- Режими на рисуване
- Пълно обединение на компонентите на формата
- Рисуване на контури
- Операции на пътя
- Конвертиране на пътища във векторни форми
- Запълване на пиксели
В предишните уроци за рисуване на форми във Photoshop споменах, че в тази програма има три различни типа форми - това всъщност е „Векторна форма“ (Форма), „Контур“ (Път) и „Пиксел“ Запълване“ (форми, базирани на пиксели). Тоест във Photoshopvs можем да създаваме векторни форми, пътеки и пикселни форми. В този урок ще разгледаме по-подробно разликата между тези типове и кога да изберем кой тип.
Можете да изберете типа форма в лявата част на панела с опции, разбира се, с един от активните векторни инструменти.
Както научихме в урока Как да рисуваме векторни фигури във Photoshop, инструментите за форми на Photoshop са вложени на едно място в лентата с инструменти.По подразбиране Rectangle Tool се показва на панела, но ако щракнете с десния бутон върху иконата на инструмента, ще се отвори падащо меню със списък с други налични инструменти. Ще избера инструмента Елипса от този списък, но това, което ще научим по-нататък, се отнася за други инструменти за фигури, не само за Елипса:

Избиране на инструмента Ellipse.
Режими на рисуване
След като сме избрали инструмента Ellipse, трябва да кажем на Photoshop какъв тип форма искаме да създадем - векторна форма, пътека или пикселна форма, това може да стане с помощта на падащия списък в левия ъгъл на лентата с опции.

Три режима на рисуване на форми
От трите вида режими на рисуване най-често използваният е типът "Форма" . Самият Photoshop, както подсказва името, е по-известен като програма за редактиране на снимки и фотомонтаж, както и растерно (пикселно) рисуване.
Но с пускането на най-новите версии на програмата, възможностите за векторно рисуване във Photoscop бързо се разширяват и някои рисунки са по-удобни за създаване във вектори, т.к. пикселните форми имат редица ограничения. Най-големият недостатък на базираните на пиксели изображения е, че те се мащабират много лошо, особено когато трябва да бъдат направени по-големи от оригиналния размер. В края на краищата Photoshop просто добавя нови пиксели сам, което влошава качеството на картината. Освен това пикселизираните изображения не изглеждат толкова добре, когато се отпечатат, защото разделителната способност на монитора на компютъра е много по-малка от тази принтерът изисква висококачествени разпечатки на изображението.
Векторните изображения, от друга страна, нямат нищо общо с пикселното изкуство. Те се състоят от математически алгоритми, описващи елементарни геометрични обекти, обикновено наричани примитиви, като точки, линии, сплайни, криви на Безие, кръгове и кръгове, многоъгълници. Всички тези примитиви формират това, което виждаме в документа на Photoshop като векторна форма.Не се притеснявайте за "математическата" част на векторните фигури, Photoshop обработва цялата математика зад кулисите, така че можем да се съсредоточим единствено върху рисуването на формите.
Това означава, че можем да преоразмеряваме векторната форма толкова пъти, колкото пожелаем, без абсолютно никаква загуба на качество на изображението. Векторните фигури запазват своите ясни, остри ръбове, без значение колко ги мащабираме нагоре или надолу. И за разлика от пикселите, векторните форми са независими от разделителната способност. Те не се интересуват от текущата разделителна способност на вашия документ, те винаги ще отпечатват с високо качество на най-високата разделителна способност на вашия принтер.
Нека да разгледаме някои от нещата, които можем да правим с векторни фигури във Photoshop, и след това ще ги сравним с пътеки и запълване на пиксели. За да започнете да рисувате векторни форми, изберете опцията Shape Layers в лентата с опции:

Избиране на опцията Shape Layers за рисуване на векторни форми върху слоеве.
Преди да започнем да правим каквото и да било, нека погледнем панела със слоеве, където можете да видите, че моят документ в момента се състои само от един слой - фона - който е запълнен с бяло:

Панелът със слоеве се показва на фона на документа, на панела със слоеве вече само фоновият слой е бял, документът се показва в пълен размер.
За да опростя примера, ще взема инструмента Ellipse Tool и ще избера плътно червено запълване без щрих, повече за изграждането на фигури и запълването им тук, и задържайки Shift, ще изградя правилния кръг:

Векторна фигура под формата на правилен кръг
Photoshop поставя всяка нова векторна фигура, която рисуваме, на отделен слой, наречен слой с фигури. И ако сега погледнем панела със слоеве, ще видим нов слой с форма, наречена "Ellipse 1" (на английски - Ellipse 1), разположен над фоновия слой.Фактът, че това е слой с векторна форма, се показва от иконата, разположена долу вдясно на миниатюрата на слоя:

Всяка нова векторна форма получава свой собствен слой, икона на векторен слой, оградена в светло зелено
Всяка нова векторна фигура получава свой собствен слой в панела със слоеве.
С една готова фигура в документа ще начертая втора подобна фигура до първата, така че втората форма да припокрива първо малко. Photoshop автоматично поставя тази втора векторна форма на свой собствен слой (слоят автоматично се нарича "Елипса 1" ) Има и икона на миниатюрата на слоя:

Две припокриващи се векторни форми. Втората векторна фигура в момента припокрива първата. Панелът със слоеве показва два отделни слоя с форми.
В момента и двете ми фигури са червени, но можем лесно да променим цвета на всяка фигура, като просто щракнете двукратно върху миниатюрата на слоя в панела със слоеве.Щракнах два пъти върху миниатюрата на втората форма, това действие отваря прозореца за избор на цвят, където мога да избера нов цвят. Освен това, по време на избора на цвят, цветът на фигурата и миниатюрата се променя в реално време:

Променете цвета на формата след двукратно щракване върху миниатюрата на слоя в панела със слоеве. Имайте предвид, че когато промените цвета в инструмента за избор на цвят, цветът също се променя като визуализация на формата в документа и миниатюрата на слоя. Ако щракнете върху бутона „Отказ“ вместо „OK“, инструментът за избор на цвят ще се затвори и цветът на фигурата няма да се промени (в моя случай ще остане червен)
Щракна върху OK, за да затворя инструмента за избор на цвят и да приема промените. Сега формата ми е синя.
Можете да изберете векторна фигура в документ с помощта на инструмента за избор на път:
Но можете да изберете фигури само на активния слой, така че за да избера червен кръг, трябва първо да щракна върху слоя с тази форма в панела със слоеве и след това върху самата форма в документ:

Избиране на червения кръг: първо изберете слоя, след това щракнете върху формата.
Мога да сменям слоевете в стека на панела със слоеве. Например, ако плъзна слоя с червения кръг нагоре, той ще покрие синия:

Преместете слоя с червения кръг нагоре.
Но можем да правим много по-интересни неща с векторни форми. Например, можем да комбинираме две или повече форми заедно, за да създадем различни сложни форми!
До този момент Photoshop поставяше всяка нова векторна форма на собствен слой, но можете да получите много интересно нещо, ако обединим две или повече форми на един и същ слой с форми. Ще разгледам комбинирането на фигури по-подробно в друга статия, но тук ще ви покажа как бързо да комбинирате форми на Photoshop с помощта на клавишни комбинации.
И така, нека добавим две векторни форми заедно. Изберете синята форма в панела със слоеве и натиснете Ctrl+C. След това изтрийте слоя, като плъзнете мишката в кошчето:

Изтриване на слой след копиране
Сега имаме само червения слой с форма и фоновия слой в панела със слоеве. Кликнете върху слоя с формата, за да го изберете и след това натиснете Ctrl+V на клавиатурата, за да поставите копираната форма в слоя. фигурите ще бъдат обединени в една:

Сливане на два кръга на един слой.
Тъй като и двете форми в момента са на един и същи слой, мога да променя начина, по който формите взаимодействат една с друга, като избирам различни опции в лентата с опции, като използвам бутона за операции по пътя:

Бутон за превключване на режимите на взаимодействие на контурите (" Операции с контур" )
Щракването върху този бутон извежда списък с четири различни режима на взаимодействие, това са: Комбиниране на фигури (Добавяне към областта на фигурата), Изваждане на предната фигура (Изваждане от областта на фигурата), Пресичане на области на фигура и Изключване на пресичащи се фигури (Изключване Припокриващи се зони на формата):

Контурни операции
Операцията Add to Shape Area беше стартирана в момента, в който поставихме копираната форма в слоя с форми. Нека да разгледаме други операции.
Изваждане на предната фигура(Изваждане от областта на фигурата) - втората (поставена) фигура вече не се вижда в документа. Вместо това Photoshop го използва, за да премахне част от оригиналната форма, частта, където двете форми се пресичат:

Поставената фигура се изважда от първата. Лицето в тази опция е втората фигура, която се появи в документа, тя е, така да се каже, отгоре, пред нас.
Области за пресичане на фигури- Този път остава видима само зоната, където двете форми се припокриват:

Видимата зона остава само в зоната на пресичане на фигурите
Изключване на припокриващи се области на формата- обратен резултат. И двете фигури се виждат само в области, къдетонесе припокриват:

Само онези области от фигури остават видими, където не се припокриват една с друга
Пълно обединение на компонентите на формата
И в списъка остана още една команда - Обединяване на компоненти на фигури. Ненапразно отборът се отличава от останалите, т.к. води до необратими действия – обединението на пораждащите контури. Ако по-рано просто превключвахме между команди, след прилагането на тази команда вече няма да е възможно да превключваме.
Ако щракнем върху този ред, ще се появи предупредително съобщение„Тази операция ще превърне фигурата в правилна пътека. Продължи?" (Тази операция ще превърне жива форма в правилна пътека. Продължаване?), след като щракнете върху OK, пътеките ще бъдат обединени, всички вътрешни линии на пресичащи се пътеки ще бъдат премахнати и две или повече векторни форми ще бъдат преобразуван в един път, това е показано на фигурата, комбинирайки компонентите на фигурите на:
1.Добавяне към областта на формата
2. Изваждане от областта на фигурата
3. Пресичане на областите на фигурата

Комбиниране на компоненти на формата в различни работни състояния на пътя
Рисуване на контури
Досега използвахме векторните инструменти в режим на форма. Нека превключим режима в лентата с опции на Path. Моля, обърнете внимание, че след превключване някои опции са изчезнали от панела с опции, например запълване с цвят, щрих и т.н.:

Панел с опции за режим на векторни инструменти "Контур" (Път)
Нека създадем нов документ на Photoshop, в който има само един фонов слой, вземете Ellipse Tool, от лентата с опции, изберете режима Path tool, както казах по-горе, и начертайте път върху документа. След това курсорът vsib ще приеме формата на кръст със знак плюс:

Път, създаден от инструмента Ellipse в режим Path.
Моля, обърнете внимание, че нищо не се е променило в панела със слоеве - тъй като имаше един фонов слой преди изчертаването на контура, той остава същият след изчертаването.
Причината за това е, че чистите пътища са независими от слоя. И въпреки че в момента можем да видим контура в документа, но при запазване на документа във формат JPG.webp, PNG и др., както и при печат, контурът няма да се показва.
Пътят е просто инструмент за някои действия - преобразуване на път в избрана област, проследяване на път, запълването му с цвят, създаване на 3D екструзия от път и т.н., но пътят не е пълен -пълен елемент за рисуване.
И тъй като пътищата са независими от слоевете, те имат свой собствен панел - панелът Пътища - който по подразбиране е групиран с панелите на слоевете и каналите. На изображението по-долу превключвам към панела Paths, където можем да видим пътя, който току-що нарисувах, той автоматично се наименува от Photoshop като "Work Path" .- Работен път):

Очертайте в документа и в панела Paths
Името "Работна пътека" означава, че тази пътека в момента е временна, но можем да я запазим като част от документа, за целта просто трябва да я преименуваме. За да го преименувате, щракнете двукратно върху името му в панела Paths, след което Photoshop ще отвори диалогов прозорец за запазване на пътя, предлагайки ново име. Можете просто да приемете новото име по подразбиране или да въведете свое собствено. Ще нарека моята "очертана елипса" :

Път за запазване на контура
Въпреки че, честно казано, контурът се запазва при запазване на PSD документа и без преименуване, може да не е бил запазен в по-ранни версии, не помня.
Инструментите за работа с пътеки са Path Selection Tool, Direct Selection Tool и Convert Point Tool от групата Pen. Tool).
Инструментът за избор на път избира целия път с всички възли, инструментът за избор на възел избира един (или колко, ако задържите Ctrl) референтните възли на пътя, инструментът Ъгъл променя свойствата на препратката възли.

Редактиране на път с инструмента за избор на възли
Операции на пътя
Има седем бутона в долната част на панела с контури. Тези бутони ви позволяват да извършвате някои операции с пътища:

Бутони за операции с пътища.
Списък, отляво надясно:
Запълване на пътя с цвят на преден план (Запълване на пътя с цвят на преден план) - очертанията на активния слой в панела със слоеве ще бъдат запълнени с цвета на преден план от цветовата палитра. Ако документът има само фонов слой, тогава фоновият слой ще бъде запълнен.
Почертайте пътя с четка (Почертайте пътя с четка) - контурът на активния слой ще бъде очертан с четка в основния цвят на цветовата палитра.Дебелината и твърдостта на линията на щриха зависи от настройките на инструмента Brush Tool. Например, ако "Четката" е предварително конфигурирана - кръгла, 50% твърдост и основният цвят в палитрата е червен - това ще бъде линията на щриха, червена, мека, с дебелина 3 пиксела.
Зареждане на пътя като селекция (Зареждане на пътя като селекция) - пътят ще бъде преобразуван в селекция.
Създаване на работен път от селекция(Създаване на работен път от селекция) - в този случай, по очевидни причини, не е активно.
Добавяне на маска (Добавяне на маска) - маска на слоя ще бъде добавена към слоя по очертанията на контура, прозрачната област на маската ще бъде вътре в контура, работи само след като контурът е преобразуван в селекция.
Създаване на нов път (Създаване на нов път) - не се използва в този случай.
Trash (Изтриване на текущия път) - тук мисля. прозрачен, необходим за премахване на контура
Освен това има три бутона в лентата с опции за работа с пътища:

Бутони за операции по пътя в лентата с опции
Бутонът "Избор" (Selection) преобразува пътя в селекция. За разлика от подобния бутон в долната част на панела с пътеки, натискането на този бутон не преобразува моментално пътя в селекция, а отваря диалогов прозорец с някои параметри и ви позволява да зададете например радиуса на перото:

Диалог с опции за конвертиране на пътека в селекция
Mask - добавя векторна маска към слоя. Ако в панела със слоеве има само фонов слой, той се преобразува в нормален и към него също се добавя векторна маска:

Векторна маска от фонов слой
Ще говоря за третия бутон по-долу.
Конвертиране на пътища във векторни форми
За да конвертирате пътеки във векторни фигури, има специален бутон на лентата на задачите, който е активен в режим "Очертание" , това е третият бутон от тези, за които започнах да говоря по-горе, нарича се "Форма" :

Бутонът в лентата с опции за преобразуване на пътя във векторна форма.
Натискането на бутона незабавно трансформира пътя a във векторна форма:

Векторна форма от път. Цветът за запълване на формата е взет от основния цвят на цветовата палитра.
Фигурата е запълнена с плътен цвят. Този цвят съответства на основния цвят от цветовата палитра.
Но факт е, че този бутон се появи само в най-новите версии на Photoshop. Междувременно тази операция (векторна форма от пътя) е достъпна за по-ранни версии на Photoshop до и включително CS3, въпреки че изисква малко фокусиране.
Така че имам документ с фонов слой и прост контур:

Контур за създаване на векторна форма.
За да създадем формата, всичко, което трябва да направим, е да добавим коригиращ слой Solid Color. Ще се отвори диалогов прозорец за слой, където изберете цвета на запълване за бъдещата форма и щракнете върху OK. Всичко, фигурата е готова, тя е създадена на нов слой. Резултатът е по същество същият като при използването на бутона Shape.:

Векторна форма от път с помощта на коригиращ слой Solid Color.
Запълване на пиксели
Третият режим на фигури във Photoshop е Fill Pixels, който ни позволява да създаваме пикселизирани форми. Избирам опцията „Пиксели“ (Пиксели) в лентата с опции:

Режим за запълване на пиксели в лентата с опции
Режимът за запълване с пиксели е най-малко интересният и полезен от трите режима на рисуване на фигури, т.к. в този режим Photoshop просто рисува геометрични форми, пълни с цветни пиксели, а пикселите не могат да се редактират и/или мащабират толкова лесно, колкото векторните форми.
За разлика от векторните форми, които получават свой собствен слой автоматично при всяко добавяне на нова форма, пикселна форма се появява директно върху активния слой, ако фоновият слой е активен в момента, тогава формата ще бъде начертана върху него.
Така че новите празни слоеве трябва да се използват за създаване на нови форми на пиксели.
В момента имам документ с един единствен фонов слой. Ще добавя нов слой, като натисна Ctrl + Shift + Alt + N, задам цвета в цветовата палитра на, да речем, зелен5ab345, вземете инструмента Ellipse, режимът в лентата с опции, както споменахме по-рано, е зададен на „Пиксели“, щраквам с курсора на мишката вътре в документа и плъзгам курсора, за да създам форма:

Създаване на пикселно запълване.
След като отпусна бутона на мишката, формата моментално се запълва с основния цвят от цветовата палитра:

Пикселно запълване, създадено с инструмента Ellipse.
По същия начин можете да създавате форми с други инструменти за рисуване.
Всъщност пикселните запълвания нямат по-интересни свойства. Единственото нещо е, че можете да промените режима на смесване, преди да създадете запълването, но можете да направите това по-късно, като промените режима на смесване на запълнения слой.
Недостатъците на пикселизираното изображение са описани подробно в материала "Векторни и пикселни форми във Photoshop" .