Когато става въпрос за редактиране (или коригиране) на изображения във Photoshop, първото нещо, което искаме да направим, е да приведем проблемните общи тонове и/или цветове във форма (обикновено наричани „глобални проблеми“) и след това да преместим върху конкретни или индивидуални проблемни области („местни проблеми“). Глобалните проблеми се решават с помощта на инструмента Levels на Photoshop, който не само решава този проблем професионално, но също така прави процеса на извършване на обща тонална и цветова корекция невероятно прост и лесен.

В тази статия, на примера за редактиране на снимки, ще видим. колко лесно се редактира, ще видим колко е лесно.

Ето снимката, която ще използвам за този урок:

И ето как ще изглежда след общия тон и нивата на корекция на цвета:

Стъпка 1: Задайте нива по подразбиране

Отворете изображението във Photoshop Сега нека прекараме няколко минути в настройка на командния панел за нивата. Отворете го, като отидете в раздела на менюто Изображения ->Корекция ->Нива (Изображение ->Корекции ->Нива) или като натиснете клавишната комбинация Ctrl + L. Ще се отвори прозорецът на интерфейса на инструмента Levels.

В долния десен ъгъл ще видите три икони на капкомер. Щракнете два пъти върху най-десния, тази икона взема проба от изображението, за да определи крайната бяла точка:

След двойно щракване ще се отвори прозорецът за избор на цвят.Ако погледнете дясната страна на инструмента за избор на цвят, в долната част ще видите буквите R, G и B, които означават "червен" , "зелен" и "син" цветове, както и поле за въвеждане на право на всеки от тях. Въведете стойността 245 във всяко от трите полета за въвеждане:

По подразбиране стойността на бялата точка е зададена на 255 за всеки от цветовете "R" , "G" и "B" , което във Photoshop означава чисто бяло. Като намалим стойността до 245, това ще ни помогне да запазим детайлите в светлата част на изображението, като ги предпазим да станат 100% бели. След като въведете стойностите, натиснете OK, за да излезете от цветовата палитра.

Сега, обратно в диалоговия прозорец Нива, щракнете двукратно върху най-левия капкомер, тази икона ще направи проба от изображението, за да определи екстремната черна точка.
Прозорецът на цветовата палитра ще се отвори отново. Този път въведете стойност 10 за всяко от полетата "R" , "G" и "B" . Като зададете тази стойност на 10 вместо 0 по подразбиране, предотвратяваме тъмните части на нашия изображението да стане чисто черно, което ще ни позволи да запазим детайлите в сенките и също така ще спестим малко черно мастило при отпечатване на изображението.Щракнете върху OK, за да излезете от инструмента за избор на цвят.

Сега натиснете бутона OK, за да излезете от диалоговия прозорец Нива. Това ще отвори нов диалогов прозорец, в който Photoshop ще ви попита: „Направете новите целеви цветове по подразбиране?“ (Да се запазят ли новите целеви цветове по подразбиране?). Щракнете върху "Да" и следващия път можете да използвате тези цветове като цели без предварителна подготовка, т.е. онези действия, които току-що направихме.

Стъпка 2: Добавяне на слой за коригиране на прага, за да намерите акцентите в изображението

Нека започнем да правим тонални и цветови корекции в светлите области на изображението. Но преди да можем да коригираме тези области, трябва да ги намерим. За щастие, това е лесно да се направи благодарение на Brightness Threshold на Photoshop (официално преведено като Isohelia). Кликнете върху иконата за нов коригиращ слой
(Нов коригиращ слой), разположен в долната част на палитрата със слоеве.Изберете реда Threshold от списъка. Това ще изведе диалоговия прозорец Threshold. Щракнете върху плъзгача в долната част на диалоговия прозорец и го плъзнете най-вдясно. Ще видите, че изображението е станало напълно черно. След това започнете бавно да плъзгате плъзгача обратно наляво, докато започнат да се появяват бели области. В този момент спрете плъзгача. Тези области са светлите области на изображението:

Стъпка 3: Поставяне на целевия маркер в бялата зона

От палитрата с инструменти изберете инструмента Eyedropper(Капкомер). След това задръжте курсора на мишката върху една от белите области в изображението. Натиснете клавиша Shift и ще видите как пипетата ще се превърне в икона за вземане на цветни проби (Sampler). Докато държите този клавиш, щракнете с левия бутон на мишката в бялата област. В този случай ще поставите маркер за цел на това място.Ще видите кръг и малко 1 в долната дясна страна на маркера (изображението по-долу е значително увеличено):

Стъпка 4: Намиране на тъмната част от изображението със същата настройка на прага

Така че намерихме най-светлата част от изображението и я маркирахме. Сега трябва да намерим най-тъмната област и можем да направим това по аналогия с намирането на най-светлата област. Върнете се в диалоговия прозорец Threshold и този път плъзнете плъзгача докрай наляво. Ще видите, че изображението е станало напълно бяло. След това бавно плъзнете плъзгача обратно надясно, докато видите черни области да започнат да се показват през изображението. Спрете да влачите на този етап. Това ще бъдат най-тъмните области на изображението. Освен това, докато държите натиснат клавиша Shift, щракнете вътре в черната зона, за да поставите целевия маркер на това място. Ще видите малък номер 2 в долния десен ъгъл на маркера:

12Следваща страница

Категория: