Сега, след като разгледахме основите на диалоговия прозорец на инструмента, нека го видим в действие. Например, нека вземем изображение с жълта ивица върху тъмно синьо-син градиентен фон:

И нека се опитаме да приложим действието Цветова гама на практика. Да кажем, че искам да избера част от синия градиент с помощта на този инструмент. Отворете диалоговия прозорец с основния капкомер (Eyedropper), който вече е активен по подразбиране:

Щракна с този капкомер и ще щракна някъде по средата на градиента, за да пробвам нюанс на синьото:

Ако сега погледнем прозореца за преглед на селекцията, ще видим коя област от изображението е избрана. Бялата зона показва съответно пикселите, включени в селекцията, черната зона показва пикселите, които не са включени в селекцията:

Ако щракна върху друга част от градиента, ще получа различен, но подобен резултат. Този път ще щракна върху по-тъмен нюанс на синьото:

Прозорецът за визуализация вече показва, че вече съм избрал друга част от изображението. Както можете да видите, областта за избор е станала по-тясна:

И ето какво ще покаже прозорецът, ако щракна с капкомера върху светлата част на градиента, на мястото вдясно от първата проба:

Забележете, че независимо къде щраках върху синия градиент, Photoshop напълно игнорира жълтата ивица в средата. Ако щракна върху жълтата лента с капкомера, прозорецът ще покаже следното:

Т.е. прозорецът за визуализация вече показва, че е избрана само жълтата лента, докато синият градиент над и под тази лента е напълно игнориран.

Сега ще щракна отново в средата на синия градиент, за да можем да разгледаме по-отблизо как работи опцията Scatter и как ни позволява да коригираме селекцията си в движение:

В прозореца за визуализация виждаме, че областта на изображението в центъра е избрана отново:

Когато щракна върху изображението в средата на градиента, стойността на Scatter беше зададена на 40, което означава, че Photoshop е избрал всички пиксели в изображението, които имат точно същия нюанс като пикселите на щракнато място , плюс всички пиксели в изображението с 40 или по-малко нюанса по-светли или по-тъмни от извадката. Но какво ще стане, ако стойността на Scatter не е зададена достатъчно висока и трябва да избера по-широка гама от цветове? Не е проблем! Всичко, което трябва да направя, е да плъзна плъзгача за разпространение надясно, за да увелича обхвата. Веднага след като плъзна плъзгача, изгледът в прозореца за визуализация ще се актуализира и ще ми покаже новия избор. Ще увелича стойността на Scatter до 100, което означава, че всички пиксели, които са в рамките на 100 нива на яркост, по-светли или по-тъмни от пробата, върху която щракнах с капкомера, вече ще бъдат избрани.Можете да видите в прозореца за предварителен преглед, че вече е избрана много по-голяма част от градиента. Също така мога да плъзна плъзгача наляво, за да намаля стойността на Scatter, в който случай ще бъде избрана много по-малка част от градиента:

Моля, имайте предвид, че дисплеят в прозореца за визуализация не е ограничен до чисто бяло и чисто черно. Вместо това имаме плавен и постепенен преход от бяло към сиво към черно. Това е така, защото цветовата гама е способна на частичен избор на пиксели. Всички пиксели, които не са точно цветно копие на пробата, но все още са в рамките на допустимия диапазон на яркост (зададен от стойността на Scatter), ще бъдат частично осветени. Тези пиксели са сивите зони в прозореца за визуализация. Колкото по-близък е цветът до пробата, върху която щракнахме с капкомера, толкова по-светъл ще изглежда в прозореца за визуализация.Обратно, тъмносивите представляват области, чиято стойност на оттенъка е по-далеч от пробата. Тази способност за „частична селекция“ може да изглежда малко необичайна в началото, но тази функция за цветова гама ни дава много по-плавен и естествен избор от това, което можем да получим с Magic Wand.

Добавяне към избраната област в цветовата гама

Ако искаме да разширим селекцията, тогава, в допълнение към промяната на Scatter стойността, можем също да използваме опцията Add to Sample Tool, която добавя области към оригиналната ни селекция. Както вече научихме в предишната статия, няма нужда да губите време в избиране на капкомера „Добавяне на нюанси“ в диалоговия прозорец. Всичко, което трябва да направим, за да превключим временно от основния капкомер към добавения капкомер, е да натиснете и задържите клавиша Shift, което ще добави малък знак плюс (+) към курсора на капкомера.Отпускането на клавиша Shift ще превключи инструмента обратно към основния инструмент (плюсът ще изчезне).

За да демонстрирам по-добре работата на инструмента за добавяне, ще върна стойността на Scatter обратно на 40:

Сега ще задържа клавиша Shift и ще щракна вдясно от оригиналната селекция, по-ярък нюанс на синьото:

Ако погледнем прозореца за визуализация, можем да видим, че към селекцията са добавени по-светли нюанси на синия градиент:

Също така мога да добавя селекция чрезплъзганес капкомера върху изображението. Задържам клавиша Shift, премествам курсора в дясната страна на картината, задържам левия бутон на мишката иплъзгам курсора наляво:

Добавя се допълнителен раздел от изображението към избраната област:

Изваждане от селекцията

Можем също така да извадим област от областта за избор с помощта на инструмента за изваждане (на руски Photoshop се нарича "Pipette minus" , на английски - "Subtract from Sample Tool" ). Отново, за да превключите към него, не е необходимо да щракате върху иконите в диалоговия прозорец, просто задръжте клавиша Alt и до курсора ще се появи знак минус (-). За да приложите инструмента, щракнете върху областта, която искате да премахнете от селекцията, и след това отпуснете клавиша Alt.

Щракнах върху тъмната област на градиента, за да извадя от селекцията:

Можете да видите във визуализацията, че премахнах тези тъмносини от селекцията:

И сега за тъжната част. Основният проблем, с който се сблъскват потребителите, когато използват инструментите за добавяне и изваждане, е, че понякога е трудно да се предвиди кои области ще бъдат извадени/добавени към основната селекция. Ако след добавяне/изваждане получите нежелан резултат, тогава най-лесният начин е да отмените последната стъпка и да опитате отново. Инструментът Color Range2 ни дава възможност да отменим последната стъпка чрез натискане на Ctrl+Z.

Когато сте доволни от резултата от избора на селекцията в прозореца за визуализация, щракнете върху бутона OK в горния десен ъгъл на диалоговия прозорец, за да приложите действието на инструмента.

След прилагане, Photoshop показва селекцията в работния документ като стандартна следа за селекция. Имайте предвид, че Photoshop изобразява контур на селекцията само около не всички избрани пиксели, а само тези, чиято непрозрачност е над 50%.Всички други избрани пиксели ще бъдат извън следата на мравка:

Категория: