Един от ключовите моменти, които просто трябва да знаете, когато работите във Photoshop, е как работятрежимите на смесване (Blend Modes).
Режимите на смесване ни дават различни начини за взаимодействие със слоя(ите) под него в панела със слоеве. Без да използвате режими на смесване, единственият реален начин слоевете да си взаимодействат е да променят непрозрачността. Режимите на смесване не само ни дават допълнителни творчески възможности, особено когато се комбинират с маски, но могат да бъдат и много полезни, когато става въпрос за редактиране, ретуширане и възстановяване на снимки.
Разбира се, за ежедневната работа не е необходимо да знаете всичко за режимите на смесване, които в момента има 27 във Photoshop CS6. Но разбирането на основите за това как работят най-често използваните режими на смесване, като умножение, екран, наслагване, наситеност и осветеност (умножение, екран, наслагване, цвят и осветеност) е от съществено значение.
Преди да преминем към функциите на режима на смесване, трябва да знаем къде се намират и как да ги активираме. Можете да ги активирате през главното меню в горната част на работния прозорец на Photoshop, но е много по-лесно да направите това през панела Слоеве, чрез падащия списък в горния ляв ъгъл на панела. По подразбиране нормалният режим е активен:
Обърнете внимание на екранната снимка по-горе, в нея не е активен фоновият слой, а нормалният слой, разположен отгоре. Това е така, защото режимите на смесване не могат да бъдат приложени към фоновия слой.
Забележка. Ако видите падащото меню Режими на смесване в сиво в панела със слоеве, това най-вероятно е, защото имате активен фонов слой. За достъп до списъка с режим на смесване трябва или да направите копие на фоновия слой, или да го конвертирате в нормален слой.
Когато щракнете върху менюто с падащ списък, се отваря същият този списък и виждаме меню от 27 режима на смесване, разделени в шест групи според общи характеристики,с изключение на първия group - режимите "Normal" и "Dissolve" нямат абсолютно нищо общо един с друг
Класификация по групи и англо-руски превод на режимите на смесване можете да видите в тази статия.
На екранната снимка съм показал режимите на смесване от официалната руска и английска версия на Photoshop CS6:
Както виждаме, режимите са разделени на пет групи, без да се брои основната, това е групата Darkening (Darken Modes), Lightening (Lighten Modes), Contrast (Contrast Modes), Comparison (Comparative Modes) ) и компонент (Композитни режими) . Нека да разгледаме набързо всеки:
Режими на затъмняване Всеки от режимите, включени в тази група, прави изображението по-тъмно.
Режими за осветяване Това е група от режими за осветяване на изображението.
Режими на контраста Включените тук режими едновременно потъмняват и осветяват изображението, увеличавайки неговия контраст.
Сравнителни режими това включва разлика, изключване) и двата нови режима, въведени в CS5, са изваждане (изваждане) и „разделяне“ (разделяне).Всички те сравняват пикселите между слоевете и ги изваждат или увеличават контраста в зависимост от вида на изображенията. Рядко се използват при редактиране на снимки.
И последната групаКомпозитни режими, известна също като групата HSL (HSL означава Hue, Saturation и Brightness). Режимите на смесване в тази група работят с цвета или яркостта (лекотата) на пикселите в слоя.