Този материал работи най-добре с изображение, което съдържа някакъв интересен модел или модел, така че тук ще използвам снимката на дървото, която използвах в Добавяне на слънчева светлина през клоните на дървото:
Ето само един пример за резултата, който можем да получим от това изображение само с няколко прости стъпки. Естествено, резултатите ще бъдат различни за различните изходни снимки:
За работа, както обикновено, създайте нов слой, за да не промените или развалите оригиналното изображение.
Стъпка 1: Превключете към режим на показване на цял екран
Преди да започнем, нека настроим показването на изображението във Photoshop за по-удобна работа.
По подразбиране Photoshop показва изображението в плаващ прозорец на документ или в раздел. Но в този случай, тъй като трябва да увеличим изображението, ще бъде по-удобно да работим в пълен режим във Photoshop. След като отворите изображението, с което ще работите, отидете в раздела на главното меню Изглед ->Режими на екрана ->Режим на цял екран с лента с менюта (Изглед ->Режим на екрана ->Режим на цял екран с лента с менюта):
Можете също да промените режимите на екрана, като натиснете няколко пъти клавиша на клавиатурата F. За да се върнете към нормален режим, просто натиснете няколко пъти клавиша F.
Стъпка 2: Изрязване на нежелани области от снимката
Първо, нека премахнем областите от нашето изображение, които не са необходими за създаване на ефекта. В моя случай искам да запазя само самото дърво, така че ще подряза земята, върху която е. За тези действия ще избера инструмента „Рамка“ (Crop Tool) в лентата с инструменти. В моя пример избрах горната част на изображението за по-нататъшна работа:
Натиснете Enter, за да приложите действието на инструмента.
Това изображение е на нашия фонов слой в панела със слоеве. Дублирайте фоновия слой, като натиснете Ctrl+J. Сега в панела със слоеве имаме два слоя, фона и неговото копие, ще работим с копието по-нататък.
Сега нека променим ширината на платното. В горната част на работния прозорец на програмата в главното меню отидете на раздела Изображение ->Размер на платното (Image ->Canvas Size).
Това действие отваря диалогов прозорец, който можем да използваме, за да добавим допълнително пространство отдясно на нашата снимка, като зададем ширината на 200% (след като променим мерните единици от пиксели на проценти) и щракнем върху стрелката в „Позиция "опция (Котва):
Ако сте имали зададени цветове по подразбиране в цветовата палитра (черно - преден план, бяло - фон), тогава новото пространство на фоновия слой ще бъде запълнено с бял (т.е. фонов) цвят.
Използвайки инструмента за преместване, задръжте натиснат клавиша Shift и плъзнете горния слой надясно до ръба на платното:
Обърнете дясното изображение хоризонтално с помощта на опцията "обръщане хоризонтално" на инструмента за трансформиране:
Слейте нашите два слоя с помощта на клавишната комбинация Ctrl+E, сега отново имаме един слой в палитрата със слоеве:
Дублирайте отново слоя с Ctrl+J:
Сега удвоете височината на платното, така че новото пространство да е под изображението:
Нашето платно сега изглежда така:
И плъзнете горния слой надолу, докато държите натиснат клавиша Shift:
Сега обърнете този слой, но този път вертикално:
Слейте тези два слоя, за да образувате нов слой, като натиснете Ctrl+Shift+Alt+E:
В момента горният слой е активен, моят е "Слой 2" . Нека го завъртим на 90° по часовниковата стрелка. За да направите това, натиснете клавишната комбинация Ctrl + T, след това щракнете с десния бутон в полето с контури, което се появява, и изберете елемента Завъртане на 90 ° по часовниковата стрелка (Завъртане на 90 ° CW) в контекстното меню. Ето какво получаваме:
Натиснете Enter, за да приложите действието за трансформация.
Отрежете излишното. Задръжте натиснат клавиша Ctrl и преместете курсора върху миниатюрата на горния слой в панела със слоевете (около курсора ще се появи пунктирана рамка) и щракнете върху миниатюрата:
След това ще бъде създадена селекция около слоя, завъртян на 90°:
Сега отидете в раздела на главното меню Изображение ->Изрязване (Изображение ->Изрязване), след което слоят се изрязва:
Натиснете Ctrl+D, за да отмените избора.
Промяна на режима на смесване
В момента изображението в горния "Слой 2" напълно покрива видимостта на слоевете под него. Това донякъде не е това, което бих искал. За да смесите слоевете, променете режима на смесване на "Layer 2" от нормален на "Multiply" (Умножение):
" Умножаване" дава хубав наслагващ ефект за нашия дизайн, но също така малко потъмнява цялостната картина:
Така че ще опитам друг режим, Darken:
Както виждаме, в случая този режим е най-оптималният:
Нека обединим всички наши съществуващи слоеве в един нов слой, за това, както миналия път, натиснете комбинацията Ctrl+Alt+Shifty+E. Новият слой ще бъде поставен над старите слоеве:
Нека завъртим този нов слой на 45°. Отидете в раздела на главното меню Редактиране ->Трансформиране ->Завъртане (Редактиране ->Трансформиране ->Завъртане), след което в панела с опции задайте стойността на ъгъла на 45 °:
След това натиснете Enter, за да приложите действието на инструмента.
Сега остава само да промените режима на смесване на „Lighten“ (Lighten):
Това е, вижте крайния резултат: