В този урок ще научим как правилно да прилагаме командата за свободна трансформация (FreeTransform), с която можем лесно да променяме размера и формата на обекти и изображения. Както ще видим по-късно, командата Free Transform е толкова полезна, че не само ви позволява свободно да местите, преоразмерявате и оформяте, но също така улеснява превключването между другите команди за трансформация на Photoshop, като Skew, "Distortion" (Изкривяване), „Перспектива“ (Перспектива) и „Деформация“ (Изкривяване). И можем да приложим всички разновидности на тези команди като част от една стъпка, като просто превключваме между тях. И това не само спестява време, но и минимизира загубата на качество на изображението при промяна на формата.

Можем да приложим Free Transform към отделни слоеве, селекции, векторни форми, текст и др. Можем дори да го приложим към маски на слоеве и векторни маски! И ако използвате интелигентни обекти вместо нормални слоеве, комбинирани с правилното използване на Free Transform, модифицирането на обекти на изображения става напълно неразрушително!

Това прави знанието как да прилагате Free Transform едно от най-основните умения във Photoshop. Да видим как работи.

Важно! Командата Free Transform се прилага по различен начин в зависимост от избрания тип обект (обектът може да бъде векторен или растерен). Повече подробности по-долу.

Ще използвам Photoshop CC в този урок, но всичко, което ще правим, се отнася и за версии до Photoshop CS5. Но преди да започнем, една малка, но важна забележка. В новия Photoshop CC от ноември 2015 г. Adobe направи някои промени във външния вид и усещането на интерфейса във Photoshop.Това означава, че ако използвате Photoshop под моята версия, тогава някои от моите екранни снимки може да се различават леко от това, което виждате на вашия екран.Тези разлики са чисто козметични.

Да започваме.

За да видим по-лесно как инструментът работи на практика, нека създадем нов документ (Ctrl+N) с размер. да кажем 1200 на 800 пиксела. След това изберете някакъв контрастен цвят на преден план (избрах лилаво 7680ff), вземете инструмента Custom Shape и изберете следната форма от лентата с опции:

Отляво надясно: типът на векторната форма е форма, типът на запълване е плътен, щрихът е изключен, цветът на запълване е 7680ff, ширината и височината са приблизително 437px, изгледът на векторната форма е показан вдясно в падащото меню, очертан в червено, този набор за начална форма на Photoshop по подразбиране от CS3

Векторният тип фигура трябва да е Фигура, фиг. по-висок. Photoshop взе цвета на запълване от цвета на предния план. Освен това се уверете, че типът на запълване е плътен (Плътен цвят), а щрихът трябва да е изключен.

Плъзнете мишката върху документа, както е показано с червената стрелка (можете да задържите Shift, докато правите това), накрая трябва да получим нещо подобно:

Получената фигура. Не е необходимо да е твърде голям.

Обърнете внимание на панела със слоеве. Photoshop е поставил нашата нова форма на свой отделен слой Shape 1 над фоновия слой. Това е слой с форма, а не слой с обикновени пиксели, както е посочено от малката икона с форма в долния десен ъгъл на миниатюрата на слоя:

Слоят с формата в панела със слоеве, иконата, която го показва, е оградена в червено

Път за безплатна трансформация и Точки за безплатна трансформация и Път за безплатна трансформация

По-рано споменах, че командата Free Transform има различни имена в зависимост от избрания тип обект. Без значение как се казва, винаги ще го намерите в падащия списък в раздела Редактиране.

Ако имате активен контур (както на фигурата по-горе) - тогава в раздела Редактиране ще бъдат достъпни командите Свободен път на трансформация и Път на трансформиране, на руски „Свободен контур на трансформация“ и „Трансформиране на контур“.

Ако нямате активен целия път, а само някои от неговите върхове, тогава командите Свободни трансформационни точки и Трансформиращи точки ще бъдат налични в раздела Редактиране, на руски „Свободен трансформационен сегмент“ и „Трансформиране“ Сегмент" .

Ако няма активен път и трансформирате обикновени пиксели или селекция, тогава в същия списък командите ще се наричат Свободна трансформация и Трансформация, на руски "Свободна трансформация" и "Трансформация" .

Този урок не засяга трансформацията на пътя, а трансформацията на пикселите.

И така, нека превърнем векторна форма в растерна (т.е. състояща се от пиксели). За да направите това, щракнете с десния бутон върху слоя в панела със слоеве и изберете реда „Растеризиране на слоя“ (Rasterize), след което формата се преобразува в пиксели и иконата на миниатюрата на слоя изчезва.

Мащабиране на обект

Да видим как Free Transform работи на практика. Активирайте слоя (ако не е активен) с нашата форма и включете командата, като натиснете клавишите Ctrl + T на клавиатурата. Тази клавишна комбинация стартира една от командите Free Transform, Free Transform Path или Free Transform Points (които разгледахме в предишния раздел). Дори и да не сте от хората, които използват клавишни комбинации, силно препоръчвам да изпълните тази команда от клавиатурата, тъй като се използва често във Photoshop.

Веднага след като стартирате Free Transform, ще видите квадратче около обекта.

Внимание! Обектът, който се трансформира в този случай, са всички пиксели на слоя, които имат непрозрачност, по-голяма от нула.

Тази кутия се наричатрансформираща кутия. Моля, имайте предвид, че рамката има няколко квадрата, разположени върху нея. Те са разположени в средата на страните и ъглите на рамката.Тези квадрати се наричат дръжки за трансформацияили простодръжки, руските имена са жаргонни и варират, аз ги наричаммаркериилитрансформирайте дръжки

Както вероятно сте разбрали, тези квадрати се използват за промяна на размера и формата на съдържанието на рамката.

Маркери за поле за трансформиране, оградени в червено

Активирана по подразбиране, Free Transform ви позволява да местите, мащабирате и завъртате обекти. За да регулирате ширината на обект, без да засягате височината, щракнете върху левия или десния манипулатор и го плъзнете хоризонтално. Ако задържите клавиша Alt и плъзнете курсора на мишката, ширината ще се промени в двете посоки от центъра на обекта, т.е. в този случай двете страни ще се движат едновременно в противоположни посоки. По-долу е даден пример, плъзгам десния маркер навън. Моля, имайте предвид, че диамантените форми са опънати по ширината:

Посоката на движение на курсора е показана с червена стрелка. Формата е разтегната надясно по ширина и само дясната страна на фигурата е преместена.

Подобна промяна, но във височина, ще се случи, ако плъзнете манипулатора в средата на горната или долната страна на рамката.

За да мащабирате ширината и височината едновременно, щракнете и плъзнете някоя от четирите ъглови манипулатора. По подразбиране можете да плъзгате манипулатора свободно във всяка посока, но пропорциите на формата може да бъдат изкривени. За да запазите оригиналните пропорции, задръжте натиснат клавиша Shift, докато местите ъгловата дръжка. Ако задържите едновременно Shift + Alt, тогава докато плъзгате ъгловата дръжка, пропорциите ще бъдат запазени и освен това трансформацията ще се извърши от центъра във всички посоки. В примера плъзгам горния ляв манипулатор навътре:

Горният ляв маркер се движи надолу и надясно, докато клавишите Shift и Alt не са натиснати

Забележка. Относно използването на модифициращия клавиш
Важно е да се отбележи, че когато използвате модифициращ клавиш като Shift и/или Alt, когато приключите с преместването на курсора, винаги първо трябва да пуснете левия клавиш мишката и след това модифициращите клавиши. Ако първо пуснете клавишите, след това при натиснат ляв бутон на мишката влиянието на модификаторите ще се загуби и рамката някак си ще скочи и ще придобие нежелан вид

Коригирайте ширината и височината, като въведете числови стойности в прозорците на лентата с опции

Всъщност не е необходимо да плъзгате манипулаторите, за да мащабирате ширината и височината на обекта. Ако знаете точните стойности, от които се нуждаете, можете да ги въведете директно в полетата за въвеждане "Ширина" (обозначено с буквата "W" в лентата с опции) и "Височина" (означено с буквата "H" ), на английски Height, обозначена с буквата H). Щракването върху иконата на веригата между тези полета за въвеждане запазва пропорциите на обекта.Ако въведете един параметър, Photoshop автоматично ще се промени. Например, ако въведох стойността "Width" 150%, тогава, когато иконата беше натисната, Photoshop промени и "Height" на 150%:

По подразбиране стойностите за ширина и височина са дадени като процент. Но ако щракнете с десния бутон върху някое от полетата за въвеждане, ще се появи списък, където можете да изберете вашите единици, тъй като аз работя в мрежата, почти винаги използвам пиксели:

В този пример избрах пиксели. Но можете да изберете всяка друга единица, посочена в списъка

Въртене на обект

За да завъртите обект, преместете курсора на мишката извън рамката и го преместете в произволен ъгъл. Когато видите, че курсорът се променя в двустранно извита стрелка, просто щракнете и плъзнете, за да завъртите обекта. Като натиснете и задържите Shift, обектът ще се завърти на 15° (ще го почувствате, обектът ще изглежда залепнал, докато се върти на всеки 15°):

Въртене чрез въвеждане на числова стойност на ъгъла на завъртане

Можете също да зададете точната стойност на въртене в градуси, като въведете стойността в съответното поле в панела с опции. Намира се точно вдясно от полето за въвеждане "Височина" :

В този пример обектът ще се завърти на 12 градуса по часовниковата стрелка

Център за трансформация (Референтна точка), препозициониране чрез плъзгане и пускане

Ако погледнете центъра на рамката, ще видите малък кръг с тирета и точка в центъра, това ецентърът на трансформацияили центърът на завъртане. В допълнение, това еопорна точка на трансформациятаС прости думи, това е точката, около която всичко се върти и свива/разтяга:

Опорната точка на трансформацията е оградена в червено, картината е мащабирана до 150%

По подразбиране опорната точка винаги се намира в центъра на рамката. Но има моменти, когато е необходимо да се промени позицията на центъра на трансформация, например, ако трябва да завъртя фигурата си не спрямо нейния геометричен център, а спрямо ъгъл. За да промените позицията на центъра, трябва само да щракнете върху неговата икона и да я плъзнете до желаното място и това ново място ще стане новата точка на въртене. Можете дори да го плъзнете извън рамката. Ако плъзнете иконата до един от маркерите, тя ще щракне към този маркер. В примера го плъзнах до маркера в долния ляв ъгъл и сега, когато се завърти, обектът се завърта около този ъгъл:

Завъртането се извършва около долния ляв ъгъл на рамката, центърът на трансформация, прикрепен към ъгловия маркер, се увеличава.

Промяна на позицията на центъра за трансформиране чрез опцията на лентата с опции

Можете също така да промените позицията на центъра на трансформацията, като използвате манипулатора в лентата с опции.Той е с малки размери. Затова на фигурата по-долу я увеличих за по-голяма яснота. Имайте предвид, че манипулаторът се дели на 3x3. Всеки квадрат около решетката представлява съответен маркер върху рамката. Просто щракнете върху квадрата, за да преместите опорната точка към съответния маркер. За да го преместите обратно в центъра, щракнете върху централния квадрат:

Трансформирайте манипулатора за контрол на централната позиция, мащабиране 150%

Преместване на обект

Можем да използваме Free Transform, за да преместим избрания обект от едно място на друго в документа. Един от начините да направите това е да щракнете някъде в полето за трансформация (с изключение на центъра на трансформацията) и да плъзнете обекта в произволна посока с мишката.

Можете също така да зададете нова позиция за обекта, като въведете конкретна стойност в лентата с опции в полетата за въвеждане X (хоризонтална позиция) и Y (вертикална позиция).Обърнете внимание, че тези стойности не се основават на самия обект, а на неговатацентър на трансформация позиция, която разгледахме малко по-рано.

Ако щракнете върху малкия триъгълник между полетата за въвеждане X и Y, сега тези полета за въвеждане няма да показват действителните координати на центъра на трансформация спрямо границите на документа, а разстоянието, спрямо което ще преместите обекта към обекта в текущата позиция. С други думи, ако въведете стойност 50 в полето за въвеждане X, обектът ще премести обекта с 50 пиксела надясно, докато въвеждането на 100 в полето Y ще премести обекта надолу със 100 пиксела. Въведете отрицателни стойности, за да преместите обекта в противоположни посоки. Веднага след щракване върху триъгълника в полетата за въвеждане се показва стойността "нула" , т.к. докато не преместите обекта:

Изображението е увеличено със 150%

Отмяна или отмяна на трансформацията

Преди да продължим да търсим нови начини за модифициране на обект, първо трябва да се научим как да отменяме или отменяме трансформация. Photoshop ни дава едно ниво на отмяна, когато работим с Free Transform. За да отмените последната стъпка, натиснете Ctrl+Z.

За даотмените цялата трансформация и да излезете от командата Free Transform, която ще върне ??обекта обратно към първоначалната му форма и размер, натиснете клавиша Esc.

Изкривяване

Заедно с преместване, мащабиране и завъртане, Free Transform също ни дава бърз и лесен достъп до другите команди за трансформация на Photoshop, като изкривяване, изкривяване, перспектива и деформация. За да изберете някой от тях, всичко, което трябва да направите, е с активна команда да щракнете с десния бутон някъде в документа и след това да изберете елемента от менюто, който искате. Да започнем с Tilt. Нека просто го изберем от списъка:

Щракнете с десния бутон навсякъде в документа и изберете опцията за трансформиране - Изкривяване

При избрана тази опция задръжте курсора на мишката върху някой от маркерите, разположени в средата на страните на рамката. Курсорът трябва да се промени в бял триъгълник със стрелка с двустранна стрелка под него. Щракването върху горния или долния манипулатор и плъзгането му наляво или надясно ще изкриви обекта хоризонтално. Задръжте клавиша Alt, докато плъзгате, и обектът ще се наведе около центъра на трансформацията:

Накланяне на обекта надясно. Курсорът е ограден в червено

Вертикалният наклон е подобен, в този случай вместо маркери от горната и долната страна трябва да се използват маркери отстрани на рамката.

Ако използвате ъглови манипулатори в режим на изкривяване, можете да мащабирате една от двете страни, съседни на този ъгъл. Чрез натискане и задържане на Alt, докато плъзгате, противоположният ъгъл на кутията ще се премести в обратна посока:

Трансформирайте в режим на наклон - плъзнете горния десен ъгъл наляво

Можете също така да въведете конкретни стойности за наклона на страните в градуси в полетата "H" (хоризонтално, английски "H" и "V" (вертикално, английски също "V" ). Стойности може да бъде положителен или отрицателен в зависимост от посоката на наклона ви. Вижте какъв ромб имам, в допълнение към тези стойности, въведох стойността на ъгъла на въртене от 45 ° спрямо референтната точка:

Тук съм въвел три стойности: завъртане на рамката спрямо центъра на трансформация 45° и наклон на страните хоризонтално и вертикално с 10°

Изкривяване

Сега нека да разгледаме режима на изкривяване. За да го избера, ще щракна с десния бутон в моя документ и ще избера Изкривяване от менюто.

В режим на изкривяване имате пълната свобода да местите маркери.Просто щракнете върху произволен маркер и го плъзнете във всяка посока, за да промените обекта. В този случай ще загубите оригиналното съотношение на страните, но затова този режим се нарича "Изкривяване" . Натискането и задържането на Alt ще изкриви обекта симетрично спрямо центъра на рамката:

Изкривяване без натиснат клавиш Alt

Придвижването зад страничния маркер е подобно на режима "Наклон" , но тъй като "Изкривяването" има по-малко ограничения, все още можете да местите хоризонталните страни по височина и вертикалните хоризонтално, като по този начин намалявате или увеличавате размер на обекта.

В примера е направено изкривяване надясно и надолу

Перспектива

Изберете този режим, точно както избрахме режимите Изкривяване и Изкривяване по-рано.
В режим на перспектива плъзгането на ъглова ръкохватка хоризонтално или вертикално кара дръжката да се премести в противоположния ъгъл, тя се движи заедно с преместването , но в обратна посока, създавайки псевдо-3D ефект.На снимката плъзгам горния ляв ъгъл навътре надясно. В този случай горният десен ъгъл се премества навътре наляво:

Режим на перспектива

След това, без да излизам от режим на перспектива, плъзгам долния ляв ъгъл навън наляво, като долният десен ъгъл се движи навън надясно:

Можете да направите същото вертикално, като плъзнете ъгловите манипулатори нагоре или надолу.

Warp (Warp)

И така научихме, че с помощта на Free Transform можем да местим, мащабираме и въртим обект. Също така разгледахме как да превключим от режима по подразбиране към режимите „Наклон“, „Изкривяване“ и „Перспектива“, в случай че трябва да извършим други видове трансформации. Но далеч режимът, който ни дава най-много власт и контрол, когато става въпрос за преоформяне на обект, е Warp.Нека да разгледаме по-отблизо как работи този режим.

Този режим се активира подобно на предишните - при активна "Трансформация" , щракнете с десния бутон където и да е в документа и изберете съответния ред от списъка. Друг начин е да натиснете Warp (също с активна „Трансформация“) в лентата с опции. Този бутон служи за превключване между режим Free Transform и режим Warp:

Когато включите режима Warp, първото нещо, което ще видите е, че полето за трансформация по подразбиране е заменено с по-подробна мрежа 3x3. Освен това ще забележите, че маркерите, които преди бяха в средата на страните на рамката, сега липсват, но ъгловите маркери все още са там:

Липсват страничните маркери, но към ъгловите маркери са добавени водачи. Освен това рамката се е превърнала в решетка 3 на 3 и обектът в рамката може да се променя чрез просто щракване и плъзгане навсякъде в мрежата.

За да промените формата на обект, щракнете и плъзнете някоя от ъгловите манипулатори. Точно както в режим "Изкривяване" , "Деформация" ни дава пълна свобода при преместване на маркерите. Докато местите маркерите, ще забележите, че самата решетка е преначертана заедно с обекта в нея:

Червените стрелки показват посоките, в които се изместват ъглите на първоначално правоъгълната мрежа.

Виждате ли линиите с кръгли точки в края, които идват от ъглите? Това са водачи и всеки ъгъл на решетката има два водача.
Можете да промените обекта (и решетката), като щракнете върху кръговете в краищата на водачите и ги плъзнете. Това ще добави повече или по-малко кривина в зависимост от посоката, в която ги плъзгате. За да регулирате дължината на водача (и дължината на неговата водена крива), плъзнете кръга по-близо или по-далеч от ъгъла:

Наклонът на водачите регулира наклона на кривата, а дължината на кривата зависи от дължината на водача.

Важно!За да трансформирате обект в режим "Деформиране" , можете да използвате не само ъглови маркери и водачи, но и всяка точка вътре в рамката! Просто щракнете върху която и да е точка в рамката и плъзнете курсора!

Стрелката показва пътя на курсора. Първоначалното щракване върху курсора беше в областта на кръга, след което курсорът беше плъзнат наляво.

Warp Styles

Друга характеристика на режима "Изкривяване" е, че включва няколко набора основни стилове, достъпни от съответното меню в лентата с опции.

Прилагането на стил на изкривяване незабавно трансформира елемент в предварително дефинирана форма. Тези стилове най-често се прилагат към текст, но могат да се прилагат и към всякакъв вид обект или селекция.
По подразбиране стилът на изкривяване е зададен на Персонализиран, с този стил можем свободно да променяме мрежата на изкривяване :

Опция за стилове на деформация

Щракнете върху думата Custom, за да отворите меню с различни стилове на изкривяване. Сега можете да изберете желания стил от списъка. Ще избера първото, "Арка" :

Избиране на стил "Дъга" (Arc) от менюто за изкривяване на стилове

Това моментално превръща обекта ми във форма на дъга:

Обект под формата на арка (дъга)

Имайте предвид, че сега имаме само един останал маркер в мрежата, разположен в горната централна част на мрежата, но той може да бъде разположен и на други места, в зависимост от избрания стил. Този маркер контролира степента на огъване на формата. Ще щракна върху дръжката и ще я плъзна надолу, което намалява степента на изкривяване. Преместването на дръжката нагоре ще увеличи кривата:

Плъзнете маркера надолу и променете кривината на дъгата, надолу-намалете, нагоре-увеличете

Можете също да въведете конкретна стойност на кривина на огъване като процент в полето за въвеждане "Огъване" на лентата с опции, от нула до сто:

Задайте числената стойност на огъването като процент. Можете да въведете отрицателна стойност, тогава обектът ще се огъне в другата посока

За да промените ориентацията на изкривяването на стила от хоризонтална на вертикална и обратно, щракнете върху бутона Промяна на ориентацията на изкривяването, намиращ се директно отляво на полето за въвеждане на огъване:

Натискане на бутона - и огъването променя позицията си от хоризонтална на вертикална.

Можете да промените степента на хоризонтално и вертикално изкривяване независимо едно от друго, като въведете процентни стойности в полетата "G" (хоризонтална деформация, на английски H (хоризонтално)) и V (вертикална деформация, на английски V (вертикално)) в лентата с опции:

H (хоризонтално) и V (вертикално) опции за изкривяване.

Ако трябва да промените обект повече, отколкото позволява този стил (т.е. този стил позволява промени с един маркер), винаги можете да се върнете към опцията за персонализиран стил и направените промени ще останат. Това действие връща четирите ъглови дръжки, както и техните водачи, което ви позволява напълно да персонализирате външния вид на избрания от вас стил:

Превключване на стила на изкривяване обратно към потребителски

Други опции за трансформация

В допълнение към Изкривяване, Изкривяване, Перспектива и Изкривяване, Free Transform ни дава достъп до по-стандартни опции за трансформиране, като Завъртане на 180°, Завъртане на 180°, 90° C.S.“ или обратно на часовниковата стрелка, както и Flip Horizontal и Flip Vertical.Ще намерите тези опции в долната част на менюто, когато щракнете с десния бутон в документа:

Допълнителни опции за трансформация

Когато приключите с трансформирането на обект и сте готови да запазите промените си, можете да го направите, като щракнете върху квадратчето за отметка в лентата с опции или като натиснете клавиша Enter на клавиатурата. Ако решите, че не искате да запазите промените си, щракнете върху бутона Отказ в лентата с опции (разположена точно вляво от ga

Категория: