Концепцията за RGB във Photoshop
Съкращението RGB обозначава цветови модел, базиран на три основни цвята, това са Red (червен), Green (зелен) и Blue (син). Този цветови модел се използва от компютърни програми - графични редактори, включително Photoshop, освен това с помощта на този модел се генерират всички цветове на монитора на компютъра и много повече.
Всички цветове, показвани от монитора се състоят от смесване на три основни цвята.Например, жълто се получава чрез смесване на червено и зелено, синьо - чрез смесване на синьо и зелено.По-голямата част от Photoshop използва 8-битови изображения. Това означава, че има 8 бита информация за всеки цвят, от нула до двоичното число 1111111, което е 255 в десетична система и FF в шестнадесетична. Общо в 8-битови изображения всеки пиксел съдържа 24 бита информация за цвета, състояща се от три цветни канала, всеки от които е 8 бита.
Интензитетът на всеки от трите основни цвята варира от 0 до 255 (общо 256 нива). Например, чисто червено е R=255, G=0 и B=0, жълто е R=255, G=255 и B=0.
По принцип писането на стойност на цвят изглежда така:RGB (255, 255, 0) е жълто.
Фигурата показва пример за смесване на цветове и записване на техните стойности:
Освен това стойностите на цветовете се записват в шестнадесетична система. Жълтият запис ще изглежда така:FFFF00Числото FFFF00 не е едно плътно число, а се състои от три блока от едно двуцифрено шестнадесетично число, всеки от блоковете показва интензитета на цвета в реда: червено, зелено, синьо.
Числото FFFF00 показва:
- първият блок FF е интензитета на червения цвят, в десетична система числото FF е 255.
- вторият блок FF показва интензитета на зеления цвят, в десетичен знак също е равен на 255 - последният блок се състои от две нули, 00. Това означава, че тук синият цвят напълно отсъства. В десетичен запис тази стойност също е нула.
Определяне на стойността на цвета RGB във Photoshop
Стойността на цвета на всеки пиксел може да се види в информационната палитра. Тази палитра се отваря през раздела на главното меню Прозорец ->Информация (Прозорец ->Информация) или чрез натискане на клавиша F8.След това преминете към инструмента за преместване и просто преместете курсора върху желаната област от изображението:
Забележка. В информационната палитра цветовите стойности ще се показват и с други активни инструменти, а не само с един „Инструмент за преместване“ (Move Tool), просто е по-удобно и познато за използване, поне за мен.
Също така стойността на цвета се показва в инструмента за избор на цвят. Тази палитра се отваря чрез щракване върху съответната икона в лентата с инструменти:
След това можете да преместите курсора на мишката върху който и да е раздел от работния документ (курсорът ще приеме формата на капкомер), докато стойността на цвета на този раздел ще се покаже в палитрата:
Съвет. С отворената цветова палитра можете да определите стойността на цвета не само в областта на работния документ, но и на всяка част от монитора, дори извън работния прозорец на програмата Photoshop! За да направите това, преместете курсора на мишката върху работния документ и той ще приеме формата на пипета, след това задръжте левия клавиш и, без да го пускате, плъзнете курсора до желаната област на монитора.Сега остава само да пуснете клавиша и стойността на цвета ще бъде запазена в палитрата.