Ако трябваше да се откажа от всички инструменти за коригиране на изображения на Photoshop освен един, без съмнение бих останал с инструмента Curves. Този инструмент за настройка е съществена и незаменима част от базата от знания и приложение на всеки професионалист по редактиране на изображения.работа в колаж или колекция. С Curves
можете дори просто да промените "настроението" на снимка. Винаги можете да направите нещо добро по-добро и използването на този инструмент е чудесен начин да направите точно това.Използвайки корекция на криви можете:
- да правите фина цветова корекция на цифрови изображения
- да регулирате цветовете на изображението - да регулирате локален контраст и тонален баланс
Когато отворите интерфейса, виждате кривата като права линия, т.к. Все още не сте направили никакви промени. Можете да промените баланса на изображението, като промените формата на кривата.
Тази форма може да бъде променена чрез избор на един от инструментите за конструиране - "Линии на Безие" или "Молив" . Линиите на Безие ви позволяват плавно да променяте кривата, докато с молив създаваме нова линия. В по-голямата част от случаите, когато се коригират криви, се използват линии на Безие.
Точките, от долния ляв до горния десен ъгъл, засягат съответно, както е показано на фигурата: черно, сенки, средни тонове, светли точки и бели точки. Промяната на позициите на тези области ще повлияе на съответния тонален диапазон на изображението.Оставяйки линията в центъра, ще оставим тоновете непроменени.
За да промените кривата, започнете с щракване приблизително в средата на линията. Това ще създаде "опорна точка" , която ще промени баланса към по-светъл или по-тъмен, в зависимост от това дали го плъзнете нагоре или надолу. Кривататрябва да е гладка, острите преходи между линиите ще направят разликите в цветовете много забележими, по-плавните промени в яркостта от двете страни на основната линия позволяват плавни и реалистични корекции.
Важно е обаче да се отбележи, че не можете да увеличите контраста в един регион, без да го намалите в друг. Curves е инструмент за преразпределение на контраста.
В допълнение, Curves е инструмент за запазване на тоналната йерархия. Това означава, че светлите части на изображението ще останат ярки дори след промяната, само степента на яркост ще намалее.
S-крива и обърната S-крива
Този тип крива е най-често използваната. Човешкото око е най-възприемчиво към средния тонален диапазон и малко по-малко възприемчиво към тъмното и светлото. S-кривата просто ви позволява да увеличите контраста на изображението, като правите това предимно в средния диапазон.
Най-простият пример за използване на такава крива, който можете да видите в примера, щракнете върху раздела над снимката:
- Оригинална снимка
- Резултатът от прилагането на кривата
Както можете да видите, простото създаване на S-крива напълно променя външния вид на снимката. S-образната крива добавя контраст в средните тонове чрез сенки и светли точки, докато обърната или инверсна, S-кривите имат обратен ефект.
Празни точки в тонален диапазон и хистограма
Една от много полезните и важни функции на кривите е да коригира празни зони от тоналния диапазон - празни ръбове в хистограмата (в крайните области на черни и бели пиксели) или празнини в средата на хистограмата ( в областта на сенките, средните тонове и светлите точки).Изображението може да се коригира, като се премести в центъра на най-крайните области на графиката, за да се коригира експозицията. Това може да се види ясно на следващата фигура, щракнете върху разделите над снимката:
- Оригинална снимка
- Резултатът от прилагането на кривата
Или, в случай че има празнини между тоналните пикове, тогава можете да намалите контраста в определени части на изображението - като по този начин освободите контраста, който да се използва в по-видимите области на изображението.
Коригирайте постеризацията на изображението с криви
Няколко думи за концепцията за постеризация. Постеризацията възниква, когато дълбочината на цвета на изображението е спаднала достатъчно, за да се покаже визуално. Самият термин възниква, защото този ефект е подобен на резултата от печат на масов плакат с ограничен брой цветни мастила.С други думи, при плавна промяна на цвета, вместо плавен преход, имаме цветови скокове. Този ефект е ясно видим на фигурата по-долу, оказва се, че слънцето има граница:
- Оригинална снимка
- Резултатът от прилагането на кривата
Щракнете върху десния раздел над снимката и ще видите как този недостатък може лесно да бъде коригиран с корекция на крива.
ВАЖНО! Увеличаването на контраста е свързано с увеличаване на наклона на кривата спрямо първоначалните 45 градуса, а намаляването е свързано с неговото намаляване. С други думи, колкото по-стръмна е кривата, толкова по-висок е контрастът.
Досега говорихме за прилагане на криви към глобални промени в стойностите на RGB яркост. Но този чудесен инструмент ви позволява да коригирате цветовите отливки на отделни цветови канали. Това е описано в статията „Правилен цветови баланс с извивки“.