По-рано писах повече от веднъж за масова обработка на снимки - например за намаляване на размера на партидата с помощта на операции (действия), но тук ще разгледам

условно

обработка на снимки.

Какво означава "условно" ? Нека да го разберем.
Не е толкова трудно да се напише действие, което ще накара Photoshop да свие всички снимки в папка до определен размер, като 800px ширина и 1200px височина. Но, както често се случва, снимките в тази папка са с различна ориентация - портретна и пейзажна (вертикална и хоризонтална).Следователно, ако приложим действието към папката, изходът ще бъдеall снимки с размер 800 на 1200. Няма проблеми с вертикалните, но хоризонталните ще бъдат повредени.

Така че Photoshop първо трябваопределидали снимката е вертикална или хоризонтална и след това да избере коя операция да приложи към нея. Вертикалните снимки трябва да бъдат преоразмерени до 800px ширина и 1200px височина (ако снимката е вертикална, започнете една операция), а хоризонталните снимки до 1200px ширина и 800 височина (ако снимката е хоризонтална, започнете друга операция). Това се наричаусловна операция (условно действие). Можете да кажете за условната операция по друг начин - „ако това нещо не съществува, направете това, ако има, направете това.“

Но стига с текстовете, да започваме.

Имаме папка с портретни и пейзажни снимки.

Стъпка 1Нека отворим "широко" изображение (пейзаж) във Photoshop.

Отидете в раздела на главното меню Прозорец ->Операции (Прозорец ->Действия), за да отворите панела със същото име, също така, за да отворите панела, можете да натиснете Alt+F9. В долната част на панела щракнете върху бутона „Създава нов набор“ (Създаване на набор), ще се отвори прозорец, където задайте името на набора за преоразмеряване на снимки (променете размера на снимките), щракнете върху OK, след което щракнете върху Бутон „Създаване на ново действие“, веднага след това ще изведе диалоговия прозорец „Ново действие“, наименувайте новото си действие „Широка снимка“, след което щракнете върху бутона „Запис“:

Стъпка 2Сега Photoshop ще записва всичко, което правите, така че трябва да сте изключително внимателни. Отидете в раздела на главното меню Изображение ->Размер на изображението (Изображение ->Размер на изображението) и преоразмерете до 1200 пиксела ширина и 800 височина и щракнете върху OK. След това щракнете върху квадратната икона „Спира възпроизвеждането/записа“ (Спиране на записа).Страхотно, една операция е направена.

Стъпка 3:
След това отворете вертикално (портретно) изображение и направете същото, но наименувайте тази операция
Висока снимка (Висока снимка ) и в диалоговия прозорец Размер на изображението въведете 532 пиксела ширина на 800 пиксела височина. Щракнете върху OK и след това върху иконата Stop Recording. Сега имаме две операции и можем да ги използваме, за да създадемусловна операция в следващата стъпка.

Стъпка 4:Щракнете върху иконата „Създаване на нова операция“ отново, наименувайте тази операция Conditional Resize Photo и натиснете бутона Запис (Запис).

Щракнете върху бутона в горния десен ъгъл на панела "Действия" , ще се отвори падащо меню, където изберете опцията "Вмъкване на условие" :

Това е точно инструментът, който използваме, за да кажем на Photoshop коя операция да изпълни, ако се отвори вертикално изображение и коя операция да изпълни, ако се отвори хоризонтално изображение. Можете да видите , че има цял списък от различни условия за избор от диалоговия прозорец Условно действие (в моя Photoshop това поле се нарича Условно действие по някаква причина):

Стъпка 5:
За нашата задача в прозореца If Current изберете операцията Document is Landscape и ако това условие е изпълнено, тогава от изскачащо меню „Тогава възпроизвеждане на действие“ за автоматично изпълнение, трябва да изберете операцията, която създадохме по-рано Широка снимка (намаляване за пейзажна ориентация).
Накрая, от изскачащото меню „Иначе възпроизвеждане на действие“ (в противен случай Възпроизвеждане на действие) за автоматично изпълнение изберете операцията Tall Photo:

Тук сме създали условие: ако текущият документ е в пейзажна ориентация, приложете операцията за широка снимка, в противен случай (условието не е изпълнено и снимката е в не-пейзажна ориентация, в нашия случай, портрет) прилагаме операцията Tall Photo

Щракнете върху OK и след това върху иконата за спиране на записа в долната част на панела с действия.

Стъпка 6
Сега, за да приложите тази условна операция към всяка папка със снимки, отидете в раздела на главното меню Файл ->Автоматизация ->Пакетна обработка ( Файл ->Автоматизиране ->Пакет). Използваме тази команда за автоматична обработка на всички изображения, съдържащи се в папка, в една стъпка. Когато се появи диалоговият прозорец за групова обработка, в секцията Възпроизвеждане горе вляво, в изскачащото меню Задаване в, изберете набора Resize Photos, който създадохме по-рано, в изскачащото меню Action изберете условната операция Conditional Resize Photo, която създадохме по-рано.След това изберете папката, където се намират оригиналните снимки - в секцията "Източник" (Source), щракнете върху бутона "Избор" (Choose) и изберете папката (моята е папката C: Photo).

В секцията Дестинация изберете папката, в която ще бъдат запазени готовите изображения (имам папка C: afterPhoto), или ако искате снимките просто да бъдат заменени с намалени в папката източник, вместо "Папка" (Folder) изберете опцията "Запазване и затваряне" (Save and Close):

Стъпка 7:След пакетна обработка, въпреки факта, че оригиналната папка съдържа както „широки“, така и „високи“ снимки, ще видите, че в изходната папка снимките се записват, като се вземе предвид ориентацията. Това е само един пример за използване на условен оператор, но сега знаете за какво служат и как да ги създадете (нищо сложно, нали?) и сега можете лесно да започнете да създавате свои собствени, по-сложни операции.

Категория: