В фотомонтажа и създаването на колажи, един от най-използваните инструменти е Lasso Tool.
В Photoshop има три разновидности на този инструмент: обикновено ласо (Lasso Tool), праволинейно (в някои преводи - многоъгълно, на английски - Polygonal Lasso Tool) и магнитно (Magnetic Lasso Tool).
С обичайното ласо, което е най-горе на снимката, всичко е повече или по-малко ясно. Начертайте контур с мишката, отпуснете левия бутон на мишката - контурът се затваря. инструментът работи в четири режима, нормален, т.е. нова селекция (нова селекция), добавяне към селекция (добавяне към селекция), изваждане (изваждане от селекция) и пресичане (пресичане със селекция):
Обектът обикновено се изрязва от изображението с помощта на последните два инструмента: право и магнитно ласо. И двата инструмента поставят опорни точки, докато създавате пътека, но магнитният поставя тези точки автоматично и ръчно, докато правият инструмент само ръчно.
Магнитното ласо трябва да се използва, когато се избират обекти, които са различни по яркост от фона, в противен случай Photoshop просто няма да намери ръба, към който линията трябва да бъде "залепена" , на фигурата по-долу е пример за такова изображение :
Отдясно е показването по подразбиране на магнитния курсор с ласо, а отляво - при натискане на клавиша Caps Lock. Кръгът е областта, в която инструментът "вижда" ръба, към който е залепен контурът. Колкото по-малък е кръгът, толкова по-точен е инструментът. Диаметърът на кръга може да се регулира „в движение“, докато инструментът работи, като се използват квадратните скоби [ и ].Ако магнитното ласо постави опорни точки, с други думи, „залепи“ контура на грешното място, последните ненужни точки могат да бъдат отменени с клавишите Delete или Backspace и да се поставят на желаните места вече ръчно, като щракнете върху левия бутон на мишката .
Но по-често има ситуации, когато обектът, необходим за изрязване, е отчасти на контрастен фон и отчасти на сложен фон. В този случай е по-удобно да очертаете контура с помощта на два инструмента наведнъж - магнитно и право ласо. Пример за такава задача е изрязването на скала в статията Създайте сюрреалистична къща във Photoshop
На снимката се вижда, че горната част на скалата е на контрастния фон на небето, а долната се слива със земята.
Започнете с изрезка на фона на небето, активирайте магнитното ласо и продължете. В момента, в който стигнем до земята, магнитното ласо започва да залепва неправилно контура. Но и това не е много удобно.до.контурът "бяга" . В този случай е необходимо да се премине от магнитен към праволинеен. Това става направо в движение чрез натискане на клавиша Alt и щракване с левия бутон на мишката. Клавишът Alt трябва да се задържи натиснат, ако го пуснете, следващия път, когато щракнете, ласото ще се върне обратно към магнитно. И ако задържите Alt, левия бутон на мишката и плъзнете курсора, инструментът ще превключи на обикновено ласо (отгоре на първата снимка).
Но, както показва практиката, колкото и да се опитвате, все още получавате недостатъци в контура. Няма нищо лошо в това, няма да отнеме много време, за да коригирате селекцията. За да коригирате пътя, използвайте ласо с права линия. Преди да започнете корекцията, увеличете максимално желаната област от изображението и след това, в зависимост от задачата, задръжте клавиша Alt (в този случай към курсора ще бъде добавен знак минус), за да извадите от избраната област или клавиша Shift (ще бъде добавен знак плюс към курсора), за да добавите към избраната област.
Когато създавате контур, трябва постоянно да увеличавате и намалявате изображението на документа. За да направите това, обикновено се използва превъртане на колелото на мишката, докато държите натиснат клавиша Alt, но този метод не работи при работа с Lasso. Следователно можете грубо да увеличавате и намалявате документа с помощта на клавишите „+“ (плюс) и „-“ (минус), а за точна промяна на мащаба трябва да използвате временно превключване към инструмента за лупа. За увеличаване Ctrl+Space, за намаляване - Ctrl+Alt+Space. Временното превключване към лупа ще запази незавършения контур навсякъде.
Най-удобно е да преместите изображението, като временно превключите към инструмента "Ръка" , за да направите това, натиснете клавиша "Интервал" .
Често срещан проблем - не можете да затворите линията, защото не можете да намерите началото на контура, т.к. се слива с изображението. В този случай преместете курсора възможно най-близо до очакваното място на началото на контура и натиснете клавиша Enter, програмата сама ще затвори линията.Ако резултатът не ви удовлетворява, можете да погледнете и да си спомните къде е началото на контура (сега вече се вижда), след това да отмените последното действие (затваряне на контура), като натиснете клавишите Ctrl + Z и затворете контура ръчно .