Започвайки от версията на Photoshop CS3, в програмата е въведен инструментът за корекция на черно-бели изображения, който, както подсказва името, преобразува цветно изображение в черно-бяло. С този инструмент можете лесно да маркирате определени области от изображение и, обратно, да намалите подчертаването на други области въз основа на оригиналния им цвят, без да използвате цветни канали. Искате ли да потъмните небето в черно-бялата версия на вашата снимка? Просто плъзнете плъзгача Blues наляво. Трябва да изсветлите тоновете на кожата? Плъзнете плъзгача Reds надясно. Трябва да регулирате яркостта на зелената трева или дървета? Плъзнете зеления плъзгач наляво или надясно, докато стане както искате. Използването на този инструмент е наистина лесно!
Както повечето инструменти за корекция на изображения във Photoshop, корекцията на черно и бяло се предлага в две версии.Първата е под формата на стандартен диалогов прозорец, отваря се през раздела на главното меню Изображение ->Корекция (Изображение ->Корекции), а втората опция е под формата на коригиращ слой.В тази статия ще се фокусираме изцяло върху опцията с коригиращ слой, т.к. използването на коригиращи слоеве винаги е по-ефективно (вижте статията Недеструктивно редактиране на снимки с коригиращи слоеве). Статията е подходяща за версии на Photoshop CS3 и по-нови, в тази статия ще използвам руската версия на CS6, но всички команди ще бъдат дублирани на английски.
Ето снимката, с която ще работя:
Включете коригиращия слой, като щракнете върху съответната икона в долната част на палитрата със слоеве:
Във версии CS4 и по-нови това действие отваря прозорец в панела със свойства, а във версията CS3 на програмата отваря обикновен диалогов прозорец. В прозореца има шест плъзгача, всеки от които контролира един от шестте основни цвята на изображението:
С тези плъзгачи можете да регулирате яркостта на всеки от цветовете, показани в черно и бяло, можем да използваме това, за да подчертаем (акцентираме) или, обратно, да деакцентираме вниманието върху определени детайли на снимката. Преместването на плъзгача на определен цвят надясно ще изсветли областите, които съдържат този цвят, преди да се преобразува в черно-бяло, преместването му наляво ще го потъмни.
Забележете, че след като диалоговият прозорец се отвори, всеки плъзгач вече е зададен на определена стойност, червено на 40%, жълто на 60% и т.н. Това са стойностите по подразбиране, които Photoshop използва като отправна точка за черно-бялото преобразуване. Ще забележите също, че след като този коригиращ слой беше активиран, Photoshop незабавно преобразува вашата снимка в черна, като използва тези настройки по подразбиране. Ето как изглежда изображението ми сега:
Настройките по подразбиране са чудесни за черно-бялото преобразуване на моята снимка. Или поне страхотно, ако исках да фокусирам вниманието на зрителя върху мъжката риза и роклята на момичето. За съжаление, това не е точно това, което искам.
За да изпълня задачата, трябва само да регулирам плъзгачите. Първо, искам небето над главите на хората да стане малко по-тъмно. Небето беше синьо в оригинала, така че за да потъмня небето, трябва да плъзна плъзгача Blues наляво. Колкото повече го премествам наляво, толкова по-тъмно става небето, както и всички други детайли в изображението, които съдържат синьо. Цветът на небето обикновено е много син, обикновено много син, така че ще плъзна и плъзгача Cyans наляво. Няма зададени стойности за тези операции, те зависят изцяло от вашия имидж и целта, която искате да постигнете.Така че, когато плъзгате плъзгачите, трябва да следвате промените в прозореца на работния документ, за да не потъмните твърде много небето, също така, за да няма резки преходи между цветовете или зоните на яркост:
След плъзгане на плъзгачите наляво, небето в черно-бялата версия на моята снимка е малко по-тъмно, което помага да се привлече повече внимание към основните детайли на преден план. Фигурата по-долу показва резултата след плъзгане. За да видите по-добре промените, задръжте курсора на мишката върху снимката и ще се появи опцията преди плъзгане на плъзгачите:
След това искам да озаря тоновете на кожата в изображението. Отново, тъй като гледам черно-бяло, не мога да видя какви са оригиналните цветове на снимката, но знам, че тоновете на кожата винаги съдържат червено. Така че, за да изсветля кожата на мъжа и момичето в черно-бялата версия на снимката, просто трябва да плъзна плъзгача Reds надясно.Колкото повече го плъзгам надясно, толкова по-светла става кожата, но също така изсветлява всички други части на снимката, които съдържат червено. Точно както в първия случай, няма предварително зададени стойности за преместване на плъзгачите, така че трябва да следвате промените в работния документ, за да не прекалявате и да не разваляте снимката:
Човешката кожа също съдържа жълти тонове, така че обикновено трябва да регулирате и жълтия плъзгач, но в моя случай не беше необходимо и се разминах с преместването на един червен плъзгач:
Сега мъжът и момичето фокусират вниманието на зрителя, но също така изпъкват твърде много, стават твърде ярки за фон. За да поправя това, ще осветя тревата и дърветата на заден план зад тях.
Знаем, че небето обикновено е синьо и синьо, и знаем, че тоновете на кожата съдържат много червено, така че когато потъмнявахме небето или изсветлявахме кожата, знаехме кой цветен плъзгач да преместим.Но какво ще стане, ако не знаем кои плъзгачи да преместим? За да разберем това, нека кажем, че не знаем цвета на листата на дърветата и тревата
Първият, най-лесният начин. Тъй като използвам коригиращ слой, за да видя оригиналното изображение (в нашия случай цвета на снимката), всичко, което трябва да е временно да деактивирате коригиращия слой, като щракнете върху иконата на око (икона за видимост на слоя), разположена в левия край на слоя в палитрата със слоеве:
Това ще покаже оригиналната цветна версия на снимката в прозореца на документа. За да се върнете към черно-бяла опция, трябва отново да кликнете върху тази икона.
Бележка 1: Във версиите на Photoshop CS5 - CS6 в долната част на работния прозорец на коригиращия слой има икона за временно дезактивиране на слоя (оградена в червено на фигурата), всъщност дублирана икона в палитрата със слоеве. След щракване слоят ще бъде деактивиран, за да активирате слоя, щракнете отново върху иконата.Освен това има икона Преглед на предишно състояние (оградена в жълто на фигурата). Когато натиснете и задържите иконата в прозореца на работния документ, се показва предишното състояние на изображението, ако пуснете бутона, текущото състояние ще се върне:
Втори, усъвършенстван начин. За да регулирате яркостта на която и да е област в снимката и не знаете какви са били оригиналните й цветове, просто щракнете с левия бутон върху тази област снимки и докато държите клавиша натиснат, просто плъзнете мишката наляво или надясно! Това ще даде абсолютно същия ефект като плъзгането на цветните плъзгачи. Плъзгането на мишката наляво ще потъмни областта, върху която сте щракнали, както и всяка друга област от изображението, съдържаща същия цвят, докато плъзгането надясно ще я изсветли.
Бележка 2: Във Photoshop CS3, за такава корекция е достатъчно да преместите курсора на мишката върху работното изображение, във версии CS4 и по-нови, за да направите такива корекции, трябва първо да щракнете върху съответния бутон, разположен в горния ляв ъгъл на диалоговия прозорец на коригиращия слой, докато натискате бутона, когато задържите курсора на мишката върху работния документ, той ще промени дисплея си на капкомер, а когато натиснете левия клавиш, ще се промени на пръст със стрелки:
Щракна върху тревата отдясно на момичето и след това просто ще плъзна надясно, за да осветя зеленото на тревата и дърветата. На фигурата снимката вече се е променила след преместване на курсора, имайте предвид, че зоните със зеленина са станали забележимо по-светли:
Но кожата също има жълт оттенък, така че също се изсветли.
За да компенсирам допълнителното и нежелано изсветляване на тена на кожата, ще плъзна жълтия и червения плъзгач леко наляво.
Проверка на крайното изображение с хистограма
Черно-бялото регулиране ни дава такава свобода на регулиране, че е лесно да отидем твърде далеч и да преосветим или потъмним определени области от снимката. Най-често срещаната грешка при този вид корекция е, че можем да изсветлим определени области до такава степен, че да станат чисто бели, без средни тонове, следователно губим всички детайли на изображението в тази част от снимката.Същото важи и за тъмните зони, те могат да станат чисто черни и детайлите в тях също ще се загубят. За да предотвратите тази грешка, се препоръчва да държите палитрата на хистограмата отворена, когато работите с плъзгачи.
Палитрата с хистограми е групирана по подразбиране с навигатора и информационната палета, също така можете да я отворите през раздела на главното меню Прозорец ->Хистограма (Прозорец ->Хистограма).
Ето как изглежда хистограмата на моето изображение след преместване на плъзгачите, описани по-горе:
Съдейки по външния вид на хистограмата, в изображението няма пресветли или свръхтъмни.
И ето как изглеждат хистограмите на изображения с тези грешки. Екранните снимки по-долу показват примери за хистограми на изображения с тъмни средни тонове, избледняващи до чисто черно (вляво) и бели тонове, избледняващи до чисто бяло (вдясно):
Всеки път, когато правите корекции с помощта на плъзгачите в диалоговия прозорец "Черно и бяло" , следете актуализациите на хистограмата (актуализирайте ръчно, ако е необходимо) и не правете същата грешка, като губите детайли на изображението. Ако все още работи, отменете последното действие, като натиснете Ctrl+Z или последните няколко действия, като натиснете няколко пъти Ctrl+Alt+Z.