Всеки път, когато отворим или създадем ново изображение във Photoshop, то се отваря в нов отделен документ и Photoshop поставя това изображение на слой, наречен Background. Един документ може да има само един фон. Редът, режимът на смесване и непрозрачността на фона не могат да се променят. Въпреки това, тези атрибути на фона могат да бъдат променени, след като той бъде преобразуван в нормален слой.
И сега още.В предишната статия получихме необходимите умения за работа със слоеве в панела със слоеве във Photoshop. Научихме как да добавяме нови слоеве, премахваме слоеве, преместваме слоеве един над и под друг, разгледахме как да добавяме коригиращи слоеве и стилове на слоеве, да променяме режима на смесване и нивото на прозрачност и много повече.
Но преди да започнем да работим със слоеве, трябва да разгледаме един специален тип слой и това е фоновият слой. Нуждае се от отделно разглеждане, т.к. Има редица действия, които можем да правим с нормалните слоеве, но не и с фона и ако не знаем тези нюанси предварително, това може да доведе до объркване и ненужна загуба на време и нерви.
Ето изображението, което ще използвам в този пост:
Всеки път, когато отворим или създадем ново изображение във Photoshop, то се отваря в нов отделен документ и Photoshop поставя това изображение на слой, наречен „Фон“, както можем да видим, като погледнем панела със слоеве. Обърнете внимание, че думата "Background" е написана в курсив, така Photoshop ни казва, че този слой е специален:
Photoshop нарича този слой "фон" по простата причина, че той служи като фон за целия ни документ. Всички допълнителни слоеве, добавени към документа, задължително ще завършат над фоновия слой. Тъй като целта на този слой е да служи като фон, има редица неща, които Photoshop няма да ни позволи да правим с него. Нека да разгледаме набързо тези няколко прости правила, които трябва да запомните. След това, в края на този материал, ще научим лесен начин да заобиколите всеки от тях!
Правило 1: Не можем да преместим съдържанието на фоновия слой
Първото нещо, което не можем да направим с фона, е да преместим съдържанието му. Обикновено, за да преместите съдържанието на слой, се използва инструментът за преместване със същото име, той се намира в горната част на лентата с инструменти:
Ако вземем този инструмент и се опитаме да преместим фона или дори просто да щракнем в прозореца на документа, тогава Photoshop ще ни даде съобщение: „Използването на инструмента за преместване не е възможно: слоят е фиксиран.“ (Заявката ви не можа да бъде изпълнена, защото слоят е заключен).
Ако погледнем по-отблизо панела със слоевете, ще видим малка икона на катинар, която ни уведомява, че слоят е заключен.
Правило 2: Не поддържа прозрачност
В момента ще импортирам друго изображение в документа и ще го поставя в рамка, но центърът на рамката в момента е запълнен с бяло, което означава, че трябва да премахна тази бяла област, преди да поставя моето снимка вътре в него. Обикновено, когато изтрием пиксели на слой, изтритата област става прозрачна, което ни позволява да видим през нея слоя(ите) под нея. Да видим какво ще се случи, ако се опитам да изтрия нещо на фоновия слой.
Първо, трябва да създам селекция вътре в рамката и защото запълнено е с бяло, ще използвам инструмента Magic Wand Tool. Във Photoshop CS3 и по-нови версии (тук използвам Photoshop CS6), Magic Wand е вложена зад инструмента за бърз избор, така че щракнете върху инструмента за бърз избор и задръжте за секунда или две, докато се отвори падащото меню. и от изберете „Вълшебната пръчка“:
С "Вълшебната пръчица" ще щракна върху белия квадрат вътре в рамката, след което ще се появи селекция, ограничена от пунктирана линия "бягащи мравки" около периметъра на правоъгълника:
За да изтрия пиксели в избраната област, трябва да натисна клавиша Backspace или Delete на клавиатурата, но вместо да изтрия областта и да я заменя с прозрачност, както би било на нормален слой, Photoshop по някаква причина се отваря диалоговият прозорец Запълване за избор на цветове за запълване на областта:
Нямам нужда от това, така че ще щракна върху бутона Отказ, за да затворя този диалогов прозорец, защото исках да премахна бялата област вътре в рамката, а не да я запълня с различен цвят. Да кажем, че Photoshop току-що направи грешка, така че ще опитам друг начин за премахване на пикселите.Нека преминем през раздела на главното меню Редактиране ->Изрязване (Редактиране ->Изрязване). На нормален слой след това действие ще се появи прозрачна (празна) област на мястото на избраната област и отново получих неочакван резултат - избраната област е запълнена с черно:
И така, защо се случи това? Както се оказа, Photoshop е изпълнил тази област с черно, защото в цветовата палитра цветът на фона (долната дясна мостра) в момента е черен. Ако цветът на фона в момента беше зададен, например, на лилав, тогава областта ще бъде запълнена с лилаво:
И така, защо Photoshop отказва да премахне бялата област вътре в рамката и вместо това я запълва с други цветове?
Причината е, чефоновият слой не поддържа прозрачност В края на краищата, тъй като фоновият слой е фонът на целия документ, няма нужда да се вижда през него, просто защото не трябва да има нищо под него, защото фонът е най-отдолу! Не е възможно да изтриете областта вътре в рамката, докато това изображение остава на фоновия слой.
И така, как мога да поставя снимка в рамка? Нека оставим този проблем настрана за известно време и да се върнем към него по-късно.
Правило 3: Не можем да поставим фоновия слой върху друг слой
Ето снимката, която искам да сложа в моята рамка за снимки:
Това изображение в момента е отворено в отделен прозорец на Photoshop, така че бързо ще го копирам в моя документ с фото рамка, като натисна Ctrl+A, за да избера цялата снимка, след това Ctrl+C, за да копирам изображението в моя клипборд . След това превключвам към документа с рамката за снимки и натискам Ctrl + V, за да вмъкна изображението в документа. Photoshop поставя изображението на нов слой „Слой 1“ (Слой 1) над фоновия слой с фото рамка:
В прозореца на документа виждаме, че в документа се е появило ново изображение над рамката, само горният и долният ръб се виждат близо до самата рамка:
За да може второто ми изображение да бъде вътре в рамката, трябва да променя реда на слоевете в панела със слоеве, така че слоят с рамката да е над слоя с изображението. По правило преместването на един слой върху друг се извършва елементарно с мишката, но сега нямаме такъв случай, т.к. слоят, който трябва да преместим, е фоновият слой. Когато се опитате да го плъзнете над изображението на "Layer 1" , Photoshop показва символ под формата на кръг с диагонална линия (международният символ за забрана на нещо), показвайки, че по някаква причина това действие е неосъществимо:
Причината за тази забрана е, че фоновият слой винаги трябва да остава в долната част на документа, т.е. служи като фон на целия документ. Photoshop няма да ви позволи да го преместите над всички други слоеве.
Правило 4: Не можете да поставяте никакви слоеве под фоновия
Така че не можем да преместим фоновия слой върху друг слой. Ами ако се опитаме да преместим нормалния слой под фоновия слой? Ако се опитам да плъзна "Слой 1" под фона, Photoshop ще даде същия забранителен символ, както в горния случай:
Отново причината е, че фоновият слой трябва винаги да остава в долната част на документа. Не можем да го плъзгаме над други слоеве и не можем да плъзгаме други слоеве под него.
Нека обобщим. Научихме, че Photoshop няма да ни позволи да преместим съдържанието на фоновия слой с Move Tool, защото слоят е заключен на място. Научихме, че фоновият слой не поддържа прозрачност, така че няма начин да премахнете нищо от него. И научихме, че фоновият слой трябва винаги да остава долният на всички слоеве в панела. Не можем да го плъзгаме над други слоеве и не можем да плъзгаме други слоеве отдолу.
Тъй като целта на фоновия слой е да бъде фон на документа, всяко от тези правила има смисъл. Въпреки това, както повечето правила, има начини да ги заобиколите и в този случай има лесен начин да заобиколите всички тези правила наведнъж! Всичко, което трябва да направим, е да създадем нормален слой от фоновия слой.
Трансформиране на фоновия слой в нормален (отключване на фоновия слой)
1) Отидете в раздела на главното меню Слой ->Нов ->Слой от фона (Слой ->Нов ->Слой от фона).
2) Има и по-бърз начин - просто щракнете двукратно директно върху думатаBackground (Фон) или върху иконата на катинар в панела със слоеве:
Във всеки случай от горните два метода ще се отвори прозорец, където можете да въведете името си или да оставите предложеното от Photoshop по подразбиране, след което щракнете върху OK:
3) И най-бързият начин. Задръжте клавиша Alt и щракнете двукратно върху думатаBackground , след което Photoshop незабавно преобразува слоя в нормален и го преименува на „Слой 0“ (Слой 0), заобикаляйки диалоговия прозорец.
Резултат
След като сме преобразували фоновия слой в нормален, всички ограничения се премахват и за него се прилагат правилата за нормалните слоеве. Сега можем свободно да местим съдържанието му с помощта на инструмента за преместване (Инструмент за преместване) , можем да премахнем всички елементи от слоя и да ги заменим с прозрачност и можем свободно да го преместваме над или под други слоеве.