Този материал е продължение на статията "Основи на работа в панела със слоеве" .
Добавяне на слой маска
Маските на слоевете са от съществено значение за начина, по който работи Photoshop. Тук няма да навлизаме в подробностите на тяхното описание, а само ще разберем как да добавим маска към слой. За да направите това, изберете желания слой, след което щракнете върху иконата Add Layer Mask в долната част на панела, веднага след щракване се появява миниатюра на маска вдясно от миниатюрата на слоя, която ни информира, че маската е добавена:
С помощта на маска мога частично да премахна и променя прозрачността на отделни части от слоя, към който е добавена.
За повече информация относно този тип маска, вижте Какво е слой маска във Photoshop. Тук ще направя част от размазания слой с пеперудата прозрачна, съответно в документа виждаме пеперудата вече на фона, т.е. неразмазан слой:
Добавете запълване или коригиращи слоеве
В долната част на панела, вдясно от иконата Add Mask, е иконата New Fill или Adjustment Layer.
Тази икона изглежда като черен и бял кръг, разделен по диагонал. Щракването върху него отваря списък, от който можем да изберем запълване и коригиращ слой. Сега, например, избирам коригиращия слой „Hue / Saturation“ (Hue / Saturation):
„Hue/Saturation“ ни позволява лесно да променяме цветовете в изображение. Във Photoshop CS4 - CS6 контролата за коригиращ слой се появява от лявата страна на лентата с опции. Във версии CS3 и по-ранни те се отварят в отделен прозорец.
Например, бързо ще променя цветовете на снимката. , равно на 195, наситеност - 60 .Отново, правя това само като пример, стойностите на данните не са важни:
Ето как изглежда изображението след прилагане на тези настройки:
Коригиращите слоеве са друга тема, която е извън обхвата на тази статия и е разгледана в отделна статия.
Тук просто искам да покажа, че всякакви коригиращи слоеве могат да бъдат добавени към документа чрез панела със слоеве като нормалните слоеве. Ето как изглежда моята Hue/Saturation над слоя Blur:
Промяна на режима на смесване
В панела със слоеве можем също да променим режима на смесване на слоя, този режим променя взаимодействието на слоя със слоя по-долу в документа. Опцията за режим на смесване е в горния ляв ъгъл на панела със слоеве, точно под името на раздела на панела. По подразбиране този режим е настроен на нормален. За да изберете различен режим на смесване, щракнете върху думата „Нормално“ (Normal), след което изберете различен режим на смесване от падащия списък. В този пример избрах режима на смесване „Цвят“ (Цвят):
Като промених режима на смесване на слоя Hue/Saturation от Normal на Chroma, направих изображението ми да изглежда малко по-ярко, отколкото беше преди минута:
Опции за непрозрачност и запълване
От панела Layers можем да контролираме нивото на прозрачност на слоя, като използваме опцията Opacity (Непрозрачност), разположена точно срещу опцията за режим на смесване. Стойност на непрозрачност от 100% (по подразбиране) означава, че не можем да видим нищо през този слой, но колкото повече намаляваме стойността на непрозрачност, толкова повече слоевете, разположени в документа, ще бъдат видими.Ще намаля непрозрачността на моя коригиращ слой Hue/Saturation до 70%:
Въпреки факта, че леко намалих непрозрачността, оригиналните цветове на изображението започнаха да се появяват чрез "Hue/Saturation" :
Директно под Opacity е опцията Fill, която също контролира прозрачността на слоя. В повечето случаи тези две опции работят по един и същи начин, но когато се прилагат стилове на слоя, Opacity и Fill имат една важна разлика. Няма да навлизаме в тези нюанси тук, а ще ги разгледаме подробно в статията Разлика между непрозрачност и запълване.
Групови слоеве
По-рано научихме, че един от начините, по които можем да рационализираме и подобрим организацията на слоевете в палитрата, е също като ги преименуваме на смислени, смислени имена. Групирането е друг начин за организиране на слоеве. Можем да създадем нова група слоеве, като щракнете върху иконата Създаване на нова група, разположена в долната част на панела със слоеве. Тази икона изглежда като папка (която по същество е група слоеве). Все още обаче няма да щракна върху него, защото има по-добър начин за създаване на група.
Щракването върху иконата на групата създава нова, но празна група, което изисква от нас ръчно да плъзгаме слоеве в нея. Можете, разбира се, да го направите по този начин, но има по-добър начин. Да кажем, че искам да поставя моя слой "Blur" и коригиращ слой в нова група, така че първото нещо, което ще направя, е да избера двата слоя едновременно. В момента вече имам избран (избран) коригиращ слой, така че за да избера "Blur" , трябва да задържа клавиша Ctrl и да щракна върху "Blur" , това ще избере и двата слоя:
Сега ще щракна върху иконата на менюто в горния десен ъгъл на панела (в по-старите версии на Photoshop тази икона на менюто изглежда като малка триъгълна стрелка). Това действие отваря менюто на панела със слоеве. Изберете „Нова група от слоеве“ от това меню:
Преди да създадете нова група, Photoshop ще отвори диалогов прозорец, където ще бъдете подканени да наименувате групата и да зададете някои други настройки. Повече за тези и други настройки са разгледани в статията Групи слоеве, но засега просто ще щракна върху OK, за да приема името и настройките по подразбиране:
Photoshop създаде нова група, давайки й името по подразбиране „Група 1“ (Група 1) и добавя двата избрани слоя към групата. Групите слоеве са много подобни на папките в килера. Можем да отворим папката, за да видим какво има вътре, и можем да затворим папката, за да запазим всичко компактно и подредено. По подразбиране групите слоеве се показват в затворено състояние. За да ги отворите и прегледате съдържанието, щракнете върху малкия триъгълник вляво от иконата на папката:
Това отваря групата, така че сега можем да видим и да имаме достъп до слоевете, които съдържа. За да затворите отново групата, щракнете отново върху иконата на триъгълник:
Можем да правим много интересни и полезни неща с групите слоеве във Photoshop, но тази статия е само кратък преглед на панела със слоеве, ние ще разгледаме групите от слоеве по-подробно в специален материал, посветен конкретно на групите.
Стилове на слоеве
В долната част на панела със слоеве има икона на стилове на слоеве (Стилове на слоеве):
Стиловете на слоевете са лесни начини за добавяне на много различни ефекти към слоевете, включително падаща сянка, рамка, блясък, фон и др. Като щракнете върху иконата на стилове, се отваря списък със стилове за избор (отляво съм дал списък със стилове от рускоезичния Photoshop CS6, отдясно - от английски:
Забележка. Вижте пълния превод на имената на стиловете на слоевете и режимите на смесване във Photoshop CS6 тук.
Заключване на слоеве
Накрая, панелът със слоеве също ни дава няколко различни начина, по които можем да заключим някои опции на слоя. Например, ако част от слоя е прозрачна, можем да блокираме прозрачните пиксели, така че да можем да повлияем само на непрозрачните пиксели. Или можете да замразите пикселите на изображение. Можем да коригираме позицията на слоя, така че да не го преместим случайно вътре в документа. В панела има четири опции за заключване, всяка представена от малка икона, разположена точно под опцията за режим на смесване.
Изброяване на опциите за заключване отляво надясно: заключване на прозрачен пиксел, заключване на цвета на пиксела на изображението, заключване на позицията на слоя и пълно заключване:
Ако една или всички от тези опции са активни, ще видите малка икона за заключване в десния край на заключения слой, подобна на иконата за заключване на фоновия слой, която е заключена по подразбиране:
Преоразмеряване на миниизображенията
Друга опция на панела със слоеве е възможността за промяна на размера на миниатюрите за предварителен преглед на изображения (миниатюри на слоеве). По-големите миниатюри ще улеснят виждането на съдържанието на всеки слой, но също така заемат повече място, намалявайки броя на слоевете, които можем да видим наведнъж в панела без превъртане. За да видите повече слоеве, можем просто да намалим мащаба на миниатюрите.
За да направите това, щракнете върху иконата на менюто на панела в горния десен ъгъл и след това изберете елемента "Опции на панела" от менюто:
Това отваря диалоговия прозорец Опции. В горната част на диалоговия прозорец има разгръщане „Размер на миниатюри“ с три опции за размер и възможност за деактивиране на миниатюри (няма):
Ако изберем най-малкия размер, панелът със слоеве ще изглежда така:
Това е всичко за панела със слоеве за сега, прочетете следващата статия от ръководството за слоеве, която ще говори за фоновия слой.