на изображението, което се показва като тънки светли вертикални ивици на хистограмата. Всяка бяла или по-скоро безцветна вертикална ивица означава, че изображението вече няма пиксели при това ниво на яркост, но това не е критично, т.к. загубихме твърде малко информация, за да могат тези несъвършенства да бъдат видими в самото изображение:

В резултат на това успяхме да подобрим общия тон и контраст, като просто зададохме нови черни и бели точки в диалоговия прозорец Нива. Цветовете също са по-наситени:

Инструментът Levels също ви позволява да изсветлите или потъмните средните тонове на изображение, като преместите средния сив плъзгач. Преместването на плъзгача наляво ще изсветли средните тонове, преместването на плъзгача надясно ще ги потъмни.Технически средният плъзгач се нарича гама плъзгач и ако погледнете средното поле за въвеждане под хистограмата, ще видите, че по подразбиране е 1,00, докато може да очаквате да показва стойност 127 или 128 (т.е. д. средната стойност между черно 0 и бяло 255). Това е така, защото показва текущата стойност на гама от 0 до 10, а не средната стойност на яркостта. Концепцията за "гама" се отнася до цялостната яркост на изображението. Но това не е от съществено значение, всичко, което трябва да знаете е, че средният плъзгач в диалоговия прозорец на нивата прави средните тонове по-светли или по-тъмни. В този пример мисля, че средните тонове трябва да бъдат малко по-тъмни, това ще добави малко контраст към изображението, за това преместваме плъзгача надясно, намалявайки стойностите на гамата от 1,00 до 0,88:

Сега нека да разгледаме резултата от нашата работа и да го сравним с оригиналното изображение, за което щракнете върху съответните раздели:

  • Резултат
  • Оригинална снимка

Сега, след като видяхме колко лесно е да коригираме общия тон на изображение с Нива, нека да видим как можем да направим същите големи корекции с инструмента за криви на Photoshop.

123Следваща страница

Категория: