В този урок ще научим как лесно да създадем един от класическите ефекти на Photoshop - превръщане на портретна снимка в цветна рисунка с молив. Как да скицирате непортретни снимки (пейзаж, град, натюрморт, група хора, кола и т.н.) е описано в следващия урок.

Но ние всъщност разглеждаме четири начина за създаване на ефект на скица, започвайки с прост черно-бял. След това ще вземем нашата черно-бяла скица и ще проучим няколко различни начина да я оцветим, като първо използваме оригиналните цветове на оригиналната снимка, след това с един цвят и след това с градиент!

Също така ще научим как да направим нашата скица с молив редактируема, така че да можем да се върнем към нея по всяко време и бързо да направим необходимите промени. Ще направим това, като приложим интелигентните филтри на Photoshop, коригиращите слоеве и режимите на смесване на слоевете.

Тук ще използвам Photoshop CC 2015, но всички стъпки са напълно съвместими с всяка последна версия на Photoshop.

Ето снимката, която ще използвам като основа:

След това показах няколко варианта на скиците, които получих в резултат на описаната по-долу техника. В края на урока ще видим колко лесно е да превключвате между тези четири версии, за да можем да изберем най-добрата. Кликнете върху изображенията, за да ги увеличите:

Черно-бяла скица.

Същата скица, но оцветена с оригиналните цветове на оригиналната снимка

Същата скица, този път боядисана в един цвят, можете да изберете всеки цвят, който харесвате.

Същата скица, оцветена с градиент.

Да започваме.

Стъпка 1: Дублирайте фоновия слой

Отворете оригиналното изображение във Photoshop. В момента изображението е в документа във фоновия слой, това е единственият слой в стека. Натиснете Ctrl + J, за да дублирате слоя, нов слой трябва да се появи в панела със слоеве, автоматично наречен „Слой 1“ (Слой 1).

Стъпка 2: Обезцветете слоя

След това трябва да премахнем всички цветове от нашия слой "Layer 1" и бързо правим това с помощта на командата Photoshop "Desaturate" (Обезсатуряване), за което трябва да натиснете клавишната комбинация Shift + Ctrl + U. Сега изображението в документа изглежда така:

Изображение след премахване на цвят

Стъпка 3: Дублирайте обезцветения слой

Дублирайте обезцветения слой, като натиснете Ctrl+J, сега имаме три слоя в панела със слоеве.

Стъпка 4: Обърнете слоя

След това трябва да обърнем нивата на яркост в този слой, което ще направи светлите зони тъмни, а тъмните светли, ще направим това с командата Invert. Обръщането се извършва с клавишната комбинация Ctrl + I, резултатът е:

Изображение след инверсия на яркостта.

Стъпка 5: Променете режима на смесване на Color Dodge

След това трябва да променим режима на смесване на обърнатия слой от "Нормален" (Normal), зададен по подразбиране, на "Осветяване на основите" (Color Dodge). Това ще направи документа напълно бял, или поне почти бяло (може да видите някои тъмни области в зависимост от вашето изображение):

Промяната на режима на смесване на Color Dodge временно прави документа бял.

Стъпка 6: Преобразувайте слоя в смарт обект

Сега ще създадем по-голямата част от нашата скица с ефект, като замъглим слоя с филтъра Gaussian Blur. Но вместо да прилагаме Gaussian Blur като обикновен филтър, нека го приложим като интелигентен филтър. Правим това, за да можем да се върнем и да променим настройките на филтъра Gaussian Blur по всяко време, без да губим качеството на изображението.

За да може филтърът да бъде приложен към слоя като интелигентен филтър, трябва да преобразуваме този слой в интелигентен обект, за да направите това, щракнете с десния бутон върху слоя и в контекстното меню, което се отваря, щракнете върху реда „Преобразуване в интелигентен филтър“ обект ”(Преобразуване в интелигентен обект), повече подробности за конвертирането на слоеве в интелигентни обекти са описани тук.
Няма да има видими промени в документа, но на слоя в панела със слоеве, в долния десен ъгъл на миниатюрата, ще видим малка икона, показваща, че този слой вече е интелигентен обект:

Икона на интелигентен обект в прозореца с миниатюри на слоя.

Стъпка 7: Приложете замъгляване по Гаус

Сега, след като преобразувахме слоя в интелигентен обект, нека приложим към него филтъра Gaussian Blur. Отидете в менюто „Филтър“ (Филтър) в горната част на екрана и изберете Blur ->Gaussian Blur (Blur ->Gaussian Blur), след което ще се отвори диалоговият прозорец на филтъра. Нека започнем, като изберем малка стойност за радиуса на размазване (това също зависи от размера на документа), ще избера 6px, това ще завърши с ефект на много тънка линия:

Скицирайте ефекта, като използвате ниска стойност на радиуса на размазване.

Ако увелича радиуса до, да кажем, 16 пиксела, ще получа нещо повече като оригиналната снимка:

Ефект на скица с голям радиус на размазване.

Точната стойност на радиуса трябва да бъде избрана в зависимост от вашето изображение и типа ефект, който искате да направите. Ще се придържам към втория вариант.

Когато приключите с напасването на радиуса, щракнете върху OK, за да излезете от диалоговия прозорец и да приемете промените.

Така че имаме основния ефект на скица и го създадохме с филтър, приложен към интелигентния обект. Тъй като обикновен филтър е приложен към интелигентен обект, той автоматично се преобразува в интелигентен филтър. Както споменах по-горе, интелигентните филтри са напълно редактируеми, което ни позволява лесно да променим настройките на филтъра по-късно, ако е необходимо. Как да го направим? Панелът със слоеве вече има интелигентен филтър, разположен под интелигентния обект. За да промените настройките на филтъра, просто щракнете двукратно директно върху думите "Gaussian Blur" (Gaussian Blur), това ще отвори отново диалоговия прозорец на филтъра, където можете да промените настройките (в нашия случай преместете плъзгача за радиуса), ако е необходимо:

Щракнете двукратно върху името на филтъра, за да отворите диалоговия му прозорец отново.

Стъпка 8: Добавяне на слой за коригиране на нивата

Създадохме предварително зададени настройки за създаване на ефект на скица, но в зависимост от това колко филтър за замъгляване сте приложили, скицата може да изглежда твърде светла. Ако случаят е такъв, тогава можем лесно да го потъмним с помощта на коригиращия слой „Нива“ (Нива). За да добавите този слой, щракнете върху съответната икона в долната част на палитрата със слоеве и изберете този слой от списъка.

Стъпка 9: Променете режима на смесване на слоя "Levels" на "Multiply" (Умножение)

Параметрите и контролите за регулиране на коригиращия слой се намират в панела със свойства, но все още нищо не трябва да се прави с тях. Вместо това, за да потъмним скицата, всичко, което трябва да направим, е да променим режима на смесване от нормален на „Умножение“ (Умножение):

Променете режима на смесване на коригиращия слой Levels на Multiply.

Режимът на смесване Multiply е един от групата режими, които потъмняват изображението и сега можем да видим, че моята скица вече е много по-тъмна:

Ефект на скица след промяна на режима на смесване на слоя Levels на Multiply.

Ако след това установите (както аз правя в момента), че вашата скица сега е твърде тъмна, можете да настроите фино степента на потъмняване, като коригирате стойността на Opacity на коригиращия слой Levels.

Намалих стойността до около 40%, но тази стойност зависи от оригиналното изображение.
След като намалих "Непрозрачността" , общата яркост на миниизображението изглежда по-добре:

Намаляването на непрозрачността на коригиращия слой частично възстанови яркостта на картината.

Стъпка 10: Дублирайте фоновия слой отново

В този момент имаме завършен черно-бял ефект на скица с молив. Сега нека да разгледаме няколко различни начина да го оцветите. Нека започнем с използването на собствените цветове на оригиналната снимка. За да направим това, трябва да направим друго копие на фоновия слой, така че щракнете върху фоновия слой и след това натиснете Ctrl+J. Photoshop прави копие на слоя и го поставя директно над оригиналния фонов слой.

Стъпка 11: Преименувайте новия слой

Вече направихме много копия на фоновия слой и нашият панел със слоеве става дезорганизиран, пълен със слоеве с автоматично генерирани и следователно неописателни имена („Слой 1“, „Копие на слой 1“ и т.н.), което в бъдеще най-вероятно ще внесе объркване и ще усложни работата. Нека прекъснем този порочен кръг и преименуваме слоя, който току-що създадохме, за да му дадем описателно име.За да направите това, щракнете двукратно директно върху името на слоя, за да го изберете, и въведете ново име „Цвят“. Натиснете Enter, за да приемете промяната на името на слоя. Ето как трябва да изглежда панелът със слоеве сега:

Копие на фоновия слой, преименуван на "Цвят" .

Стъпка 12: Преместете слоя "Color" в горната част на панела със слоеве

За да използваме този слой за оцветяване на скицата, трябва да го поставим над всички слоеве в стека със слоеве. Един от начините да направите това е просто да щракнете върху него и да го плъзнете нагоре с мишката, но има по-удобен начин. За да преместите слой директно в горната част на стека със слоеве, първо се уверете, че е избран в панела със слоеве, ако не е, изберете го. След това задръжте клавишите на клавиатурата Shift+Ctrl и натиснете клавиша с дясната квадратна скоба ( ] ). Това действие незабавно ще премести избрания слой в горната част на стека.

Така че слоят "Color" в момента трябва да е в горната част на стека със слоеве.

Стъпка 13: Променете режима на смесване на "Color" (Цвят)

Тъй като слоят "Color" в момента е най-горният слой в документа, той припокрива видимостта на всички останали слоеве в документа и това, разбира се, не е това, от което се нуждаем. За да може слоят да не блокира видимостта, а да даде цветове на долните слоеве, трябва да промените режима му на смесване. В този случай режимът „Цвят“ (Цвят)е подходящ за нас

Този режим ще каже на Photoshop да смеси само цветовете на слоя върху долните слоеве и да игнорира всичко останало. В резултат нашата скица вече е оцветена:

Скица с молив, оцветена с оригиналните цветове на снимката (цветен слой в цветен режим).

Ако цветът е твърде наситен, можете да намалите излишната наситеност, като намалите непрозрачността на слоя "Color" . Аз намалих моите на 50%:

Ефектът след намаляване на непрозрачността на слоя "Color" .

Стъпка 14: Изключете видимостта на слоя "Color"

Оцветяването на черно-бяла скица с цветовете на снимка не е единственият начин да добавите цвят към монохромна рисунка. Както обещах в началото на урока, ще говоря за други методи за оцветяване по-късно.

За да продължим да работим, трябва да изключим видимостта на слоя „Цвят“, за да направите това, щракнете върху съответната икона (под формата на око) в панела със слоеве. Прочетете повече за видимостта на слоя тук. Това ще ни върне черно-бяла версия на миниатюрата.

Стъпка 15: Добавяне на коригиращ слой с плътен цвят

За да оцветим скицата с плътен цвят, ще използваме слой за настройка на цвета. Щракнете върху иконата за добавяне на коригиращ слой, разположена в долната част на панела със слоеве, и изберете реда „Цвят“ (Плътен цвят) в списъка, който се отваря.

Веднага щом щракнете върху реда "Цвят" , Photoshop ще отвори цветовата палитра, където трябва да изберем цвят за оцветяване на снимката. Не се притеснявайте, ако изберете грешен цвят, лесно можем да се върнем и да изберем друг по-късно. Засега ще избера един нюанс на синьото:

Избор на син цвят от цветовата палитра.

Стъпка 16: Променете режима на смесване на "Color" (Цвят)

След като изберете цвят, натиснете бутона OK, за да затворите инструмента за избор на цвят. Вашият документ ще бъде изцяло запълнен с този цвят, т.к. Коригиращият слой е най-отгоре на стека със слоеве.

За да не се припокрива плътният цвят, а да оцветява черно-бялата скица, трябва да промените режима му на смесване от стандартния "Нормален" на "Цвят" (Цвят).

Променете режима на смесване на коригиращия слой "Color" на "Chroma" (Цвят), сега скицата е оцветена в синьо.

Ако искате да опитате различен цвят, щракнете два пъти върху иконата на коригиращия слой в панела със слоеве. Това действие ще отвори отново инструмента за избор на цвят, където можете да изберете всеки друг цвят. По този начин емпирично можете да изберете най-добрия цвят за боядисване. За да намалите интензивността на цвета, просто намалете непрозрачността на запълващия слой.

В резултат на това след избора избрах лилав цвят 6a2e73 за оцветяване на скицата:

Краен резултат - скицата е оцветена в плътно лилаво.

Стъпка 17: Изключете видимостта на слоя за коригиране на цвета

Нека разгледаме друг начин за оцветяване на скицата, този път използвайки градиент. За да направим това, първо трябва да изключим видимостта на слоя за настройка на цвета.

Стъпка 18: Добавяне на коригиращ слой за градиентно запълване

За да оцветим скицата в различни цветове, ще използваме градиентно запълване, по-точно слоя за настройка на градиента. Щракнете върху иконата за добавяне на коригиращ слой, разположена в долната част на панела със слоеве, и изберете реда "Градиент" (Градиент), след което веднага ще се отвори диалоговият прозорец за запълване на градиент.
За да изберете градиент, щракнете върху малката стрелка вдясно от миниатюрата на градиента в горната част на диалоговия прозорец. Не щраквайте върху самата примерна миниатюра, тъй като Това ще отвори редактора на градиенти, който е извън обхвата на този урок.

Щракнете върху стрелката, за да изберете градиента.

Това действие отваря инструмента за избор на градиенти, показвайки ни примери от предварително направени градиенти, един от които вече може да бъде избран. За да изберете градиент, щракнете два пъти върху неговата миниатюра. За този урок ще избера градиента Spectrum (първият отляво в долния ред):

Избор на градиент на спектъра.

След това, в диалоговия прозорец за градиент, ще променя ъгъла му от 90° по подразбиране на 135°, което ще доведе до разпъването му диагонално през изображението, малко подправка на изображението:

Промяна на ъгъла на градиента.

Щракнете върху бутона OK, за да затворите диалоговия прозорец. Вашият документ ще бъде напълно запълнен с градиента:

В момента градиентът напълно покрива видимостта на слоевете за скица.

Стъпка 19: Променете режима на смесване на "Color" (Цвят)

Коригиращият слой с градиентно запълване се намира в горната част на панела със слоеве. За да не припокриват видимостта, но да нарисувате скицата, променете нейния режим на смесване на „Цвят“ (Цвят), точно както направихме в стъпка 16. Резултат:

Променете режима на смесване на запълнения с градиент слой от нормален на „Цвят“ (Цвят).

След това, ако е необходимо, коригирайте наситеността на цвета, като намалите непрозрачността на слоя. Резултат:

Скица след промяна на режима на смесване и намаляване на непрозрачността на запълнения с градиент слой.

Избиране на един от готовите ефекти за оцветяване на скица

Сега, след като оцветихме скицата с градиентно оцветяване, имаме три различни начина за оцветяване на скицата плюс основна черно-бяла опция и както писах в началото на урока, можете лесно да изберете една от тези опции.

Първо, изключете видимостта и на трите оцветяващи слоя - слоя "Цвят" и двата плътни и градиентни слоя. След това основната черно-бяла версия ще бъде показана в документа.

За да придадете цвят на скицата, просто включете видимостта на един от трите боядисани слоя, ако искате да оставите скицата черно-бяла - просто оставете видимостта на тези три слоя изключена.

Категория: