Има две основни причини, поради които трябва да използваме коригиращи слоеве, вместо да работим директно върху изображението. Първата е, че можем да се върнем към състоянието, в което сме били преди промените, по всяко време и да работим вече с него.

Това е особено полезно, ако искате да направите малки промени в състоянието на изображението преди последната промяна. Например, можете да решите от какво се нуждаете, за да намалите контраста, след като използвате друг коригиращ слой, за да увеличите наситеността.Винаги можете да видите как е изглеждал чертежът преди корекцията, като просто изключите видимостта на коригиращия слой.

Втората причина е, че колкото повече промени правите в дадено изображение, толкова повече рискувате да влошите качеството на това изображение. Например, ако сте използвали крива, за да увеличите контраста на черно-бяло изображение, но след това сте решили, че то ще изглежда по-добре на цвят, може да решите какво трябва да намалите контраста му (цветните изображения често се нуждаят от по-малко контраст от черните и бели изображения).-бял). Ако сте използвали Изображение>Предпочитания>Криви, за да увеличите контраста на черно-бяло изображение и след това използвате същата техника, за да намалите контраста, оригиналното изображение ще бъде сериозно влошено. По-конкретно, това ще увеличи всеки цифров шум в изображението и ако работите с JPEG.webp, JPEG.webp допълнително ще подобри всички артефакти. Ако използвате опцията Layer>New Adjustment Layer>Curves (Curves), тя просто ще отвори отново диалоговия прозорец Curves Adjustment Layer и ще промени първоначалните настройки в този прозорец, без да променя оригиналното изображение.

Ползите от използването на коригиращи слоеве са обсъдени по-подробно в тази статия.

Категория: