Една от любимите ми функции на Camera Raw е способността да правя неразрушителни редакции на определени области от снимка (Adobe нарича това „локализирани корекции“) и докато начинът, по който Camera Raw локализира областите, се различава от традиционния Photoshop , обзалагам се, че ще ви хареса.

Ще започнем с изсветляване и потъмняване и ще разгледаме други видове редакции, докато вървим.

Ето снимката, с която ще работим, за да видите готовия резултат, задръжте курсора на мишката върху снимката:

Изходна снимка за обработка на определени области в Camera Raw

И така, отворете файла в Camera Raw.

Стъпка 1
Това изображение има две области, които трябва да бъдат коригирани съвсем различно: небето трябва да е по-тъмно с по-ярки цветове (да го наречем "област 1“), а равнините трябва да са по-ярки и по-анимирани („област 2“). Така че в лентата с инструменти активирайте инструмента „Четка за регулиране“ (Четка за регулиране), на фигурата по-долу той е кръгъл в червено или просто натиснете клавиша „буква K“ на клавиатурата.

Препоръчвам ви обаче първо, преди да активирате четката, да направите цялото обичайно редактиране на изображението в основния панел (Основно) - експозиция, контраст и т.н.

Стъпка 2Веднага след като щракнете върху иконата на четката, панелът с четка за коригиране ще се появи от дясната страна на прозореца, повечето от плъзгачите в него са същите като в основния панел, с изключение на параметъра Vibrance и някои други, като Sharpness, Noise Reduction и Moiré Reduction (Намаляване на Moire).

Нека започнем с потъмняване на небето. Работата с инструмента Четка за коригиране обикновено се състои от три стъпки: първо избирате корекцията, която искате да направите, след това започвате да рисувате върху желаната област и накрая, ако е необходимо, променяте степента на корекция след рисуване.

И така, нека започнем с щракване върху клавиша минус, разположен вляво от плъзгача за експозиция, това действие настройва всички плъзгачи на нула и намалява стойността на експозицията, която контролира средните тонове, до -0,50, създавайки желаните начални условия :

Избиране на инструмента Четка за коригиране, намаляване на стойността на експозицията.

Стъпка 3
В долната част на панела Adjustment Brush има един наистина невероятен елемент от този инструмент - полето за отметка Auto Mask, което помага да се избегне случайно боядисване, което не искате да рисувате (рисуваното излиза извън границите на обектите).Но когато рисувате обект като небето с голяма площ, това всъщност забавя рисуването, защото програмата се опитва да намери ръбове. Така че за рисуване на разширени обекти като моя, премахвам отметката от квадратчето Auto Mask и просто избягвам да рисувам близо до краищата на равнините (поне засега). Продължете и рисувайте върху небето (всичко това с немаркирана Automask), като избягвате да местите четката твърде близо до равнините - просто разкрийте небето, както е показано на изображението по-долу. Имайте предвид, че небето трябва да стане по-тъмно, докато рисувате върху него:

Небето се рисува приблизително от горния ляв ъгъл Опцията "Automask" не е отметната. За да спестя място на страницата на сайта, намалих прозореца Camera Raw, така че панелът Adjustment Brush трябваше да се превърти надолу, докато се появи квадратчето за отметка Auto Mask

Стъпка 4
Като нарисувате по-голямата част от небето (но избягвате краищата на равнините), можете да промените степента на потъмняване на небето.Намалете (чрез преместване на плъзгача - важно!!!) стойността на "Exposure" до -1.00 и областта, върху която сте рисували, ще стане малко по-тъмна. Също така, виждате ли червената карфица (карфичката беше зелена в по-ранните версии) в горната част на частта от изображението, където сте започнали да рисувате? Имам го в горния ляв ъгъл. Представлява тази корекция. Може да има няколко такива пина и следователно е необходим начин да ги следите. Повече за това по-късно.

Горната част на небето е боядисана, експозицията е намалена, лентата над равнините остава небоядисана.

Внимание! Ако щифтът стане бял, значи областта не е активна за корекции!

СЪВЕТ: Премахване на корекциите. Ако искате да изтриете някоя от корекциите, които сте направили, щракнете върху щифта за корекция, за да изберете тази корекция и след това натиснете клавиша Backspace или Delete на клавиатурата.

Стъпка 5
Страхотно, но сега тези "светлини" над самолетите и опашките им, които все още не са боядисани, започват да ми лазят по нервите , така че нека поправим този проблем, преди да продължим да променяме настройките.Преди да започнете да рисувате върху небето над върховете и опашките на самолета, поставете отметка в квадратчето Автоматична маска. Благодарение на това можете безопасно да рисувате точно върху небоядисаните зони, като ги запълвате всички и не се страхувате случайно да боядисате върху самолетите. Ключът към използването на режима Auto Mask е прост - не позволявайте на малкия мерник със знак плюс във вътрешния кръг на четката случайно да попадне върху равнините, защото позицията на мерника е тази, която определя зоната за боядисване (ако мерникът минава над опашката, опашката е боядисана). Напълно приемливо е външният кръг - но не и мерникът - да минава директно над равнините. При мен например четката минава през опашката, но не става по-тъмна. Ето как работи режимът Auto Mask.

Почистване на коригиращ пълнеж с AutoMask

Стъпка 6
И как да разберете дали наистина сте боядисали върху цялата област, която искате да коригирате? Как да разберете дали сте пропуснали небоядисано място? Така че, ако поставите отметка в квадратчето Маска в долната част на панела, това ще даде цветен нюанс на зоната, върху която сте боядисали.На изображението по-долу активирах тази опция и промених цвета на оттенъка на червен, като щракнах върху цветната мостра вдясно от квадратчето за отметка Маска. Такава маска-засенчване ви позволява да видите дали сте пропуснали някой раздел. Ако не искате да маскирате чертежа през цялото време, просто натиснете буквата Y на клавиатурата, за да активирате/деактивирате бързо маската. Можете също да задържите курсора на мишката върху всеки неактивен щифт, това временно ще маскира областта за този щифт. Сега, след като сте сигурни какво е нарисувано и какво не, можете да се върнете и да нарисувате областите, които сте пропуснали.

Избрах червено като цвят на запълване, защото в самата снимка няма червено. Освен това е възможно да промените непрозрачността на запълването, което понякога е много важно.

Стъпка 7
Сега нека разширим малко обхвата на четката за регулиране, като контролираме другите плъзгачи. Точно така: след като получите боядисана (маскирана) област, можете да коригирате който и да е от останалите плъзгачи и те ще засегнат само областта, която току-що сте рисували (за мен те ще засегнат само небето).Започнете отгоре и плъзнете плъзгача Tint надясно, към лилавия край, за да направите небето по-интересно (зададох стойността Tint на +30), след това направете небето още по-тъмно, като намалите стойността Exposure до -1,15. Сега отидете надолу до „Наситеност“ и плъзнете плъзгача малко надясно (аз избрах +60) и това безизразно небе на зазоряване е много по-ярко, както е показано на изображението. Възможността да рисувате върху определена област от изображение и да избирате множество корекции за тази област е това, което прави този инструмент толкова мощен.

Снимка с направена корекция на небето.

Стъпка 8
Сега нека поработим върху равнините. Първо щракнете върху бутона за избор Нов в горната част на панела, като по този начин създадете нова област за корекция (в противен случай самолетите биха получили същите настройки, които използвахме за небето). След това щракнете двукратно върху бутона плюс (+) отдясно на плъзгача за експозиция, за да нулирате всички останали плъзгачи на нула и да увеличите стойността на експозицията до +1.00. Сега, като поддържате режима Auto Mask включен, рисувайте върху равнините (както е показано по-долу), което озарява боядисаните зони, защото сте увеличили значително стойността на експозицията. Също така забележете, че вече се е появила втора игла, като небесната игла е станала бяла. Белият цвят на щифта показва, че той вече не е активен. Ако искахте да продължите да коригирате небето, трябваше да щракнете върху неговия щифт, той щеше да стане червен и всички настройки на небето ще се върнат.

Плоните са боядисани с четката за коригиране, режимът на осветяване е включен за яснота. Виждат се два пина - единият бял - неактивен - от корекцията на небето, другият червен - активен - това е зоната на самолетите, които рисувам в момента.

Стъпка 9
След като приключим с боядисването на самолетите, нека добавим малко повече "сочност" към тях, като леко увеличим стойността на експозицията до +1,50, след това осветете сенчестите зони, като плъзнете плъзгача „Сенки“ (Shadows) малко надясно (тук до +10), след което ще добавим израз чрез увеличаване на яснотата (Clearness) (плъзнете го до около +17).Сега самолетите наистина се показват, но можете да видите, че позволих на малкия мерник в центъра на четката за регулиране да се простира малко отвъд дъното на колелата на първия самолет и това накара бетонната писта под колелата да блести, което изглежда като дефект. Така че по-нататък ще коригираме този дефект.

Коригирано изображение, дефект под колелото на десния самолет.

СЪВЕТ: Как да изберете какво да редактирате.
Ако има няколко щифта в изображение и плъзнете плъзгач, Camera Raw ще коригира областта под текущо активния щифт (червен с черен център) . Щракнете върху кабърчето, за да изберете областта, която искате да редактирате, след което редактирайте.

Стъпка 10Ако направите грешка или трябва да изтриете нещо, просто задръжте клавиша Alt и четката ще премине в режим на изтриване.Сега просто рисувайте върху областта, където се намира допълнителната корекция, това ще я изтрие. Изтрих този дефект, както и корекцията на двете леви равнини, защото ги направи малко по-ярки отколкото трябва

Можете също да превключите в режим на изтриване, като щракнете върху радио бутона със същото име в горната част на панела с четка за коригиране. Когато превключвате по този начин, става възможно да изберете размера (Размер), Перо (Перо), Натиск (Поток) и Плътност (Плътност) четка "Изтриване" (повече за това малко по-късно), като по този начин за първи път стартирате четката "Изтриване" По-добре е все още да щракнете върху бутона за избор, да изберете предпочитания размер на четката и след това просто да задържите клавиша Alt, за да активирате четката за изтриване, ако е необходимо.

Краен резултат:

„На живо“ в готово изображение в Camera Raw.

Стъпка 11След това ще говоря за настройките на върха на четката за регулиране.

Контролните плъзгачи са в най-долната част на лентата с инструменти.

Първият регулатор е размерът. Но може да се променя и с помощта на клавишите с лява и дясна квадратна скоба ([и]), точно както в обикновена четка на Photoshop (Инструмент за четка ). Освен това има много удобна настройка чрез натискане на десния бутон на мишката. В същото време върху централния „знак плюс“ на отпечатъка се появява двойна стрелка, а диаметърът на отпечатъка се променя чрез хоризонтално движение на мишката:

Променете размера на четката за настройка, като щракнете с десния бутон на мишката.

Плъзгачът Feather контролира мекотата на ръба на четката - колкото по-голямо е числото, толкова по-мека е четката. Рисувам с мека четка (10% стойност) около 9 от 10 пъти. За възможно най-твърдата четка задайте плъзгача на нула.

По подразбиране настройките на четката са предназначени да увеличат интензитета на въздействието при рисуване, така че ако рисувате върху дадена област и тя не е достатъчно тъмна, рисувайте я с друго минаване на инструмента.Количеството натрупване се контролира от плъзгачите Flow (Налягане) и Density (Плътност).

Плъзгачът за плътност донякъде имитира начина, по който Photoshop работи с инструмента четка за рисуване в инструмента четка, но ефектът тук е толкова фин, че никога не променям стойността му по подразбиране от 100.

Категория: