Почти всеки филтър от плъгините на колекцията Nik, които можете да изтеглите безплатно от тази страница, има така нареченататочка на прекъсванеТочката на прекъсване ви позволява да ограничите или напълно премахнете филтърното действие от дадена област на изображението и обратно - приложете филтърното действие само към една конкретна област. Всеки път, когато е избран филтър, неговият диалогов прозорец се показва вдясно, а контролният панел на контролната точка се намира отдолу.% приблизително в центъра на лицето на момичето.
Ето как изглежда прозорецът на плъгина, левият панел се скрива чрез натискане на съответния бутон:

Задайте точка на прекъсване на приставката.
Без задаване на точка на прекъсване, филтърът ще се приложи към цялото изображение, в този случай цялото изображение ще стане черно-бяло. При задаване на точка на прекъсване (избрах точка с 0% непрозрачност, бутон №6 на снимката), тя премахна действието на филтъра в центъра и отслабна в краищата на зоната на действие на точката.
И така, както виждаме на фигурата, точката има два плъзгача. Горният плъзгач (отбелязан с номер 2) контролира размера на зоната на действие (покритието) на точка. Премествайки този плъзгач надясно, разширявате обхвата на точката, наляво го намалявате. Но действието на точката е "умно" и се определя не само от радиуса. Факт е, че точката действа върху обекти на изображението, подобни на тази, върху която се намира нейният център. Той определя цвета, тоналността и текстурата на обектите, за да определи дали да ги повлияе или не.Но когато стойността на плъзгача е зададена на 100% (крайно вдясно), контролната точка намалява своя „интелигентен“ ефект и се прилага към цялата област, като силата изчезва от центъра. Намаляването на стойността на този плъзгач (преместване наляво) увеличава ефекта върху подобни обекти по-близо до центъра на контролната точка.
Можете да видите зоните на покритие на точката, като поставите отметка в съответното квадратче, на фигурата по-долу то е оградено в червено:

Областите на максимално действие на точката са маркирани в черно, областите на минимално действие са посочени в бяло.
Плъзгач за непрозрачностПлъзгачът за непрозрачност на контролната точка (отбелязан с 3 в горното изображение) контролира доколко текущият филтърен ефект трябва да се приложи към избраната област. Стойност от 100% гарантира, че текущият филтърен ефект е изцяло приложен към избраната област. Стойност от 0% напълно изключва текущия филтърен ефект за избраната област.
Бутони за добавяне на точки на прекъсванеБутони 5 и 6 добавят точки на прекъсване към изображения. Те се различават по това, че бутон 5 настройва плъзгача за непрозрачност на контролната точка (3) в крайна дясна позиция (100%), а плъзгача за непрозрачност на действието на филтъра (на фиг. 4) на 0%. Бутон 6 прави обратното - плъзгачът за непрозрачност на самата точка е на 0%, а непрозрачността на филтъра е 100%.