- Добавете текст
- Проблем: Командите за изкривяване и трансформиране на перспектива не са налични
- Решение: Преобразувайте текстов слой в смарт обект
- 3D текстов ефект с помощта на командата Distort
- 3D текстов ефект с помощта на командата Perspective
- Наслагване на текст върху фон (по избор)
- Редактиране на текст в смарт обект
В този урок ще научим как Photoshop може да манипулира текст, който не е достъпен със стандартните инструменти за редактиране. Факт е, че двата най-интересни инструмента за трансформация - Изкривяване (Изкривяване) и Перспектива (Перспектива) - не са достъпни за работа с обикновен текст.
д. превърнете шрифта в обикновена пикселна рисунка, което изключва по-нататъшно редактиране на текст с текстови инструменти (например увеличаване на размера на шрифта, разстоянието между буквите, промяна на стила, вмъкване на знаци и много други)Но както винаги, Photosop ни предоставя начин да заобиколим този недостатък и този начин е чрез използване на интелигентни обекти.
Умен обект е виртуален, неразрушим контейнер, който съхранява съдържанието на даден слой вътре. Всички действия, които извършваме със слой, преобразуван в интелигентен обект, извършваме с обвивката на контейнера и съдържанието на контейнера, независимо дали са пиксели на изображението или векторни текстови елементи, остава непроменено.
Това означава, че след като сме преобразували текстовия слой в интелигентен обект, можем да правим с него всичко, което бихме направили с нормален слой (включително трансформациите Distort и Perspective), а текстът ще остане текст вътре умен обект.
В този урок ще използвам Photoshop CC 2015, но всичко казано тук се отнася за версии, започващи от CS2.
Нека разгледаме това по-отблизо с практически пример.
Добавете текст
Ето изображението, което вече отворих във Photoshop, ще го използвам като фон.

Рисунката, която взех като фон на текста
Сега трябва да добавите текст, за целта вземаме Type Tool от лентата с инструменти. След това изберете желания ??шрифт в лентата с опции в горната част на екрана и задайте размера и оцветете там шрифта. Тук използвах шрифта Neuropol, който можете да изтеглите безплатно от тази страница. Въведете текст, когато сте готови, натиснете Ctrl+Enter, за да излезете от редактирането на текстовия слой.
Искам текстът да бъде позициониран в центъра на фоновото изображение, за това ще взема инструмента за преместване и ще използвам стандартните инструменти за подравняване на слоя в лентата с опции, повече за подравняването тук. .
Проблем: Командите за изкривяване и трансформиране на перспектива не са налични
Така че добавих оригиналния текст, в панела със слоеве текстовият слой се намира директно над слоя с фоново изображение. Фактът, че това е текстов слой, е обозначен с голямо „T“ в миниатюрата на слоя:

Документ с фонов слой и текстов слой над него, текстовият слой е активен в панела със слоеве.
Да предположим, че сега искам да добавя 3D ефект към текста, за целта трябва да го завъртя в перспектива и/или да дам изкривяване на перспективата на текста. Ако работех с обикновен пикселен слой, лесно бих могъл да направя това чрез прилагане на перспективна трансформация. Можете също да използвате "Изкривяване" за това. Но когато работите с текстов слой, нещата не винаги са толкова прости.
Всички режими на трансформация на Photoshop могат да бъдат извикани чрез раздела на главното меню „Редактиране“ (Edit), където изберете елемента „Трансформация“ (Transform). Опитайте да направите това с активен текстов слой и ще видите, че и двата елемента не са активни:

Меню "Трансформиране" (Transform) с активния текстов слой. Елементите „Изкривяване“ (Distort), „Перспектива“ (Perspective) и „Деформация“ (Warp) не са налични.
Решение: Преобразувайте текстов слой в смарт обект
Както споменах по-рано, традиционният начин за решаване на този проблем е да се растеризира текстовият слой, който преобразува текста от векторна форма в пикселна форма. Но проблемът с този подход е, че след като сме превърнали текста в пиксели, той вече не може да се редактира. Освен това, когато трансформираме (разтягаме, изкривяваме, деформираме) пикселно изображение, можем лесно да загубим качеството на изображението, което ще засегне особено границите на буквите, превърнати в пиксели. Обичайният текст няма такива недостатъци, т.к. състои се от вектори.
Напротив, каквото и да правим с вектора, ръбовете на буквите винаги остават ясни и остри. Така че, за да изглежда нашият текст добре след редактиране, се нуждаем от начин да създадем перспектива и други изкривявания, без да губим качество и следователно без да конвертираме в пиксели.
И как да го направя? Всъщност е много просто - конвертирайте текстовия слой в интелигентен обект! Photoshop ни дава няколко начина за конвертиране на слоеве (включително текст) в интелигентен обект, като най-лесният начин е да щракнете с десния бутон върху слоя и да изберете елемента от контекстното меню „Конвертиране в интелигентен обект“ (Конвертиране в интелигентен обект).

Преобразуване на текстов слой в смарт обект.
След това няма да настъпят видими промени в документа, но в панела със слоеве, вместо миниатюрата на буквата „T“, която беше там преди, миниатюрата показва действителното съдържание на слоя (на в този момент текстът в миниатюрата на интелигентния обект не се вижда добре, тъй като белите букви се сливат със сиво-белите квадратчета, представляващи прозрачност). Освен това в долния десен ъгъл на миниатюрата се появи малка икона, която ни казва, че слоят вече е Smart Object:

Панел със слоеве, показващ слой, преобразуван в смарт обект.
Сега, след като превърнахме текстовия слой в интелигентен обект, нека да видим какво се случва, когато се опитам да го изкривя или перспектива. Отново ще отида в раздела на главното меню „Редактиране“ (Edit) ->„Трансформация“ (Transform) и този път виждаме, че няма неактивни елементи! Мога да избера всяка от опциите за трансформиране, включително изкривяване и перспектива.
3D текстов ефект с помощта на командата Distort
Нека сега да разгледаме бързо как бързо да придадете на текст 3D ефект, ще започна с помощта на командата Distort.
В този режим можем да променим текста, като хванем която и да е от четирите ъглови манипулатора на полето за трансформиране и ги плъзнете през платното независимо във всяка посока:

Режимът на изкривяване ни позволява да плъзгаме ъгловите манипулатори на ограничителната кутия независимо.
3D текстов ефект с помощта на командата Perspective
Това не е точно това, което исках да правя тук, така че ще натисна клавиша Esc на клавиатурата си, за да изляза от режима на деформация.
Искам да направя текста разтегнат в перспектива, нещо като надписите във филм "Междузвездни войни" , и за да направя това, трябва да използвам командата "Перспектива" . Разбира се, можете също да използвате командата Distort, за да създадете този ефект, но това ще отнеме повече време и усилия. Прилагането на перспектива е по-лесно. Тази команда също се избира чрез Редактиране ->Трансформация (Редактиране ->Трансформиране).
Командата Perspective ни позволява да щракнем върху който и да е от четирите ъглови манипулатора и да ги плъзгаме през платното. Разликата е, че в режим на перспектива можем само да плъзгаме ъгловите манипулатори хоризонтално или вертикално, което ще промени дължината на хоризонталната или вертикалната страна на рамката и ще промени ъгъла. Хоризонталната страна ще се удължи/скъси спрямо центъра си, ъгълът срещу плъзгащия се манипулатор ще се движи с нея, но в обратна посока.
Например, ако щракна върху горния ляв ъгъл и го плъзна нагоре, ъгълът в долния ляв ъгъл на рамката се премества надолу, което прави да изглежда, че текстът е по-близо до нас от лявата страна:

Ефектът, получен чрез плъзгане на горния ляв ъгъл на рамката нагоре. Това едновременно премества долния ляв ъгъл надолу.
Но това не е ефектът, който искам, така че ще го отменя, като натисна Ctrl+Z на клавиатурата, това ще върне текста в оригиналната му форма.
Щраквам отново върху горния ляв маркер, но този път ще го плъзна надясно навътре, карайки противоположния маркер в горния десен ъгъл също да се премести навътре, създавайки псевдо-3D ефект :

Плъзгането на горния ляв ъгъл навътре в същото време премества горния десен ъгъл навътре.
Почти харесвам ефекта, но все пак мисля, че текстът може да се разтегне малко по-вертикално.За да направя това, трябва да превключа от режим "Перспектива" в режим "Мащабиране" (Мащаб). Най-бързият начин за превключване между режимите (и полето за трансформация все още е активно) е да щракнете с десния бутон където и да е в документа и да изберете желания елемент от контекстното меню. Ще избера мащаб:

Превключване от режим Перспектива към режим Мащаб.
След превключване щракнете върху долния централен маркер и го плъзнете надолу (можете също и горния централен маркер нагоре), за да разтегнете текста вертикално:

Мащабиране на текст чрез плъзгане на долния централен маркер надолу.
След като приключа с всички трансформации, ще натисна клавиша Enter, за да приема трансформациите и да изляза от режима на трансформация. Ето какво получих в крайна сметка:

Текст след прилагане на командите за трансформация на перспектива и мащаб.
Наслагване на текст върху фон (по избор)
Засега съм добре с формата на текста, но плътният му бял цвят изглежда доста скучно и не на място спрямо останалата част от изображението. Бързо ще добавя няколко ефекта, за да изглежда текстът органичен на фона на картината. Това е извън обхвата на това ръководство и ако не се интересувате, преминете към следващия раздел, той е просто много важен и говори за редактиране на съдържанието в смарт обекта, в нашия случай съдържанието е текст.
И така, първо, за да смеся текста с изображението, ще променя режима на смесване на интелигентния обект от нормален на наслагване. Опцията Blend Mode е в горния ляв ъгъл на панела Layers. Ето какво се случи:

Ефектът, получен след промяна на режима на смесване на "Наслагване" (Overlay).
Това е интересен ефект сам по себе си, но има големи черни зони във фоновото изображение, където текстът просто изчезва.
За да поправя това, ще използвам стилове на слоя, по-специално стила Outer Glow.
В диалоговия прозорец за стил ще щракна върху цветната мостра и ще променя цвета на външното сияние на зелено , нещо като296a15, за да съответства на зеленото в изображението. След това променям непрозрачността на 50% и увеличавам параметъра "Размер" на 60px (стойността на този параметър зависи от размера на документа):

Опции за стил на външно сияние в неговия диалогов прозорец. Параметрите, които трябва да се променят, са оградени в червено, останалите стойности остават зададени по подразбиране.
Щракнете върху OK, за да затворите диалоговия прозорец за стил, очертанията на буквите вече се виждат в изображението:

Резултат след нанасяне на стил Outer Glow.
Редактиране на текст в смарт обект
Вече споменах, че едно от основните предимства на конвертирането на текстов слой в интелигентен обект е, че той запазва текста напълно редактиран. И така, как да променим текста в смарт обекта?
Нормалното щракване върху текста в документа няма да работи, защото текстът е вътре в смарт обект. За да стигнем до текста, трябва да щракнем два пъти върху миниатюрата на интелигентния обект в панела със слоеве:

Щракнете два пъти върху миниатюрата на смарт обект, за да го отворите.
Това действие отваря смарт обекта в отделен документ, който ще изглежда като отваряне на нов документ на Photoshop. Бяло-сивите квадрати под текста показват прозрачност, това прави белите букви малко по-малко различими, но можете например временно да направите цвета на текста по-тъмен (преди да запазите цвета обратно!).
За да промените текста, изберете отново Type Tool от лентата с инструменти, след което щракнете два пъти върху теста, за да го изберете.
Ще сменя думата "КОСМОС" с думата "ИЗВЪНЗЕМЦ"

Редактиране на текст в интелигентен обект.
За да запазим промените, трябва да запазим документа, това се прави по същия начин, както запазването на обикновен документ на Photoshop - натиснете клавишната комбинация Ctrl + S или отидете в раздела на главното меню File ->Save (Файл ->Запазване) .
По същия начин можете да промените семейството на шрифтовете, стила, цвета, размера, разстоянието между буквите и т.н.
Документът с текста в интелигентния обект вече не е необходим, той може да бъде затворен.
Това ни връща към основния документ, който моментално се актуализира с промените, които направихме в текста:

Същият ефект след редактиране на текста.
По този начин, използвайки интелигентната обвивка на обекта, можем да приложим недостъпни досега видове трансформация към текста.