В тази статия ще говоря за инструмента за избор на Photoshop - "Цветов диапазон" (Color Range), който избира области в изображението по тон или цвят. По принципа на действие този инструмент е подобен на" Magic Wand"(Инструмент Magic Wand Tool), тъй като и двамата вземат проби от области на изображение въз основа на тонални и цветови стойности, но тук приликата свършва. Вълшебната пръчка беше представена за първи път още в първата версия на Photoshop и въпреки че все още може да бъде полезна от време на време, в днешния Photoshop има много по-полезни инструменти.
Цветовата гама се появи за първи път във Photoshop SC3 и беше представена като алтернатива на Magic Wand. Но въпреки това, въпреки всички допълнителни функции и гъвкавост, да не говорим за значителна производителност, по някаква причина този инструмент не е много популярен сред потребителите на програмата, докато "Magic Wand" остава популярен инструмент.
В тази статия ще научим защо все още е много за предпочитане да използвате „Цветовия диапазон“, а не „Вълшебната пръчица“, когато избирате плътни и/или едноцветни области от изображението.
Къде да намерите цветовата гама
Първата разлика между този инструмент и Magic Wand е, че не може да бъде достъпен от лентата с инструменти.
За да активирате този инструмент, трябва да кликнете върху раздела на главното меню "Избор" (Select) и да изберете съответния ред в менюто, което се отваря:
След щракване върху реда ще се отвори диалоговият прозорец на инструмента. На пръв поглед прозорецът изглежда някак неразбираем. Накрая с вълшебната пръчица остава само да изберем инструмент от лентата с инструменти и да щракнем на правилното място в изображението. Но нека оставим първите впечатления да ни заблудят.
"Цветова гама" е много лесна за използване, ако знаете как работи (което разбира се ще разберете, след като прочетете статията!):
Изберете опции
В най-горната част на диалоговия прозорец има опция "Избор" , с която можем да изберем откъде да вземем цветни проби. Има две опции - вземете мостри от изображението или използвайте готов набор от цветове, предварително инсталиран във PhotoshopПо подразбиране е зададена опцията Sampled Colors, както е показано на снимката по-горе.
Параметърът "By samples" определя, че независимо ще избираме проби в изображението. За да изберете области с подобни цветове, просто щракнете върху желаната област в изображението и Photoshop ще избере всички подобни пиксели в посочения диапазон (оттук и името на инструмента).
Ако щракнете върху опцията "По проби" , ще се отвори списък с различни опции:
Например, можем да изберем всички пиксели с определен цвят (червен, жълт, син и т.н.), като просто изберем този цвят от списъка. Или можем бързо да изберем най-ярките пиксели в изображението, като изберем реда "Highlights" , или най-тъмните пиксели, като щракнем върху реда "Shadows" . Тези допълнителни опции може да са полезни в определени ситуации, но обикновено се използва първият избор.
Работа с инструменти за пипетка
За да изберете области с подобни цветове, когато използвате "Вълшебната пръчица" , в изображението, трябва само да щракнете върху желаното място с курсора. Когато използвате "Цветова гама" , трябва също да кликнете върху желаната област с курсора, който ще приеме формата на капкомер. Всъщност този инструмент предоставя три вида инструменти за пипетка за използване - основният за извършване на първоначалния избор, вторият - пипетката с плюс - инструмент за добавяне към инструмента за избор и третият, пипетката за минус, за изваждане от селекция. Пипетите са от дясната страна на диалоговия прозорец:
За да превключвате между тези инструменти, можете да щракнете върху иконите, но е по-добре да използвате друг начин. Основният капкомер е избран по подразбиране и можем временно да превключим към други инструменти директно от клавиатурата. За да превключите от основния капкомер към добавения капкомер, просто натиснете и задръжте клавиша Shift.За достъп до Subtractive Eyedropper натиснете и задръжте Alt.
