В тази поредица от уроци ще научим как да преоразмеряваме изображение във Photoshop CC (Creative Cloud).

Тук ще започнем с бърз преглед на преработения диалогов прозорец за размер на изображението във Photoshop CC, който получи добре дошли подобрения спрямо предишните версии. След това в следващите статии ще разгледаме преоразмеряването на изображението и преоразмеряването на честотата на дискретизация, както и важната разлика между тях. Ще разгледаме и опциите за интерполация на изображения на Photoshop CC, включително съвсем нови методи, предназначени да направят преоразмерените изображения да изглеждат естествени и остри, което не беше добре обмислено в предишните версии.

Онези, които все още не са инсталирали новия Photoshop CC, могат да научат как да преоразмеряват изображения в по-стари версии на Photoshop в тази статия.

Ето как изглежда новият диалог:

Отваря диалоговия прозорец за преоразмеряване на изображение точно както в предишните версии: Изображение ->Размер на изображението или чрез натискане на Ctrl+Alt+I.

Преместване на изображението в прозореца за визуализация

Забележете, че част от изображението в момента е показана в моя прозорец за визуализация. Например сега се интересувам от друго. Можете свободно да местите изображението в прозореца за визуализация, като натиснете и задържите левия бутон на мишката вътре в него, курсорът ще приеме формата на ръка:

И още една важна иновация.

Можем да преминем към нова област на изображението в прозореца за предварителен преглед, като щракнем върху произволна област от самото изображение в прозореца на работния документ. Веднага след като поставите курсора на мишката върху документа, ще видите, че курсорът е заел формата на малка кутия. Щракнете върху изображението и областта, върху която сте щракнали, ще се появи в прозореца за визуализация:

Увеличаване и намаляване на прозореца за визуализация

По подразбиране прозорецът за визуализация ни показва изображението в 100% мащаб, но когато поставите курсора на мишката в прозореца за визуализация, в долната част на прозореца се появява лента за мащабиране. Щракнете върху иконата плюс ( + ), за да увеличите изображението или върху иконата минус ( - ), за да го намалите. Стойността на текущата скала се показва в центъра на лентата. Има и удобни клавишни комбинации за увеличаване/намаляване.Натиснете и задръжте Ctrl и щракнете с мишката в прозореца за визуализация, за да увеличите или Alt и щракнете с мишката, за да намалите:

Увеличаване и намаляване на размера на прозореца за визуализация

Накрая, можем да увеличимсамия прозореца за визуализация, като направим общия размер на диалоговия прозорец по-голям. Задръжте курсора на мишката върху някой от четирите ъгъла на диалоговия прозорец и след това плъзнете ъгъла навън. Колкото по-голям направите диалоговия прозорец, толкова по-голям става прозорецът за визуализация. На снимката плъзгам долния десен ъгъл на диалоговия прозорец, което ми позволява да разширя прозореца за визуализация:

Текущ обем и размер на файла

Отдясно на прозореца за преглед на bvt.ncz има различни контроли и опции за преоразмеряване на изображението, както и обща информация за изображението. Най-отгоре е текущият размер и обем на файла.

Размерът на картината е показан в мегабайти (буквата "M" ), а текущият размер на картината е показан в пиксели (" PX" или "пиксели" в руската версия):

По подразбиране размерите на изображението се показват в пиксели, но ако е триъгълник, мерните единици могат да се променят:

Изберете предварително зададени размери на изображението

Директно под информацията за размера на изображението и обема има опция, наречена „Побиране в“, която по подразбиране е към оригиналния размер:

Ако щракнем върху думите „Оригинален размер“, ще се появи падащо меню с различни предварително зададени размери и разделителни способности на изображението, от които можем да избираме. Някои от тези настройки са за печат, други за уеб (или цял екран). Освен това има опция за зареждане и запазване на нашите собствени персонализирани предварително зададени настройки. Тук има много тънкости и клопки, така че ще разгледаме тази опция отделно в друг урок:

Опции за преоразмеряване на изображението

Под опцията Fit To са трите най-важни параметъра - Width, Height и Resolution - които заедно съставляват основната секция за преоразмеряване на изображението в диалоговия прозорец:

Можем да въведем свои собствени стойности в полетата "Ширина" и "Височина" . Ако въведем персонализирана стойност в едно от тези полета, Photoshop автоматично ще промени стойността в другото, за да запази оригиналното съотношение на изображението. По подразбиране мерните единици за ширина и височина са инчове (въпреки че това зависи от локала на версията на програмата), но ако щракнете върху името на мерната единица, ще отпадне списък с други видове, от които да избирате.Моля, обърнете внимание, че в момента типът единица "пиксели" е сив и не е наличен. Ще научим защо това се случва в друг урок, когато разгледаме разликата между преоразмеряване и повторна семплиране на изображение. В моя случай пикселите ще станат достъпни, ако поставите отметка на опцията „Resampling“:

Опцията "Разрешение" работи по същия начин. Можем да въведем нова стойност, както и да изберем мерна единица. Пиксели/инч е стандартният тип измерване на разделителната способност на изображението и обикновено няма причина да го променяте:

Опция за промяна на повторно семплиране (честота на семплиране)

Под опцията „Резолюция“ е опцията „Повторна проба“, тя може да бъде активирана или деактивирана в зависимост от квадратчето за отметка. Ще активирам тази опция:

Опцията "Resampling" променя поведението на опциите за размер в диалоговия прозорец. Терминът "Повторна семплиране" означава промяна на действителния брой пиксели в изображението, а не просто увеличаване на изображението при отпечатване. Ако тази опция е активирана, ширината и височината на изображението вече могат да се показват в пиксели (за разлика от предишния случай, когато типът измерване „пиксели“ не беше наличен):

ОК, бутони Отказ и Нулиране

Когато преоразмеряването приключи, натиснете бутона OK, за да приемете промените и да излезете от диалоговия прозорец. За да затворите диалоговия прозорец, без да правите промени в изображението, щракнете върху бутона Отказ. Но това е разбираемо и без обяснение.

Но ако сте направили промени в параметрите на диалоговия прозорец и след това трябва да върнете първоначалните, използвайте бутона Нулиране, но първоначално този бутон не е в диалоговия прозорец.За да го извикате, натиснете клавиша Alt на клавиатурата и това ще замени бутона Отказ с бутон Нулиране:

Категория: