Втори по важност и популярност след режима на смесване Multiply е режимът Screen. Ако режимът Multiply е включен в групатаDarken Modes, тогава екранният режим принадлежи къмLighten Modes. групата

Забележка. Научете повече за класификацията и англо-руския превод на режимите на смесване тук.

Режимът на екрана получава името си от аналогия с реалния живот. Представете си, че нашите снимки са на слайдове. Нека вземем два слайда и да поставим всеки слайд в отделен проектор и да насочим тези проектори към същия екран. Полученото изображение, комбинирано от двете изображения, ще бъде по-светло от изображението, създадено от един проектор.

Нека да разгледаме как работи този режим на смесване във Photoshop. Например ще вземем същия двуслоен документ, който използвахме при анализиране на режима на умножение (Умножение). Долният фонов слой в документа е запълнен с плътно синьо, а слоят над него се състои от хоризонтален черно-бял градиент и три квадрата под него, черен, бял и сив, фонът на този слой е прозрачен:

В панела със слоеве документът изглежда така, имайте предвид, че в момента режимът на смесване на слоя с градиент и квадрати е зададен на Нормален:

Когато сменихме режима на смесване на горния слой на "Умножение" (Умножение), белият квадрат, заедно с бялата градиентна област вдясно, напълно изчезнаха от изгледа, черният квадрат, заедно с черния областта на градиента отляво, остана непроменена, а сивият квадрат, заедно с останалата част от градиента, се сля с плътното синьо на слоя отдолу и стана по-тъмен.

Режимът на смесване на екрана работи точно обратното. Когато се приложи, всички области на слоя, които са чисто черни, ще изчезнат от изгледа. Всичко, което е чисто бяло, ще остане непроменено. И всеки нюанс на сивото между чисто черно и чисто бяло ще стане по-ярък.

Изчислете яркостта на цвета на крайното изображение за 8-битов режим, като използвате следната формула, къдетоiе яркостта на долния (коригиран) слой,k- яркост на коригиращия слой,S - яркост на крайното изображение:

И така, нека променим режима на смесване на горния слой на Екран:

Работната хартия във Photoshop се е променила точно както очаквахме, чистите черни зони са изчезнали, белите не са се променили, а сивите са се смесили със синия фон, давайки ни изсветлен резултат:

Практически пример за използване на режима на смесване на екрана за коригиране на снимка

Режимът на екрана идеално осветява светлите области на изображението, като същевременно не засяга тъмните, така че използването му е един от най-разпространените методи за ретуширане, възстановяване и реставриране на стари и недоекспонирани снимки.

Да продължим с възстановяването на старата снимка, чиито тъмни детайли затъмнихме с помощта на режима "Умножение" в предишния материал:

И панелът със слоеве на този документ показва какво направихме по-рано. Оригиналното, избледняло изображение е на фоновия слой. Добавихме коригиращ слой Levels и зададохме неговия режим на смесване на Multiply, което потъмни тъмните области на изображението. За да подобрим ефекта от потъмняването на тъмните зони, дублирахме слоя за настройка на нивата, като се уверихме, че той също е настроен на Умножение, и след това намалихме степента на потъмняване, като намалихме непрозрачността на слоя до 50%:

Сега слоят "Levels 1 copy" е избран, дублирам го, като натискам Ctrl+J и преименувам новия слой на "Screen" , след което увеличавам неговата непрозрачност на 100% и променям режима на смесване на "Screen" :

Сега вижте какво се случи с нашия образ. Просто като добавихме друг коригиращ слой „Нива“ и променихме режима му на смесване на „Екран“, успяхме да изсветлим светлите части на изображението, без да изсветляваме сенките, давайки на снимката много по-добър контраст:

Ако исках да изсветля още повече изображението, което е изображение, бих могъл лесно да дублирам коригиращия слой „Екран“ отново и след това да коригирам яркостта, като намалих стойността на непрозрачността, точно както направихме при затъмняване с режимът "Умножение" "" .

Но в този случай мисля, че допълнителното изсветляване ще влоши изображението. Виждам, че някои детайли са преекспонирани, особено горният десен ъгъл на снимката и лицето на жената, така че ще намаля непрозрачността на слоя „Екран“ до около 70%.

Това възстановява детайлите, които са били подчертани преди минута. Сега, след като намалихме непрозрачността на слоя "Екран" , изображението придоби окончателната си форма. За сравнение задръжте курсора на мишката върху снимката и сравнете външния вид на снимката преди и след корекция чрез режими на смесване:

Както споменах по-рано, „Екран“ също е много полезен за бързо осветяване на недостатъчно експонирани изображения с помощта на техниките, които току-що разгледахме. Просто добавете коригиращ слой Levels и променете неговия режим на смесване на Screen. За да изсветлите повече снимката, дублирайте коригиращия слой или за да намалите ефекта, намалете неговата непрозрачност.

Досега разгледахме два от петте основни режима на смесване за редактиране на снимки във Photoshop. Видяхме как режимът Multiply потъмнява изображението и как режимът Screen ги осветлява. След това ще разгледаме третия важен режим на смесване, "Припокриване" (Overlay), който изпълнява функциите на първите два режима.

Категория: