Смесването на режим на умножение (Умножение) е един от най-важните и широко използвани режими на смесване във Photoshop. Той е еднакво необходим както за традиционното ретуширане на снимки, така и за създаване на различни специални ефекти.

Когато прилага този режим, Photoshop взема RGB стойността на цвета в слоя, към който се прилага Multiply, и ги умножава по RGB стойността на цвета в слоя(ите) под него в панела със слоеве, след което ги разделя на 255 и ни дава крайния резултат.

По-лесно е да разберете как работи режимът Multiply, като гледате слайдшоу през проектор. Представете си, че всеки слой във вашето изображение е слайд. Поставяте един слайд в проектора и той показва съответното изображение. След това добавихте друг към първия слайд, сега светлината преминава съответно през два слайда, изображението стана по-тъмно.

Нека да разгледаме как работи режимът "Умножение" , като използваме примера за взаимодействие на два слоя в документ.

Долният слой в документа е плътен син фон.

Слоят над него се състои от хоризонтален черно-бял градиент и три квадрата под него, черен, бял и сив, фонът на слоя е прозрачен. Заедно получаваме тази снимка:

И така изглеждат тези слоеве в панела със слоеве. Моля, имайте предвид, че в момента режимът на смесване на слоя с градиент и квадрати е зададен на „Нормално“ (Нормално):

В момента градиентните квадрати и ивици на горния слой припокриват плътния син цвят на долния слой, което е естествено, защото режимът на смесване на слоя е зададен на „Нормално“ (Нормално).

Но ако промените режима на Умножение, картината веднага ще се промени. Всички области на горния слой, които са чисто бели, изчезват напълно от изгледа, докато синият фон под сивите зони (т.е. зони с цвят между чисто бяло и чисто черно) става по-тъмен. Чистият черен цвят остана черен, т.к. просто не може да бъде направено по-тъмно, отколкото е вече. Ето как изглежда работният документ сега:

Както казах в началото на тази статия, когато прилага Multiply, Photoshop взема RGB стойността на всеки цвят в слоя и я умножава по стойността на цвета в слоя(ите) под него, след което ги разделя на 255 и ни дава крайния резултат. Нека да разгледаме това в нашия пример, използвайки черните, белите и сивите квадратчета на снимката.

Начални цветове:
Син фон -R:0G:153B:211
Бял квадрат -R:255G:255B:255
Сив квадрат -R:127G:127B:127
Черен квадрат -R:0G:0B:0

Стойности на квадратния цвят след промяна на режима на смесване:
Бял квадрат -R:0G:153B:211 - приет първоначален фонов цвят
Сив квадрат -R:0G:76B:105 - леко затъмнен
Черен квадрат -R:0G:0B:0 - остава непроменено

А сега да видим защо цветовете са такива, каквито са:

Бял квадрат
Стойността на червения канал (R) на квадрата беше 255, Phtoshop я умножи по стойността на фоновия червен канал 0 и раздели на 255 , което води до 0.
Зелен канал (G): 255153 / 255=153 Син канал (B): 255211 / 255=211 - т.е. и трите канала имат стойност на цвета на фона

Сив квадрат
Червен канал (R): 1270 / 255=0
Зелен канал (G): 127153 / 255=76 Син канал (B): 127211 / 255=105

Черен квадратВсички стойности на каналите с черен цвят са равни на нула, следователно след умножение и деление получаваме нули на изхода.

Практически пример за ретуширане на снимка с помощта на режима на смесване Multiply

В процеса на ретуширане и възстановяване на снимки, един от най-често използваните режими на смесване е Multiply, с който е лесно да възстановите избледнели области с течение на времето.

Например, нека направим стара снимка, която се нуждае от реставрация. Тъмните тонове в нея преминаха в светло сиво, което не само намали контраста, но и скри някои детайли в снимката:

Първо ще добавя коригиращ слой Levels, като щракна върху иконата New Adjustment Layer в долната част на панела Layers и избера подходящия елемент от падащия списък:

Забележка. В този материал използвам версията на Photoshop CS6, но всичко описано тук е приложимо за всички версии на Photoshop до CS2, само цветовете на интерфейса са малко по-различни.

След тези стъпки отворих прозореца със свойства на коригиращия слой:

Все още не е необходимо действие в този прозорец. И в панела със слоеве имам нов коригиращ слой „Нива“ (Нива) с режим на смесване „Нормално“ (Нормално):

Досега нищо не се е променило в прозореца на работния документ, защото всичко, което направих, беше да добавя слоя "Нива" , без всъщност да правя каквито и да е корекции в него. Но вижте какво се случва, ако променя режима на смесване на коригиращия слой Levels от Normal на Multiply:

Просто като добавих коригиращ слой Levels над слоя с изображението и промених режима му на смесване на Multiply, потъмних сенките и възстанових повечето от контраста и детайлите в изображението. За да сравните резултата с това, което беше преди промяната на режима на смесване, задръжте курсора на мишката върху изображението:

Можете да потъмните изображението още повече, като дублирате коригиращия слой "Levels" , за дублиране натиснете клавишната комбинация Ctrl + J. Сега в панела със слоеве имам два коригиращи слоя „Нива“ с режим на смесване, зададен на „Умножение“ (Умножение):

Но това действие направи изображението ми твърде тъмно:

За да подобрите ефекта на потъмняване, просто трябва да намалите непрозрачността на новия коригиращ слой. Ще го намаля до около 50%:

Ето как изглежда изображението ми след намаляване на непрозрачността на втория коригиращ слой:

Можете да използвате подобна техника за потъмняване и възстановяване на детайлите в преекспонирани (твърде светли) снимки. Просто добавете коригиращ слой Levels и променете неговия режим на смесване на Multiply и ако е необходимо дублирайте този слой и коригирайте потъмняването, като промените непрозрачността.

Единственият проблем с моята снимка по-горе е, че дори да сме успели да потъмним и възстановим детайлите в сенките, сега изглежда, че липсва някаква информация. Цялата снимка сега е много по-тъмна, отколкото беше първоначално, и това е причинило известна загуба на светли точки. Сега е добре да подобрим акцентите на изображението и тази задача ни отвежда до следващата тема -
Режим на смесване на екрана

Категория: