Слоевете без съмнение са най-важният аспект във Photoshop. Във Photoshop нищо не си струва да се прави и не може да се направи без използването на слоеве. Те са толкова важни, че имат собствен панел, както и собствен раздел в главното меню в горната част на екрана. Можете да добавяте слоеве, да изтривате, наименувате, преименувате, премествате, коригирате, добавяте маски на слоеве към тях, показвате и скривате слоеве, свързвате, обединявате, заключвате и отключвате слоеве, добавяте стилове, групирате и разгрупирате слоеве и дори променяте непрозрачността на слоя.Слоевете са сърцето и душата на Photoshop.

Какъв би бил животът без слоеве?

Преди да разгледаме какво представляват слоевете и как да ги използваме, нека първо си представим какво би направил Photoshop, ако нямаше слоеве.

Нека започнем, като създадем нов документ във Photoshop, за да направите това, отидете в раздела на главното меню в горната част на екрана Файл ->Създаване (Файл ->Нов) или просто натиснете Ctrl + N. Ще се отвори диалоговият прозорец Нов документ. Задайте ширината (Width) на новия документ на 800 пиксела и височината (Height) на 600 пиксела. Оставете разделителната способност по подразбиране, зададена на 72 пиксела/инч (или 28,346 пиксела/см). Накрая се уверете, че опцията „Съдържание на фона“ е зададена на „Бяло“:

След натискане на бутона OK в работния прозорец на програмата ще се появи нов документ с размери 800 на 600 пиксела и запълнен с бяло.

Имаме документ, сега нека го нарисуваме. В този пример нашата цел е да покрием концепцията за слоевете, а не да създадем произведение на изкуството, така че ще се ограничим до създаването на прости геометрични форми. В лентата с инструменти, тази отляво, изберете инструмента Rectangular Marquee Tool и създайте селекция като тази:

Сега нека го запълним с цвят. Отидете в раздела на главното меню Редактиране ->Попълване (Редактиране ->Попълване) в прозореца, който се отваря, изберете опцията "Цвят" (Цвят). След като го изберете, Photoshop автоматично ще отвори Избор на цвят, за да изберете желания цвят за запълване. Можете да изберете всеки цвят, който харесвате. Ще избера червено:

След като изберете цвят, щракнете върху OK, за да затворите прозореца за избор на цвят, след което щракнете върху OK, за да затворите диалоговия прозорец Fills, което ще накара Photoshop да запълни селекцията с избрания цвят, червен в моя случай:

Вече нямаме нужда от очертанията на селекцията, натиснете Ctrl+D, за да ги изтриете.

По същия начин, както създадохме червения правоъгълник, създайте зелен правоъгълник отдолу и вдясно от първия:

И така, сега имаме два правоъгълника с различни цветове в документа.

Но какво ще стане, ако изведнъж поискам да променя този мой малък артистичен шедьовър? Сега зеленият правоъгълник припокрива червения, но изведнъж по някаква причина трябваше спешно да променя чертежа, така че червеният правоъгълник да припокрива зеления? Да, това е проблем. Всичко, което трябва да направите, е да вземете червения правоъгълник и да го поставите върху зеления. Но как? Отговорът е лесен – няма как. Сега това е невъзможно. Това всъщност е илюзия, правоъгълниците не се припокриват, а са един обект, състоящ се от зелени и червени пиксели.Тези пиксели, които първоначално са били червени, сега са просто зелени и информацията, че някога са били червени, се губи.

Сега нека да разгледаме панела със слоеве. Ако по някаква причина не е отворен за вас, можете да го отворите, като натиснете клавиша F7. Имайте предвид, че и двата правоъгълника и белият фон под тях са на един и същи слой. Това означава, че всички тези елементи са част от едно и също плоско изображение:

Когато вършим цялата работа в същия слой слой, ако искаме да променим нещо, трябва да отменим цяла поредица от стъпки, за да стигнем до точката, в която можем да направим необходимите промени, или просто трябва да работа първо. Ясно е, че нито една от тези опции не е привлекателна за нас.

Трябва да има по-добър начин да свършим работата, който ни дава свободата да правим промени, без да отменяме или започваме от нулата.

И, за щастие, той е. Този начин е използването на слоеве. Нека се опитаме да нарисуваме същите квадрати, но този път със слоеве.

Първо, нека премахнем двата правоъгълника, които току-що добавихме, като запълним документа с бяло. Отново отидете на Edit ->Fill, но този път вместо опцията "Color" изберете "White" и натиснете OK, след което документът ще стане напълно бял.

Панел със слоеве

Защото След това ще използваме слоеве, нека хвърлим бърз поглед към панела със слоеве, където се извършва цялото им управление. Този панел се използва за създаване на нови, премахване на слоеве, преместване на слоеве един над или под друг, включването и изключването им в документ, добавяне на маски на слоеве и стилове на слоеве. Списъкът продължава и продължава и всичко се прави вътре в този панел. А във Photoshop CS6, наред с други неща, е добавено филтриране и търсене на слоеве.

В момента панелът ни показва, че има само един слой в нашия документ, който се нарича "Фон" (Background).Фоновият слой е специален вид слой във Photoshop, дори името му е изписано в курсив, но няма да го засягаме тук, а ще го разгледаме подробно в отделна статия, посветена специално на него. Вляво от името на слоя има миниатюра за визуализация, която ни показва, че съдържанието на нашия слой в момента е запълнено с бяло:

Когато за първи път добавихме два правоъгълника към документа, и двата бяха създадени във фоновия слой, така че нямаше начин да преместим тези правоъгълници поотделно. Правоъгълниците и белият фон бяха едно върху плоско изображение. Този начин на работа във Photoshop, където всичко се добавя на един слой, е грешен. Нека видим какво ще се случи, ако създадем същия чертеж като преди, но този път поставим всеки правоъгълник на отделен слой.

Нашият бял фон вече е на фоновия слой, така че нека добавим нов слой над фона, за да поставим първия си правоъгълник. За да добавите нов, щракнете върху бутона „Добавяне на нов слой“ (Нов слой), намиращ се във визуалния панел:

След това нов слой ще се появи непосредствено над фоновия. Photoshop автоматично го наименува "Слой 1" (Слой 1). Ако погледнем миниатюрата вляво от името на новия слой, можем да видим, че той е запълнен с карирани бели и сиви клетки, което във Photoshop означава, че слоят е празен (прозрачен):

Имайте предвид, че "Слой 1" е маркиран в лилаво в панела (в по-ранните версии беше син). Това означава, че в момента е активен. Всичко, което добавим към документа в този момент, ще бъде добавено към "Слой 1" , а не към фоновия слой под него.Нека добавим нашия първи правоъгълник, точно както направихме преди. Изберете инструмента Rectangular Marquee Tool от лентата с инструменти, ако в момента не е избран, и създайте правоъгълна селекция, след което я запълнете с червено, точно както първия път:

Сега да погледнем панела. В миниизображението за визуализация можем да видим, че фоновият слой все още е запълнен с бяло и червеният правоъгълник е добавен този път към „Слой 1“, така че да е напълно отделен от белия фон:

Сега нека добавим втори правоъгълник и да го поставим също на неговия собствен слой, за това трябва да създадем още един нов слой, също като щракнете върху иконата "Добавяне на нов слой" (Нов слой). Този път се появи втори нов слой над „Слой 1“. Photoshop по подразбиране създава нов слой директнонад активния слой.

Забележка. Ако задържите клавиша Ctrl и щракнете върху иконата за добавяне на нов слой, Photoshop ще създаде нов слойпод активния .

Photoshop автоматично наименува новия слой отново, този път "Слой 2" :

Моля, обърнете внимание, сега е маркирано в синьо, т.е. активен, нов "Слой 2" .

Сега създайте зелен правоъгълник, точно както миналия път, с селекция на правоъгълник и запълване. Моля, обърнете внимание, че визуално документът не се различава от първия:

И ако сега погледнем в панела със слоеве, ще видим, че първият правоъгълник остава на "Слой 1" , докато вторият правоъгълник се появява на "Слой 2" , а белият фон е на фоновия слой. Всичко това означава, че и трите елемента, съставляващи нашия документ (бял фон, червен правоъгълник и зелен правоъгълник), вече са на отделни слоеве и са напълно независими един от друг:

Преди, когато всички детайли бяха поставени на един и същи слой, нямаше начин да промените изображението, за да поставите зеления правоъгълник под червения, защото всъщност зеленият и червеният правоъгълник бяха един и същи елемент.Но този път всеки правоъгълник е поставен на свой собствен слой и имаме два отделни елемента, независими един от друг.

В този момент зеленият правоъгълник се изобразява в документа над червения, защото зеленият слой е поставен над червения в панела със слоеве. Всеки слой, поставен над друг слой в палитрата, също се появява над него в документа. Ако съдържанието на два слоя се припокрива в документа, както правят нашите правоъгълници, тогава горният се припокрива с долния. Ако разбирате тази точка, значи разбирате принципа на слоевете във Photoshop.

Следва, че ако искаме да променим изображението, така че червеното да припокрива зеленото, трябва да променим подредбата на слоевете в панела. За да направите това, просто щракнете върху „Слой 1 ", за да го изберете и да направите активен слой, след което, като държите левия бутон на мишката, го преместете нагоре до хоризонталната линия (маркирана в жълто на фигурата), когато линията е маркирана, отпуснете бутона на мишката:

Сега червеният правоъгълник е над зеления в палитрата:

И в работния документ червеното припокрива зеленото, а не обратното, както беше преди:

Без използването на слоеве такава проста промяна в местоположението на правоъгълниците би била невъзможна, но с използването, както току-що видяхте, това се прави бързо и лесно.

Слоевете съхраняват елементите на изображението отделно, така че можем да работим с всеки елемент от нашето изображение поотделно, без да засягаме останалите. Можем да препозиционираме обектите един върху друг, както направихме току-що. Можем да преместим всеки отделен елемент от изображението, без да засягаме другите. Можем да променим цвета на отделен обект, без да променяме други цветове в изображението.Можем да променим цвета на очите, да избелим зъбите, да замъглим фона, като запазим остротата на обектите на преден план. Почти невъзможно е да се опишат всички творчески възможности, които предоставят слоевете на Photoshop.

Както споменах по-рано, основно всички операции със слоеве във Photoshop се извършват в панела със слоеве, така че ще анализираме как да работим в него в следващата статия.

Категория: