Има един много полезен, но не много популярен инструмент във Photoshop - Displacement Maps. Той е незаменим за създаване на двуизмерни модели, насложени върху гънките или извивките на обект с възприемана дълбочина. В тази статия ще говоря за приложението на "Карти на преместването" въз основа на практически пример.
Ето снимката, която направих за работа с този пример:
И какво получих в резултат:
Да започваме. Отворете изображението във Photoshop и, както обикновено, с помощта на клавишите Ctrl + J, дублирайте фоновия слой, за да не повредите оригинала.
Защото ще добавим изображение с отражение, то ще се нуждае от допълнително пространство, за това ще удвоим размера на платното с изображение вертикално. Отидете в раздела на главното меню Изображение ->Размер на платното (Изображение ->Размер на платното), превключете мерните единици на проценти, променете стойността на височината на 200%, използвайте стрелките, за да преместите превключвателя за местоположение в позицията, показана на фигурата и натиснете OK:
Нека завъртим нашия горен слой вертикално на 180 °, за това отиваме в раздела Редактиране ->Трансформация ->Обръщане вертикално (Редактиране ->Трансформиране ->Обръщане вертикално), след което инструментът "Преместване" (Преместване Инструмент) плъзнете слой надолу:
След като слоят с обърнато изображение заеме мястото си, създайте нов слой:
Запълнете го с бяло. За да направите това, задайте цветовете по подразбиране в цветовата палитра и натиснете клавишите Ctrl + Delete, за да запълните слоя с цвета на фона, в нашия случай бял.
Сега нека подготвим Displacement Map.
Първо отидете на Filter ->Filter Gallery (Филтър ->Галерия), където избираме Sketch ->Halftone Pattern (Sketch ->Halftone Pattern).Във версии под CS6 този път е малко по-различен: Filter ->Sketch ->Halftone Pattern или Filter ->Sketch ->Halftone Pattern.
Задайте следните параметри на модела, но параметърът "Размер" трябва да се коригира в зависимост от размера на изображението
- Размер- 7
- Контраст - 50
- Тип модел - линия
В резултат на това на нов слой ще получите този моряк (или зебра):
Преди да можем да използваме нашите черни и бели линии като водни вълни, трябва да ги изгладим и да създадем равномерни, плавни преходи между тях. За да направим това, използваме замъгляване по Гаус. Отидете в раздела Filter ->Blur ->Gaussian Blur (Филтър ->Blur ->Gaussian Blur). Погледнете прозореца на работния документ и увеличете стойността на радиуса в диалоговия прозорец на филтъра, докато преходите между линиите станат плавни. В този пример използвам малко изображение, така че стойност 4 е добра за мен, но колкото по-висока е разделителната способност на изображението, толкова по-голяма е стойността:
Сега трябва да създадем нов документ от нашия слой с линии, ще използваме този документ като карта на изместване за водните вълни.В момента имаме активен слой с линии. Отворете раздела на главното меню „Слой“ (Layer) и изберете елемента „Дублиране на слой“ (Duplicate Layer), след което ще се отвори диалогов прозорец. В прозореца, в секцията Destination, щракнете върху стрелката надолу вдясно от опцията Document и изберете New, с тази опция ще бъде създаден нов PSD документ от слоя:
Натиснете OK, за да излезете от диалоговия прозорец и нашият слой с ивици ще се отвори като нов документ в работния прозорец на Photoshop.
Този новосъздаден документ ще бъде нашата карта на изместване, но преди да можем да го използваме, трябва да го запазим. След като запазите, трябва да го затворите, защото. отворено, вече няма да ни трябва. Когато се опитате да го затворите, Photoshop ще покаже обичайния диалогов прозорец, където щракнете върху бутона "Да" :
Сега слоят с ивици трябва да бъде премахнат от основния документ, вече не ни трябва:
Натиснете клавишната комбинация Shift+Ctrl+Alt+E, за да обедините двата слоя в панела в нов слой:
Прилагане на филтъра Displacement Maps
Отидете в раздела на главното меню Filter ->Distort ->Displace (Филтър ->Distort ->Displace), ще се отвори диалогов прозорец, където задайте следните параметри:
Хоризонтална скала - 4
Вертикална скала 0
Разтягане, за да се побере - квадратче за отметка Повтаряне на гранични пиксели (Повтаряне на ръбови пиксели) - квадратче за отметка
Щракнете върху бутона OK в горния десен ъгъл на диалоговия прозорец и Photoshop ще отвори прозорец с молба да изберете файл, който да използвате като карта на изместване.
Изберете файла, който току-що запазихте, моят се нарича Displacement Map.psd, и след това щракнете върху бутона Open. Photoshop ще приложи картата към цялото изображение, създавайки симулирана водна вълничка:
В момента имаме малък проблем. Добавихме ефект на отражение на водата към цялото изображение, но само към долната половина. Можем да поправим това лесно с помощта на слой маска.
Първо задръжте натиснат клавиша Ctrl и щракнете директно върху слоя над фона в панела със слоеве:
Ще видите селекция да се появява в работния документ около долната половина на изображението. След това щракнете върху иконата за създаване на маска (горният слой трябва да е активен!) и ще видите как горният слой има черно-бяла маска, покриваща горната част на изображението на горния слой:
В прозореца на документа фоновият слой се показва в горната половина, тъй като горният слой е скрит от маската, а горният се показва отдолу. Почти готово!
Сега мисля, че трябва да размажа разделителната линия между долната и горната половина на маската. За да направите това (и сега имаме активна маска, има бяла рамка около нея в панела със слоеве, ако няма рамка, щракнете върху миниатюрата на маската) приложете филтъра Gaussian Blur със стойност на радиус 4.
И нека направим поне намек за цвета на отражението. Създайте коригиращ слой „Hue / Saturation“ (Hue / Saturation), приложете изрязваща маска към него, така че да се прилага само към горния слой, поставете отметка в квадратчето „Toning“ (Colorize), преместете плъзгача „Color tone“ (Hue ) на стойност около 218 и задайте непрозрачност на около 25% :
Е, общо взето, това е всичко, вижте готовото изображение: