В Photoshop CC и по-нови филтри от Blur Gallery бяха доразвити. Blur Gallery се появи за първи път във Photoshop CS6.
Path Blur е четвъртият от пет филтъра в галерията. Позволява ви да добавяте ефекти на движение към изображения в една до няколко посоки. Този урок ще ви покаже как да използвате този филтър ефективно, като добавите ефекти на движение към снимка, което прави снимката жива и триизмерна, а след това ще ви покажа как да използвате множество посоки на замъгляване с интелигентна филтърна маска, която ще придайте ефект на скорост на снимката.
Забележка. В този урок ще разгледаме опциите на новия филтър и ще приложим натрупаните знания, за да създадем ефекта на кола, движеща се с висока скорост в следващия урок.
В материала използвах две снимки, можете да изтеглите от тук и тук.
Да започваме. Отворете облачната снимка, щракнете с десния бутон върху фоновия слой и преобразувайте слоя в смарт обект:
Отидете в раздела на главното меню Filter ->Blur Gallery ->Path Blur (Филтър ->Blur Gallery ->Path Blur), за да влезете в интерфейса на филтъра. Действието на филтъра по подразбиране се визуализира в самия документ. Тази опция може да бъде деактивирана. Освен това на документа се появи синя стрелка, показваща началото и края, както и посоката на размазването. Останалите контроли се намират на панелите вдясно:
Посоката и местоположението на пътя се променят лесно.
Можете да щракнете върху крайната и средната точка, за да ги преместите и да коригирате посоката на размазването:
Ако преместите мишката върху пътя, можете да поставите нова точка:
Можете да преместите целия път, като задържите Ctrl, задържите курсора над пътя, задържите левия клавиш и плъзнете:
Можете да добавите една или повече пътеки на размазване. За да направите това, преместете курсора на произволно свободно място в документа, курсорът ще се промени на „щифт“, след това задръжте левия клавиш и плъзнете курсора:
Има опция "Скорост" на панела за размазване. Той определя степента на размазване в дадена посока. Важно е да имате предвид, че това е глобална настройка, т.е. действа по всички налични пътища:
Когато опцията "Centered Blur" е активирана, замъгляването се извършва спрямо центъра на стрелката и пикселите на изображението в центъра остават на мястото си. Когато тази опция е деактивирана, замъгляването се брои от началото на стрелката и пикселите се изместват в посоката на стрелката.
Работа с крайни точки
Както бе споменато по-горе, настройката „Скорост“ е глобална. Следователно, за да контролирате степента на замъгляване, трябва да коригирате стойностите на крайните точки „Скорост“. Нека да видим как да го направим. Първо се уверете, че опцията Edit Blur Shapes е активирана. След това щракнете върху крайната точка на пътя, за да изберете тази точка, след което ще забележите, че в краищата на пътя се появяват две червени стрелки. Те имат свои собствени крайни точки. За да промените стойността на скоростта на крайната точка, плъзнете стрелката в документа или плъзгача на скоростта на крайната точка или въведете стойности ръчно:
За да промените допълнително формата на размазването в края на пътя, можете да плъзнете централната точка върху червената стрелка. Имайте предвид, че не можете да добавяте междинни точки като по главния път:
Работа с множество пътища
Можете да добавите колкото искате пътища към всяко изображение, което имате. По принцип се добавят допълнителни пътища, за да се получи размазване в различни посоки или да се ограничи или премахне ефектът на размазване за определени области на изображението.
За да добавите нов път, поставете курсора там, където искате да видите началото на пътя, щракнете с левия бутон на мишката, преместете курсора в желаната посока, щракнете, за да създадете междинна опорна точка, повторете действието за създаване на междинни точки толкова пъти, колкото е необходимо. За да завършите пътя, щракнете там, където трябва да бъде краят на пътя, изчакайте 2 секунди с освободен клавиш, докато символът точка се появи в края на реда, и щракнете отново.Вместо това можете просто да натиснете клавиша Esc, за да завършите пътя:
След като създадете пътеките, можете да регулирате "Скорост" на крайните точки. В това изображение стойността на „Скоростта на левите крайни точки е нула, а на десните крайни точки е около двеста:
Съвет: Използвайте клавишни комбинации за ваше удобство. Натиснете и задръжте клавиша H, за да скриете временно пътеките. Пуснете бутона, за да ги покажете отново. Натиснете клавиша P, за да деактивирате/активирате визуализацията на действието на филтъра.
Ефект на светкавично движение на светкавица
Photoshop CC има още една интересна опция за замъгляване при движение - това е ефект на импулсна светкавица, нещо като снимане на тъмно с включен светкавица. Контролът на ефекта се намира на друг панел.
Настройката Strobe Strength определя силата на виртуалната светкавица и контролира баланса между околната светлина и светлината на виртуалната светкавица. Настройката Strobe Flashes определя броя на светкавиците за експозиция.
Ако „Интензитет на импулсната светкавица“ е зададен на 0%, картината ще показва непрекъснато замъгляване, т.е. светлинният ефект няма да се покаже. Ако е настроен на 100%, тогава светкавичният ефект става остър, без замъгляване. Стойност между 0 и 100 дава ефект на размазана светкавица:
Разгледахме някои от теоретичните аспекти на създаването на ефект на движение във Photoshop CC. Тук е обяснено как да го приложите на практика и да създадете ефекта на движеща се кола.