Изберете прозорец за визуализация
В долната част на диалоговия прозорец има прозорец с визуализация на областите от изображението, избрани след щракване върху капкомера. Прозорецът за визуализация показва нашия избор като черно-бяло изображение. Ако сте запознати с принципа на показване на маска на слоя, прозорецът за визуализация работи по абсолютно същия начин. Напълно избраните области се показват в бяло, докато неизбраните области се показват в черно. В моя случай нищо не е избрано в момента, така че моят прозорец за визуализация в момента е запълнен с черно.
Както ще видим по-късно, инструментът за цветова гама не може да избере всички, а само някои от същите пиксели в изображението, поради което ни дава по-добър, по-естествен резултат от Magic Wand. Освен това има зони в прозореца за предварителен преглед, изпълнени с различни нюанси на сивото, това са преходни зони или размазване, ще ги разгледаме по-долу.
Граница за избор на пера
След като щракнем върху определен цвят в изображение с капкомера, Photoshop избира всички пиксели в това изображение, които имат същия цвят, но заедно с тях избира допълнително пиксели, които са малко по-светли или по-тъмни от проба. Но колко точно по-светла или по-тъмна трябва да бъде пробата за пикселите, включени в селекцията? Имаме нужда от начин да кажем на Photoshop приемлив диапазон за избор и пиксели, които попадат извън този диапазон, защото те са твърде светли или тъмни от извадката, няма да бъдат включени в селекцията.
Както Magic Wand, така и Color Range ни дават начин да посочим допустимата стойност за този диапазон.
В Magic Wand използваме опцията Tolerance, намираща се в лентата с опции.Колкото по-висока е стойността на толеранса, толкова по-широк става диапазонът от пиксели, включени в селекцията.
Например, ако оставим стойността на толеранса по подразбиране от 32 и щракнем върху цвят в изображението, Photoshop ще избере всички пикселите, които имат същия цвят, както и всички пиксели, чиято яркост е по-светла или по-тъмна в рамките на 32 нива. Увеличаването на толерантната стойност до 100 означава, че избираме всеки пиксел, който е в рамките на 100 нива на яркост, по-светъл или по-тъмен от цвета, върху който сме щракнали. И ако толерансната стойност е 0, това означава, че само онези пиксели, които имат точно същият цвят като пробата ще бъде включен в селекцията.
Диалоговият прозорец Цветова гама има подобна опция за задаване на приемлив диапазон, само че тук се нарича Разсейване вместо Толеранс и има голямо предимство пред Толеранса в инструмента Magic Wand.Колкото по-висока е стойността на Spread, толкова повече нива на яркост са включени в допустимото отклонение. По подразбиране Scatter е зададено на 40, което означава, че ще бъдат избрани всички пиксели в изображението, които имат точно същия цвят като областта (пробата), върху която щракнахме с капкомера, както и всички пиксели, които имат яркост в рамките на 40 единици, по-светли или по-тъмни от пробата. Всички пиксели, които са с 41 или повече нива по-светли или по-тъмни, няма да бъдат включени в селекцията.
А сега за предимствата на „Цветовата гама“ пред „Вълшебната пръчка. Ако сме задали някаква стойност на толеранс в пръчката, приложили сме инструмента и след това сме се уверили, че не сме получили селекцията, която искаме, тогава всичко, което можем да направим, е да премахнем отметката, да въведем различна стойност на толеранс и след това да приложим отново инструмент, и така много пъти, докато получите желания резултат. Тези. при работа с „Жезъл“ е приложим само методът проба-грешка
В „Диапазон“, за разлика от „Толеранс“, параметърът „Разсейване“ може да се променяслед след като щракнахме върху изображението! За да променим "Scatter" , просто трябва да плъзнем съответния плъзгач надясно или наляво.Прозорецът за предварителен преглед ще покаже зона за предварителен избор, така че няма нужда да използвате известния метод на мушкане:
Прегледахме основните точки на работния прозорец на инструмента. Практическото приложение е разгледано в следващата статия от тази серия.