- Пропускателни точки
- Филтри от дясната страна на интерфейса
- Филтри от лявата страна на интерфейса
- Вижте и сравнете състоянията преди и след
Analog Efex Pro е безплатна добавка, която преобразува модерна цифрова снимка в снимка, направена с класическа филмова камера. Плъгинът има готови набори от настройки, които симулират различни филми и различни техники за проявяване на фотохартия, както и огромен брой инструменти.
Добавените филтри могат да се прилагат както към цялото изображение, така и към отделните му области, като се използват точки на прекъсване. Освен това изображението от плъгина може да се прехвърли във Photoshop като слой и да се използва маска на слоя, за да затворите желаните области, за да премахнете ефекта на филтъра.
Честно казано, когато започнах да изучавам Analog Efex Pro, бях поразен от големия брой инструменти, настройки, шаблони на камерата, рамки, боке филтри, добавяне на мръсотия и драскотини, фотоплочи, филтър с двойна експозиция и дори камера с няколко обектива!
Нека разгледаме по-отблизо плъгина. Ето снимката, която ще използвам като основа:

Оригинално изображение
И това е моята версия на изображението, обработено от Analog Efex Pro:

Това е една от безкрайните възможности, които Analog Efex Pro може да създаде от обикновена цифрова снимка.
След като инсталирате пакета с плъгини, Analog Efex Pro се отваря през раздела на главното меню Филтър (Филтър) ->Nik Collection, повече за инсталирането и стартирането на плъгини тук.
Ето как изглежда прозорецът на приставката при първото стартиране:

Интерфейс на приставката Analog Efex Pro по подразбиране.
Отляво има колона с пет раздела, това е
- Камери - много важен раздел с много инструменти и настройки, ще го разгледаме подробно по-късно.
- Custom - запазените потребителски настройки и комбинации от филтри, ако има такива, се съхраняват тук.
- Imported - името е ясно, импортирани предварителни настройки
- История - разделът показва историята на всички промени, направени по време на текущата сесия. Можете да се върнете към всяка стъпка за редактиране.
- Бърза помощ всъщност не е раздел, това е помощен панел. Задръжте курсора на мишката над произволен инструмент или бутон и на панела ще се покаже кратко описание.
Има четири раздела вдясно:
- Филтър за основни корекции
- Филтър за мръсотия и драскотини
- Винетен филтър за обектив
- Филтър тип филм
Пропускателни точки
Почти всеки филтър за добавки има така наречената точка на прекъсване. Контролната точка ви позволява да ограничите или напълно да премахнете ефекта на филтъра от дадена област на изображението. Само онези филтри, за които действието на зоната не е логично, например „Винетиране на обектива“, „Рамки“, „Камера с множество обективи“ нямат точки на прекъсване. Когато е избран филтър, неговият диалогов прозорец се показва вдясно, а в долната част е контролният панел на контролната точка. Например, приложих филтъра за акценти:

Контролна точка на филтъра за подсветка. Самата снимка показва плъзгачи за регулиране на обхвата и интензитета на филтъра.
Контролите на контролните точки са долу вдясно.
- Първият ред е бутонът за добавяне на контролна точка.
- Втори ред, отляво надясно: активиране/деактивиране на действие на бутонавсичкиточки на прекъсване, бутон за показване на обхвативсички точки на прекъсване.
- Трети ред (един или повече редове, броят на редовете зависи от броя на добавените точки): квадратче за активиране/деактивиране на действиетоваконтролна точка, показване на бутона за обхваттази контролна точка.
- Четвърти ред: бутон за групиране на точки (настройките, интензитета и обхвата са синхронизирани), бутон за разгрупиране на точки, бутон за клониране на активна точка, бутон за изтриване на активна точка.
Филтри от дясната страна на интерфейса
Нека започнем с по-простите филтри вдясно. Основният тук е филтърът за основни настройки. Най-важният му параметър е Detail Enhancer. Коригира контраста на фините детайли в изображението, увеличаването на контраста на фините детайли води до подчертаване до преувеличаване и интензифициране на текстурата. Другите три параметъра - Яркост, Контраст и Наситеност - работят точно както във всеки друг редактор на изображения.включително Photoshop.
Мръсотия и драскотини
Целта на филтъра за мръсотия и драскотини е ясна от името. Той добавя различни ефекти към снимката, придавайки й "преживяно" излъчване. Самият филтър има четири вида текстури: прах, драскотини, органични и размазани петна. Има и плъзгач за регулиране на интензитета на филтъра, от -100 до +100. -100 - напълно непрозрачни тъмни драскотини, +100 - напълно непрозрачни бели драскотини, непрозрачността намалява, когато се доближи до нула.

Прилагане на филтъра за мръсотия и драскотини с интензитет -100.
Винетиране на обектива
Филтърът има три параметъра:
- Стойност - от -100 до +100, при -100 винетката има непрозрачен чисто черен цвят, при +100 - непрозрачен чисто бял, при средни стойности винетката става прозрачна.
- Кръгъл - Правоъгълник - променя формата на винетката от правилен кръг на заоблен правоъгълник
- Размер - преоразмерява рамката спрямо снимката

Прилагане на филтъра за винетиране
Тип филм
Този филтър ви позволява да имитирате ефектите на филма на филмови камери (зърнистост, възпроизвеждане на цветовете и т.н.), както и да конвертирате снимки в черно-бели с различни нюанси. Филтърът има пет настройки:
- Филмови тонове - тук можем да изберем един от няколко тона, включително черно-бял филм с различни нюанси (топли тонове, студени, светли, ч/б неутрални, б/ w тониран). След като изберете оттенък, изберете една от опциите за миниатюри за този оттенък.
- Neutral - Faded - коригиране на ефекта на оттенъка върху оригиналната снимка
- Интензивност - интензивност на действието на филтъра
- Pixel Grain - симулира зърнистостта на филма
- Soft - Hard - омекотява ефекта на филтъра

Прилагане на филтъра тип филм
Увеличително стъкло и хистограма
Лупата и хистограмата не са филтри, а инструменти.
Лупата ви позволява да видите фрагмент от изображението в областта на курсора в мащаб от 100%. За да отключите
позицията на лупата, щракнете върху иконата на щифта или щракнете с десния бутон върху изображението. Хистограмата показва разпределението на нивата на яркост върху изображението, прочетете повече за хистограмата тук.
Филтри от лявата страна на интерфейса
Всъщност има само един филтър "Камера" и четири опции вляво
- По избор - всички предварително зададени настройки, които сте създали, се съхраняват тук
- Импортирани - тази библиотека съхранява всички предварително зададени настройки, които са били споделени с вас от външни източници и които сте импортирали в програмата.
- История - панел, който показва списък на всички промени, направени в текущата сесия, можете да се върнете към всяка стъпка за редактиране.
- Бърза помощ - панел за контекстна помощ.
А сега за филтъра "Камера" .
Панелът съдържа няколко готови настройки, със зададените параметри на филм, винетиране, драскотини и др.
И най-отгоре вдясно от филтърния панел има малка стрелка, щракването върху която дава достъп до допълнителни инструменти и комбинации от инструменти:

Допълнителни инструменти и комбинации от плъгин инструменти, достъпни чрез щракване върху стрелката в филтърния панел "Камери" .
Секция "Комбинации от инструменти"
Разделът съдържа десет готови набора от настройки на филтъра. Като щракнете върху която и да е комбинация, опциите за тази комбинация се отварят на панела вляво. На фигурата по-долу съм показал опции за следните комбинации, отляво надясно: „Класическа камера“ (отворена по подразбиране), „Мокра чиния“, „Цветов баланс“ и „Черно и бяло“
Раздел с инструменти
Този раздел предоставя най-много възможности за творчество. За да започнете, щракнете върху името на някой от филтрите, тук например аз щракнах върху филтъра „Фотоплоча“:

Филтърът Photoplate се избира от списъка с инструменти. След това мишката се задържа върху филтъра "Основни настройки" , имайте предвид, че знакът плюс се е появил вдясно от името.
Както можете да видите от снимката по-горе, имената на всички филтри са преместени в левия панел, а настройките на текущия активен филтър, върху който щракнахме, се показват в панела вдясно.
Ако искате да добавите друг към активния филтър, задръжте курсора на мишката над името му, вдясно ще се появи знак плюс. За да добавите този филтър, щракнете върху знака плюс.
Внимание! Ако щракнете не върху знака плюс, а върху името. тогава предишният филтър ще бъде деактивиран. Ако няколко филтъра са активни, нищо няма да се случи, когато щракнете върху заглавието.
По този начин можем да използваме всякакви филтри за плъгини и да задаваме всякакви настройки за тях. За да промените настройките на филтъра, в десния панел щракнете върху малкия триъгълник вляво от името му.
Вижте и сравнете състоянията преди и след
Добавките от Nik Collection имат много компетентни и добре обмислени инструменти за сравняване на състояния „Преди“ и „След“. Бутоните за управление се намират в горната част на прозореца на приставката:

Бутони за управление на изгледа на състоянията "Преди" и "След"
Повече подробности за работата със състоянията преди и след са показани в това видео.