В този урок ще научим как да изостряме изображение във Photoshop с помощта на филтъра High Pass.

Въпреки последните подобрения и иновации в остротата на интелигентния филтър ”(Smart Sharpen), както и усъвършенстването на „Острота на контура“ (Unsharp Mask), методът, описан в урока, е много конкурентен и дава много по-добре в много.

Ето изображението, което ще използвам в този урок:

И ето го крайният резултат. За да сравните с оригиналната снимка, задръжте курсора на мишката върху изображението:

Да започваме. Отворете изображението във Photoshop и незабавно дублирайте фоновия слой.В бъдеще ще работим с копие, Photoshop автоматично наименува новия слой за копиране „Слой 1“ (Слой 1).

Променете режима на смесване на копието на Overlay. Картината ни стана твърде контрастна:

"

Не се притеснявай, това е временно )))

Сега ще приложим филтъра "Контраст на цвета" към слоя за копиране. Отидете в раздела на главното меню Filter ->Other ->Color Contrast (Filter ->Other ->High Pass). Ще се отвори диалоговият прозорец за филтър:

Високочестотният филтър във Photoshop е много лесен за използване. Има само една настройка, която задава интензитета на филтъра, това е "Радиус" (Radius). Можете да промените тази стойност, като плъзнете плъзгача или като въведете цифри от клавиатурата.

И което е важно за нас в конкретния случай, филтърът има визуализация на действието в самия документ.

За да увеличите остротата на снимката, плъзнете плъзгача наляво, за да я намалите - надясно. Най-добре е да започнете със стойност на радиус от около 2 пиксела или дори по-малко, в зависимост от размера на изображението. В този урок използвам изображение с ширина 1000px, така че 2 е твърде високо. Ако стойността е твърде висока, ръбовете на обектите в картината ще имат ореоли, както имам сега, така че ще плъзна плъзгача наляво до стойност 1,2, което дава оптималния резултат:

"

Ако работите с по-голямо изображение, трябва да използвате по-голяма стойност на радиуса, но увеличете радиуса внимателно, т.к. колкото по-малък е радиусът, толкова по-висока е яснотата, така че е важно да не прекалявате. След това ще разгледаме някои техники за фина настройка на яснотата на изображенията.

Променете режимите на смесване, за да подобрите остротата на снимките

След като предварително сме изострили снимката, един от начините да я ощипнем е да променим режима на смесване на дублирания фонов слой. В момента използваме режима на смесване Overlay, който отменя извадете остротата на усилване по цялата площ на снимката. Можете да увеличите остротата в краищата, като промените режима на смесване на „Твърда светлина“ (Hard Light).

Ако искате да намалите остротата на картината, изберете режима на смесване "Мека светлина" (Мека светлина).

За сравнение съм дал фрагменти от три версии на изображения с повишена острота с различни режими на наслагване. Левият използва режим на мека светлина, средният използва режим на наслагване, а десният използва режим на твърда светлина:

"

Защото самите изображения са малки, разликата между тях е имплицитна, но ако работите с голямо изображение, разликите ще бъдат очевидни.

Изглаждане на остротата чрез намаляване на непрозрачността на слоя

Друг начин за фина настройка на остротата е да промените непрозрачността на горния слой. За да получа желания резултат, ще намаля непрозрачността на слоя до 80%.

Освен това, за да увеличите яснотата не на цялата снимка, а в отделните й области, можете да добавите слой маска към най-горния слой и да рисувате ненужните области на снимката с черно.

Категория: