Този материал е продължение на статията Преобразуване на изображение в черно и бяло: Градиентна карта от цикъла за конвертиране на цветни снимки в черно и бяло.

Само с включването на коригиращия слой Gradient Map вече успяхме да постигнем прилични резултати за черно-бялото преобразуване. Но това беше само началото. Можем да опитаме да подобрим още повече резултатите, като направим някои прости промени в този слой.

Щракнете директно върху лентата за преглед на градиента в диалоговия прозорец на картата на слоя, за да отворите редактора на градиенти (ограден в червено):

Редакторът на градиента съдържа друга лента за преглед на градиента, показваща текущите му цветове, но за разлика от диалоговия прозорец на слоя, редакторът ни позволява да променяме и/или коригираме цветовете в градиента. Като правим промени в преходите и интензитета на тези цветове, можем да настроим фино вида на нашето черно-бяло изображение.

Ако погледнете краищата на лентата за преглед на градиента, ще видите плъзгачите за спиране на цвета. Тези два плъзгача контролират прекъсването на двата основни цвята, от които е градиентът. Този отляво контролира черното, а този отдясно ще бъде бял (защото нашият градиент преминава от черно отляво към бяло отдясно):

Ако щракнете върху някой от плъзгачите, между тях ще се появи малък маркер с форма на диамант:

Както може би се досещате от името му, този маркер определя мястото, където ще бъде средната стойност на цвета между двата основни цвята. По подразбиране той се намира в средата, но това не е необходимо за нас. Можем да преместим средната точка на цвят, като просто плъзнем манипулатора му наляво или надясно. Ако сте запознати с това как работи настройката на нивата във Photoshop, ще знаете, че чрез преместване на плъзгачите можем да осветляваме или потъмняваме средните тонове в изображението (средните тонове са нивата на яркост, които попадат между чисто черно и чисто бяло). Можем да направим същото с този маркер. Чрез плъзгане на манипулатора наляво или надясно, можем да регулираме яркостта на средните тонове в нашето черно-бяло изображение.

Ако щракнете върху маркера за средна точка на цвета и погледнете надолу, ще видите опцията за местоположение, маркирана в синьо в долната част на диалоговия прозорец на редактора на градиенти, ще видите, че има стойност от 50%.Това означава, че нашата средна точка първоначално е по средата между цветовете в двата края на градиента.

Ще плъзна този манипулатор малко наляво, което ще премести средата на градиента по-близо до черно. Докато се придвижвате към черно, стойността на "Позиция" намалява. Ще спра, когато „Позиция“ е около 43%, тъй като обикновено не е нужно да местите манипулатора много, за да видите забележими промени в изображението (ще трябва да отпуснете бутона на мишката, след като плъзнете манипулатора, което ще актуализира изображението в прозореца на документа) :

Преместването на средната точка на градиента по-близо до черно озарява средните тонове и сега изображението изглежда по-ярко (за сравнение със стъблата, преди да преместите маркера, задръжте курсора на мишката върху изображението или вижте снимката в първата част):

Също така, можем да плъзнем маркера за средна точка надясно, това действие ще премести средата на градиента по-близо до бялото, докато стойността на стойността на "Позиция" (Местоположение) ще нарасне:

Преместването на средната точка на градиента по-близо до бялото потъмнява средните тонове. В моя случай снимката сега изглежда твърде тъмна, но разбира се вашето собствено изображение ще бъде различно (отново задръжте курсора на мишката върху снимката за сравнение):

Категория: