В предишната статия говорихме за общото използване на криви във Photoshop. Тук ще говорим за коригиране на цветови нюанси в определени тонални зони на отделни цветови канали, т.е. в червения, зеления и синия цветови канал с помощта на инструмента Photoshop - Криви (Криви) В тоналната област се появяват нежелани нюанси.В този случай промяната на баланса на бялото или регулирането на общия цвят може по невнимание да повреди други тонове. Така че в този случай е по-добре избирателно да увеличите или намалите интензитета на цвета на червения, зеления или синия канал поотделно, за да постигнете перфектния баланс.

Тази диаграма показва до какво води увеличаването или намаляването на диагоналната линия на различни канали:

Увеличаването накойто и да еучастък от диагонала в червения канал води до увеличаване на червеното съдържание вцялотоизображение. Намаляването на линията увеличава съдържанието на синия цвят. Съответно, зеленият канал - нагоре - увеличаване на концентрацията на зелено, надолу - лилаво; в синия канал - нагоре - увеличаване на съдържанието на синьо, надолу - увеличаване на жълто. - до затъмнение.

RGB изображенията се състоят от три канала, червен, зелен и син. Във Photoshop цветовите концентрации в тези канали се показват като нюанси на сивото, колкото по-тъмно е сивото, толкова по-голяма е концентрацията на съответния цвят в канала в дадена област на изображението. Ето пример за това как цветовете се концентрират в цветно изображение - отляво е цветно примерно изображение, отдясно е неговият червен канал, след това зелен и син.

Можете да видите как изглежда интензивността на цветовете в каналите, като отворите палитрата с канали (раздел на главното меню Прозорец ->Канали или Прозорец ->Канали).

Сега вземете следното изображение като пример:

Тази снимка има неприятен синкав фон, да не говорим за леко замъгляване на снимката поради неправилна експонация.
Както виждате, небето на снимката вече е напълно бяло, така че не трябва Не повдигайте RGB кривата нагоре.Ще решим основните проблеми, като леко намалим долната част на кривата. Задръжте курсора на мишката над изображението и ще видите коригираната RGB крива в долната графика. Сега разгледайте синия канал. Задръжте курсора на мишката върху снимката отново, погледнете горната диаграма. Вижда се, че има празно място от лявата страна на хистограмата, така че е логично да преместите входа надясно към началото на пикселите на графиката. Ефектът от това се проявява веднага - например тогите на учениците стават черни от сини. И за да придадете обща естественост, леко огънете кривата надолу.

Внимание! Ако не е необходима прецизна цветова корекция, тогава корекцията на цветовия баланс може да се извърши по по-прост начин - разделът на главното меню Изображение ->Корекция ->Цветов баланс (Изображение ->Корекции ->Цветов баланс ).

Използване на коригиращи слоеве

По-добре е да използвате корекция на кривите с помощта на коригиращи слоеве (раздел на главното меню Слой ->Нов коригиращ слой ->Криви или Слой ->Нов коригиращ слой ->Криви).Също така можете да отворите такъв слой, като щракнете върху съответния бутон в долната част на палитрата със слоеве, както е показано на фигурата:

Този метод има много предимства, например, корекцията може да се приложи само към един канал, което позволява последващи промени в останалите канали и яркостта в други коригиращи слоеве, режимът на смесване също може да бъде променен за корекцията слой, както и прозрачност и запълване.

Категория: